Siły zbrojne

Osprey strzela rakietami. Nowe możliwości zmiennopłatów

Fot. Bell
Fot. Bell

Koncern Bell Helicopter przeprowadził testy odpalania różnego typu uzbrojenia rakietowego podwieszanego na zmiennopłacie V-22 Osprey. Testy miały miejsce w listopadzie, na poligonie U.S. Army w Yumie. Celem jest uniezależnienie maszyn od śmigłowców wsparcia o znacznie mniejszym zasięgu. 

Podczas testów wykorzystywano różnego typu uzbrojenie strzelające do przodu, podwieszane na specjalnych pylonach umieszczonych pod przednią częścią kadłuba. Wśród testowanych opcji znalazły się kierowane i niekierowane pociski rakietowe. Potwierdzono możliwość skutecznego wykorzystania tego typu uzbrojenia w różnych warunkach i trybach lotu. Badania nad tymi możliwościami były prowadzone prze firmę Bell od 2013 roku, a prezentacja i próby na pustyni Arizony stanowią ich zwieńczenie.

Uzbrojenie zmiennopłatów rodziny V-22 w coś więcej niż tyko karabiny maszynowe strzelające przez okna czy platformę desantową, pozwoli uniezależnić je od śmigłowców wsparcia. Ze względu na znacznie niższą prędkość przelotową i zasięg, śmigłowce zapewniając wsparcie ogniowe i eskortę muszą korzystać z polowych lądowisk w bliskości rejonu walk, dla uzupełnienia paliwa i amunicji. Stanowi to poważne ograniczenie dla wykorzystania wszystkich walorów zmiennopłatów.

V-22 uzbrojone w zasobniki z kierowanymi i niekierowanymi pociskami rakietowymi będą posiadały znacznie większe możliwości operacyjne i zdolność do samodzielnej realizacji zadań. Opcją tego typu szczególnie zainteresowane są siły specjalne, wykorzystujące tego typu maszyny do dalekich operacji. Obecnie w służbie znajdują się 242 zmiennopłaty MV-22 należące do US Marines, oraz 44 maszyny CV-22 Osprey wykorzystywane przez Air Force Special Operations Command (AFSOC). 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.