Siły zbrojne

Pentagon: nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych danych do namierzenia rosyjskiego krążownika Moskwa

Fot. OSINTtechnical/ Twitter

Stany Zjednoczone nie przekazały Ukrainiekonkretnych danych do namierzenia krążownika Moskwa – oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany w piątek przez CNN. Flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zatonął w kwietniu po uderzeniu ukraińskimi rakietami.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

„Nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych informacji do namierzenia Moskwy (...) Nie braliśmy udziału w podjętej przez Ukraińców decyzji o uderzeniu w okręt ani w operacji, którą przeprowadzili. Nie wiedzieliśmy z wyprzedzeniem, że Ukraina zamierza zaatakować okręt" – oznajmił Kirby.

Czytaj też

„Ukraińcy mają swoje własne zdolności wywiadowcze do śledzenia i namierzania rosyjskich jednostek pływających, tak jak zrobili to w tym przypadku" – dodał rzecznik Pentagonu w oświadczeniu wydanym w czwartek wieczorem czasu amerykańskiego (piątek rano w Polsce), które cytuje CNN.

Amerykańskie media, w tym stacje NBC i CNN oraz dziennik „New York Times", podały, powołując się na anonimowe źródła rządowe, że dane wywiadowcze przekazane przez USA pomogły Ukrainie zatopić okręt Moskwa. Źródła nie były zgodne, czy Amerykanie potwierdzili jedynie cel zidentyfikowany wcześniej przez Ukraińców, czy też przekazane przez nich informacje miały kluczowe znaczenie w zatopieniu okrętu.

Czytaj też

Krążownik Moskwa zatonął w połowie kwietnia na Morzu Czarnym po uderzeniu dwiema ukraińskimi rakietami manewrującymi Neptun. Eksperci ocenili to jako olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym. Okręt brał wcześniej udział w rosyjskim ataku na ukraińską Wyspę Węży

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

  1. Ech...

    Nie no raczej bez NATO to Ukraina mimo odwagi dawno by polegla. I o bron chodzi i o infrmacje wywiadwcze. Toz oni wiedza wsztsko wczsiej zaniam Rosyjscy dowdcu nawet. Ale ma to ten aspekt ze NATO staje sie niejako STRONA WOJNY. Granica jest cienka. Na tyle jednak NATO jest silne ze moze sobie pozwolic na balanswanie na grancy. Gdyby np Chiny podszy tak daleko dla wsparcia Rosji jak NATO wzgedem Ukrainy to mierzac ta sama miarka by byla wantra. Generanie silnijszy moze wiecej i USa z tego korzsta.

  2. Anty 50 C-cali

    NO, i koniec biadolenia o naszych NSM?! Skoro kowboje potwierdzili ; To co widzicie "TO jest To" + /ALBO tylko "podpowiedzieli" orentacyjnie koordynaty, dla wycelowania salwy zanim z jedna rakieta przynajmniej "uchwyci" Echo. Oni , kowboje, sami kupili te NSM, a i Norwegia od dawna " obserwuje" parady pokojowe, jednej floty.

  3. szczebelek

    W dniu którym zaprzeczają, że pomogli Ukraińcy trafili w kolejny okręt 🤡🤡🤡