Siły zbrojne

Pancerna kawaleria jedzie do Polski [WIDEO]

Fot. US Army Europe
Fot. US Army Europe

Rozpoczął się przerzut 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii do Europy, w ramach operacji Atlantic Resolve, stanowiącej wsparcie dla sojuszników na wschodniej flance, oraz manewrów Saber Strike. 

Na początku roku US Army poinformowało, że 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1. Dywizji Kawalerii stacjonująca w Fort Hood w stanie Texas zostanie przemieszczona do Europy latem tego roku, aby zastąpić w Polsce 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 1. Dywizji Piechoty (Wielkiej Czerwonej Jedynki). Elementy 1. Brygady służyły w Polsce już w 2014 roku, będzie to więc "powrót" kawalerzystów. Żołnierze i sprzęt będą pełnić rotacyjną służbę bojową.

Do Europy trafi cała brygada, a więc około 3,5-4 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem. Podstawę wyposażenia amerykańskich brygad pancernych w standardowej strukturze stanowi około 90 czołgów M1A2 SEP Abrams, około 140 BWP i BWR Bradley, jak i dywizjon 18 haubic samobieżnych Paladin - wspierane przez szereg innych systemów uzbrojenia i różne typy pojazdów wsparcia, łącznie w ABCT jest ponad tysiąc różnych pojazdów.

image
Fot. US Army Europe

Dowódca brygady płk Wilson Rutherford IV zaznaczył w styczniu br., że jednostka jest przygotowana i wyszkolona do pełnego spectrum operacji, i oczekuje na "powrót" do Europy, aby wesprzeć sojuszników. Najprawdopodobniej duża część jej działań będzie prowadzona w Polsce. Wydzielone jednostki brygady "Ironhorse" zostały bowiem rozmieszczone w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, jeszcze w drugiej połowie 2014 roku, aby wziąć udział w ćwiczeniach rotacyjnych zorganizowanych po aneksji Krymu. Była to więc pierwsza amerykańska jednostka pancerna, uczestnicząca w dodatkowych szkoleniach na Starym Kontynencie.

image
Fot. US Army Europe

W trakcie kolejnych rotacji brygady doskonalą swoje zdolności współdziałania z europejskimi sojusznikami, jak i szybkiego przerzutu po Europie. Część ekspertów wskazuje, że rotacje brygad powinny zostać zastąpione rozmieszczeniem jednostek stacjonujących na stałe. US Army zdecyduje się jednak prawdopodobnie na takie rozwiązanie dopiero wtedy, gdy zostaną podjęte decyzje o znacznym zwiększeniu ogólnej liczebności wojsk lądowych (naturalnie wraz z zapewnieniem finansowania). 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.