Reklama

Siły zbrojne

Panzerhaubitze strzelają w Polsce

Autor. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana

Pod koniec stycznia do Polski dotarł chorwacki pododdział „Panzer Battery” z Pułku Artylerii Rakietowej w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO na terenie Polski. Wyposażony jest on w m.in. w samobieżne armatohaubice PzH 2000 kal. 155 mm, które wraz z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej obecnie biorą udział w ćwiczeniach poligonowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO wchodzą żołnierze z USA (państwo ramowe), Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii oraz Polski. Współpracuje ona z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną wykonując wiele ćwiczeń, co zwiększa interoperacyjność między nią a jednostkami z innych krajów. Chorwaci wcześniej mieli w Polsce inny pododdział, mianowicie artylerii rakietowej z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet 122 mm. Obecnie stacjonują w Polsce, wraz ze swoimi najnowocześniejszymi systemami artyleryjskimi w postaci PzH 2000 kal. 155 mm, które pozwoliły na przezbrojenie się tamtejszym żołnierzom z armatohaubic 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Czytaj też

PzH 2000 to niemiecka samobieżna armatohaubica kal. 155 mm opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann, MAK System Gesellschaft oraz Rheinmetall AG dla niemieckiej armii w celu zastąpienia starzejących się M109A3G. Wykorzystuje ona podzespoły z czołgu Leopard 2, co ułatwiło jej serwisowanie w krajach użytkujących oba wozy. Donośność systemu określa się na ponad 40 km w zależności od użytej amunicji.

Reklama

Czytaj też

Obecnie jednak wynik ten może zostać poprawiony do ponad 50 km przy zastosowaniu specjalnych typów amunicji np. Excalibur (podobnie jak w wypadku Kraba i innych nowoczesnych, natowskich dział 155 mm z lufami o długości 52 kalibrów). Magazyn amunicyjny wewnątrz pojazdu zawiera 60 pocisków i 67 ładunków miotających. PzH 2000 charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością: 3 strzały można oddać w 9 sekund, 10 strzałów w 56 sekund (od 10 do 13 strzałów na minutę w zależności od stopnia nagrzania lufy). Używana jest obecnie przez kilka armii świata m.in. siły zbrojne Niemiec, Holandii, Litwy, Grecji, Włoch i Węgier oraz Ukrainę, która otrzymała haubice od Niemiec i Holandii w ramach pomocy wojskowej.

Czytaj też

Autor. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana
Reklama

Komentarze (1)

  1. PPPM

    Podwozie prawie jak Kalina.

    1. Pucin:)

      100/100

Reklama