Reklama

Siły zbrojne

Patrolowy Serwal już po testach

Autor. Nexter

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) zakwalifikowała do służby nowy wariant pojazdu Griffon, tym razem będzie to wersja patrolowa. Oznacza to wdrożenie do francuskiego wojska już ósmej wersji specjalistycznej wielozadaniowego pojazdu 4x4 Serwal.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja ta zapadła na początku listopada, co potwierdził wiceadmirał Christophe Lucas, zastępca dyrektora generalnego ds. stosunków międzynarodowych i strategii we francuskim resorcie. Oprócz pojazdów patrolowych na bazie pojazdu Serwal 4x4 francuskie wojsko pozyska:

  • samobieżne moździerze kal. 81 mm
  • samobieżne moździerze kal. 120 mm
  • wozy dowodzenia
  • wozy inżynieryjne
  • samobieżne wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych
  • transportery piechoty
  • pojazdy zaopatrzeniowe

Czytaj też

Kwalifikacja Serwala przez DGA potwierdza „przydatność pojazdu do wymagań i potrzeb wyrażonych przez armię, w odniesieniu do wielu misji, które będą musiały być wykonane tym pojazdem" – powiedział Christophe Lucas. Zauważył, że jednymi z pierwszych oddziałów, które otrzymają tę wersję Serwala będą 11. Brygada Spadochronowa i 27. Brygada Piechoty Górskiej.

Reklama

Czytaj też

Pojazd Serval to lekki wielozadaniowy transporter opancerzony zbudowany w układzie 4x4. Jego masa w zależności od wyposażenia oraz przeznaczenia wynosi od 15 do 17 ton. Armia francuska planuje pozyskać kilka wariantów tego wozu, w tym: patrolowe, rozpoznawcze, łączności oraz walki elektronicznej. W zależności od wersji jego wyposażenie będzie różne, ale wspólne dla wszystkich pojazdów pozyskanych w ramach programu Scorpion, np. zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) oraz system zarządzania polem walki SICS. Pojazdy w wersji patrolowej będą mogły pomieścić 10 żołnierzy (2+8).

Czytaj też

Pojazdy Serval pozyskiwane będą m.in. w ramach trwającego francuskiego programu „Scorpion", którego celem jest masowa i generacyjna wymiana podstawowego, starzejącego się parku maszynowego transporterów VAB i VBL będących na wyposażeniu sił zbrojnych. W ramach programu zakupione zostaną różne warianty pojazdów, w tym ciężkie transportery 6x6 Griffon (VBMR), bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar (mające ok. 70% wspólnych komponentów z Griffonem), a także lekkie transportery Serwal (VBMRL). W ramach programu "Scorpion" ma zostać łącznie zakupionych 978 pojazdów Serwal. Kolejnym źródłem ich pozyskania jest program lekkich uniwersalnych pojazdów taktycznych VLTP (Véhicules Légers Tactiques Polyvalents), w ramach którego planuje się kupno dodatkowych 1060 pojazdów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Orthodoks

    Coś jak Tatrasan.

Reklama