Siły zbrojne
Pancerny moduł zadaniowy na manewrach Leopard-17 [FOTO]
Jak informuje kpt. Katarzyna Sawicka, ćwiczenie wchodzi w skład większego cyklu ćwiczeń, prowadzonych w ramach utrzymania gotowości do podjęcia działań przez pancerną brygadę. Jego celem jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji postawionych zadań oraz realizacji przemieszczenia na dużą odległość. Oceniana będzie także zdolność pododdziałów zabezpieczenia i wsparcia do wykonywania zadań na rzecz brygady.
Oprócz żołnierzy 10BKPanc w ćwiczeniu udział wezmą także elementy wydzielone z innych jednostek, w tym z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 23. pułku artylerii.
Ćwiczenie rozpoczęło się zbiórką na placu garnizonowym, gdzie przemawiał dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak, a żołnierze zapoznali się z warunkami bezpieczeństwa podczas przebywania na obiektach poligonowych.
Dzisiaj rozpoczyna się najważniejsze wewnętrzne ćwiczenie w 2017 roku w 10BKPanc. Najważniejsze nie dlatego, że bierze w nim udział duża liczba żołnierzy, ale ze względu na wzorce, jakie powinny zostać opracowane po jego zakończeniu. Za chwilę ponad połowa sprzętu z pancernej brygady opuści bramy Parku Sprzętu Technicznego i uda się na poligon. Łącznie około tysiąca żołnierzy rozpocznie szkolenie na Placu Ćwiczeń Taktycznych. Wszystko po to, aby doskonalić nabyte wcześniej umiejętności i zdolności bojowe poszczególnych rodzajów wojsk oraz zgrać system walki brygady z najważniejszym modułem, jakim jest 1. batalion czołgów. To jest właśnie istota ćwiczenia Leopard-17. Każdy z pododdziałów naszej brygady szkoląc się dotychczas, przygotowywał się do wykonywania zadań w ramach swoich macierzystych pododdziałów. Od dzisiaj, przez kilka kolejnych dni, w ramach jednego modułu zadaniowego pododdziały będą miały okazję się zgrać i nauczyć wspólnie wykonać zadanie, którego żaden z nich z osobna by nie wykonał.
Następnie po defiladzie dowódcy odprowadzili swoje pododdziały do Parku Sprzętu Technicznego, skąd wyruszyły one do wskazanych miejsc ćwiczenia.
W środę, 6 września 2017 roku, ćwiczące pododdziały zostały poddane przeglądom musztry ze sprzętem. Jest to pierwszy z ocenianych elementów, który tym samym traktowany jest jako swoista przepustka do udziału w ćwiczeniu. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia, dowódcy wszystkich szczebli mieli okazję sprawdzić poziom wyszkolenia swoich podwładnych.
Kolejne początkowe dni wrześniowego ćwiczenia, stanowiące część wstępną, to tak zwane mini ćwiczenie. Stanowi ono niezwykle ważny element, który nie może zostać pominięty. Jest to etap, w którym wojska ćwiczą, osiągając jednocześnie zdolność dowodzenia i organizacji zabezpieczenia. Polega on na przygotowaniu ćwiczących do zadań, które będą przed nimi postawione w części głównej ćwiczenia. Pierwszy etap ma za zadanie wprowadzić żołnierzy wszystkich pododdziałów w sytuację, zapoznać ich z działaniami, które będą miały miejsce w kolejnych dniach.
Po zakończeniu ćwiczenia z wojskami Leopard-17 żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczną przemieszczenia do Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, gdzie czeka ich koleje wyzwanie - ćwiczenie pod kryptonimem Dragon-17. Uczestniczyć w nim będzie łącznie około siedemnastu tysięcy żołnierzy i około trzy i pół tysiąca sprzętu bojowego z Polski oraz państw sojuszniczych (Bułgarii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA) i partnerskich (Gruzji i Ukrainy). Ćwiczenie DRAGON-17 będzie największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2017 roku, a zarazem najważniejszym i największym sprawdzianem sojuszniczej współpracy od czasu decyzji zakomunikowanych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie