Siły zbrojne

PAS 17: Samolot rolniczy następcą A-10?

A-29, fot. Senior Airman Jordan Castelan/U.S. Air Force
A-29, fot. Senior Airman Jordan Castelan/U.S. Air Force

AT-802L LongSword koncernu L3 to kolejny samolot szturmowy bazujący na maszynie rolniczej. To co odróżnia go od konkurencji, to udział w programie US Air Force o kryptonimie OA-X, którego celem jest wyłonienie następcy maszyn wsparcia A-10/OA-10 Thunderbolt II. 

Hasło którym L3 sprzedaje swój samolot to – „Nigdy coś tak prostego nie było tak efektywne”. Wprawdzie producent karabinów Kałasznikowa mógłby z tą tezą polemizować, ale faktem pozostaje, że AT802L LongSword korzysta z połączenia prostoty i niezawodności sprawdzonego samolotu rolniczego Air Tractor AT-802U oraz zaawansowanej awioniki i systemów elektronicznych oferowanych przez L3. Jak podkreśla producent, maszyna posiada zarówno certyfikat cywilny FAA jak też certyfikat wojskowy i jest w pełni dopuszczona do ruchu powietrznego.

Czytaj też: PAS 17: Bułgarsko-amerykański samolot przeciwpartyzancki [FOTO]

LongSword jest maszyną patrolowo-szturmową przeznaczoną przede wszystkim do dozoru granic, działań przeciwpartyzanckich i wsparcia bezpośredniego własnych oddziałów. Płatowiec to popularny, produkowany w Teksasie, dwuosobowy samolot rolniczy Air Tractor AT802U. W bojowej wersji jego struktura została wzmocniona, a silniki i kluczowe elementy systemu sterowania opancerzono, zastosowano samouszczelniające zbiorniki paliwa oraz system gaśniczy. Kabina w układzie tandem posiada nie tylko opancerzenie boków i dołu ale również szkło balistyczne. Wewnątrz zastosowano ekrany wielofunkcyjne i nahełmowy wyświetlacz Thales Scorpion oraz cyfrowy system sterowania uzbrojeniem. Aktywną ochrona przed pociskami rakietowymi, coraz częściej stosowanymi przez przeciwnika, zapewnia System ostrzegania AN/AAR-47 oraz wyrzutnie flar i dipoli typu AN/ALE-47 CMDS.

Głowica obserwacyjna L3 WESCAM MX-15D™ umieszczona pod kadłubem pozwala działać w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy, oraz naprowadzać na cel szeroką gamę środków bojowych o masie ponad 2,8 tony przenoszonych na 11 pylonach w standardzie NATO. Mogą to być m. in. bomby kierowane i niekierowane, rakiety kalibru 70 mm oraz pociski Hellfire. W Paryżu prezentowano samolot z rakietami Hellfire, kierowanymi i niekierowanymi bombami Mk.82, wyrzutniami 70 mm rakiet niekierowanych Hydra oraz zasobnikami Dillon Aero z wielolufowymi karabinami M134 Minigun kalibru 7,62 mm.

Czytaj też: Archangel – od samolotu rolniczego do antypartyzanckiego.

Co ważne, LongSword znalazł już użytkowników którzy pozyskali samoloty w ramach progamu FMS. Kenia nabyła za 418 mln dolarów 12 samolotów AT-802L oraz dwa szkolne AT-504U wraz z uzbrojeniem i wsparciem eksploatacji. Służą one do walki z partyzantami Al-Shabaab zarówno w kraju, jak i też w ramach misji Unii Afrykańskiej w Somalii. Maszyny LongSword sprawdzają się znacznie lepiej niż wiekowe myśliwce F-5E/F kenijskiego lotnictwa, gdyż pozostałą dłużej w strefie działań i mogą stacjonować znacznie bliżej strefy walk, co skraca czas reakcji. Przede wszystkim są jednak znacznie tańsze w eksploatacji.

Jak poinformowali przedstawiciele koncernu podczas Paris Air Show, AT-802L LongSword już w lipcu br. trafi do Bazy Sił Powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk, gdzie weźmie udział w ewaluacji do programu OA-X, którego celem jest wybór następcy samolotów A-10 Thunderbolt II w zakresie wsparcia bezpośredniego. Będzie konkurował z takimi maszynami jak Embraer A-29 Super Tucano i Textron AT-6 Wolverine. Dzieje się tak, ponieważ A-10 ma zostać zastąpiony przez dwie różne kategorie maszyn. Jedną z nich przeznaczoną do udziału w konfliktów o dużym natężeniu ma być F-35, a druga maszyna ma zostać wyłoniona w ramach programów Light Attack/Armed Reconnaissance (LAAR) czy Light Air Support (LAS). Zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami ma to być ekonomiczna w użyciu maszyna patrolowo-przeciwpartyzancka.

Czytaj też: US Air Force przetestują lekkie samoloty szturmowe

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.