Reklama

Siły zbrojne

Otwarcie centrum szkoleniowego F-16 w Rumunii

F-16AM MLU
Holenderski F-16AM podczas startu.
Autor. Beeld bij Defensie

W poniedziałek w bazie lotniczej w Fetesti odbędzie się ceremonia otwarcia Europejskiego Centrum Szkoleniowego F-16 (EFTC), gdzie obsługi tych maszyn będą się uczyć m.in. piloci z Ukrainy – powiadomiło ministerstwo obrony Rumunii.

Reklama

Ośrodek szkoleniowy powstał w wyniku współpracy resortów obrony Rumunii i Holandii oraz firmy Lockheed Martin przy wsparciu Danii, która wraz z Holandią koordynuje działania międzynarodowej koalicji F-16 dla Ukrainy. W ramach tej umowy rumuński resort obrony zapewnia bazę lotniczą, obiekty szkoleniowe i wsparcie państwa-gospodarza, Holandia dostarcza samoloty, a Lockheed Martin - instruktorów i obsługę techniczną.

Reklama

”Będzie to międzynarodowe centrum szkolenia pilotów F-16. Ułatwi ono zwiększenie interoperacyjności między sojusznikami. Jednocześnie przyczyni się do stworzenia wspólnych standardów operacyjnych i wzmocnienia zdolności NATO do sprostania złożonym wyzwaniom w regionie Morza Czarnego i w Europie Wschodniej” – informował wcześniej w komunikacie resort obrony.

Czytaj też

”Tworząc Europejskie Centrum Szkoleniowe F-16 Rumunia zobowiązała się do zapewnienia wysokiej jakości warunków szkoleniowych z dostępem do najnowocześniejszych zasobów technicznych i know-how nie tylko dla pilotów z Rumunii, ale także z państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Ukrainy” – podkreślano. W ośrodku będą szkolić się również rumuńscy piloci ”w kontekście przygotowań armii rumuńskiej do przyjęcia na uzbrojenie 32 samolotów F-16, zakupionych niedawno od Norwegii”.

Reklama

Resort obrony zauważył, że ”biorąc pod uwagę aktualny kontekst geopolityczny i strategiczne położenie Rumunii w regionie Morza Czarnego, ośrodek ten stanie się niezbędny dla współpracy transgranicznej, wzmacniania bezpieczeństwa i solidarności w ramach NATO”. Koalicję na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach wielozadaniowych F-16 powołano w lipcu br. podczas szczytu NATO w Wilnie z inicjatywy 11 państw – Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jej działanie koordynują Holandia i Dania.

Czytaj też

Belgijski F-16AM.
Belgijski F-16AM.
Autor. USAF
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  Zróbmy w Polsce centrum szkolenia na FA-50, będą nam zazdrościć!

  1. pablopic

   Szkolenie na samolocie szkoleniowym?

 2. pablopic

  Bardzo proste wytłumaczenie => popierało się Trumpa, nic od Bidena PIS nie dostanie, ponadto co wcześniej zostało już ustalone.

 3. Essex

  Centrum szkoleniowe F16 w Rumunii......F35 w Czechach......jesteśmy a z tak beznadziejni??????? mit o polskich pilotach to mit! jak wszystko w tym kraju...propaganda i pażdzierz

  1. Anty 50 C-cali

   nawet rdza na śródokręciu niemieckiej fregaty, nie jest Tak beznadziejna , jak na naszym "Kazku". Od ....rufy strony. Jak by U NAS zrobili centrum szkolenia F-16, to już widzę to wycie ; " wydajają! tony oleju...napędowego. Kto za TO płaci" itp titd plelple

  2. Qwest

   Pedagogika wstydu?

Reklama