Reklama

Siły zbrojne

Francuska armia odbiera pierwsze Serwale

Autor. Nexter

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) poinformowała o dostarczeniu do tamtejszych wojsk lądowych pierwszych egzemplarzy wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Serwal (VBMR-L).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Łącznie w październiku ma zostać dostarczonych 15 Serwali dla francuskich wojsk lądowych, w tym 4 do 51. pułku piechoty w Mourmelon. Docelowo w tym roku ma zostać dostarczonych 60 pojazdów, zaś do 2030 roku ma być ich we francuskim wojsku 978. Są one uzupełnieniem dla cięższych wielozadaniowych Gryfów (Griffon) 6x6 w ramach zastępowania powoli wycofywanych pojazdów rodziny VAB. Wozy te są montowane w zakładach  firmy Nextea w Roanne, podobnie jak wielozadaniowe VBMR Griffon i bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar.

Pojazd Serval to lekki wielozadaniowy transporter opancerzony zbudowany w układzie 4x4. Jego masa w zależności od wyposażenia oraz przeznaczenia wynosi od 15 do 17 ton. Armia francuska planuje pozyskać kilka wariantów tego wozu, w tym: patrolowe, rozpoznawcze, łączności oraz walki elektronicznej. W zależności od wersji jego wyposażenie będzie różne, ale wspólne dla wszystkich pojazdów pozyskanych w ramach programu Scorpion, np. zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) oraz system zarządzania polem walki SICS. Pojazdy w wersji patrolowej będą mogły pomieścić 10 żołnierzy (2+8).

Reklama

Czytaj też

Pojazdy Serval pozyskiwane będą m.in. w ramach trwającego francuskiego programu „Scorpion", którego celem jest masowa i generacyjna wymiana podstawowego, starzejącego się parku maszynowego transporterów VAB i VBL będących na wyposażeniu sił zbrojnych. W ramach programu zakupione zostaną różne warianty pojazdów, w tym ciężkie transportery 6x6 Griffon (VBMR), bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar (mające ok. 70% wspólnych komponentów z Griffonem), a także lekkie transportery Serwal (VBMRL). W ramach programu "Scorpion" ma zostać łącznie zakupionych 978 pojazdów Serwal. Kolejnym źródłem ich pozyskania jest program pozyskania lekkich uniwersalnych pojazdów taktycznych VLTP Véhicules Légers Tactiques Polyvalents), w ramach którego planuje się kupno dodatkowych 1060 pojazdów.

Czytaj też

Autor. Domenjod/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Gratulacje 🇫🇷🇫🇷🇫🇷2 brygady zmechanizowane 978 wozów MRAP 😱😱😱😱

Reklama