Reklama

Siły zbrojne

Orliki nad Grecją [FOTO]

Autor. Zespół Akrobacyjny "Orlik"

Zespół Akrobacyjny „Orlik” uczestniczył w międzynarodowych pokazach lotniczych International Athens Flying Week 2022. To najodleglejsza tegoroczna wyprawa pilotów z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Reklama

Jak podaje 4. Skrzydło, pokazy odbyły się w miniony weekend (17-18 września) w malowniczej Grecji. Piloci wylecieli na pokazy w środę rano z lotniska 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Reklama

Trening i sesja air2air

Po pięciu godzinach podróży bezpiecznie dotarli do greckiej bazy Sił Powietrznych w Tanagrze, gdzie czekali na nich organizatorzy. Następnego dnia zespół odbył trening, podczas którego piloci wykonali fenomenalną sesję zdjęciową air2air. Piątek był dniem regeneracji dla zespołu, w związku z panującymi na południu Europy wysokimi temperaturami.

Reklama
Autor. Marlena Kuna/4SLSz.

Lotniczy majstersztyk

W sobotę i niedzielę, przy słonecznej pogodzie, Zespół Akrobacyjny „Orlik" zaprezentował  lotniczy kunszt pod niebem Grecji. Wielotysięczna publiczność, zgromadzona w Atenach, mogła podziwiać wysoką jakość wariant pokazu. Zapierające dech w piersiach podniebne ewolucje, dynamika i precyzja po raz kolejny potwierdziły prawdziwy lotniczy majstersztyk pilotów z 4SLSz. Podczas uroczystego podsumowania członkowie formacji otrzymali od organizatorów podziękowania za udział w pokazach i zrealizowanie ich w bezpieczny, profesjonalny sposób.

Autor. Marlena Kuna/4SLSz.

Czytaj też

Wizyta w polskiej szkole

Miłą niespodzianką było niedzielne spotkanie pilotów z dziećmi z polskiej szkoły w Atenach. Lotnicy rozdali rodakom pamiątkowe gadżety oraz pokazali im samoloty, przy których uczniowie chętnie robili zdjęcia. Wartością dodaną pokazów w Grecji była możliwość wymiany doświadczeń z innymi zespołami akrobacyjnymi, które brały udział w pokazach. Należy wspomnieć, że zespół akrobacyjny to nie tylko piloci, ale również technicy, którym należą się szczególne podziękowania za niezawodną współpracę oraz perfekcyjne przygotowanie samolotów do lotów.

Autor. Marlena Kuna/4SLSz.

Sezon dobiega końca

Sezon pokazów lotniczych powoli dobiega końca. Przed pilotami Zespołu Akrobacyjnego „Orlik" jeszcze jeden pokaz dynamiczny, który odbędzie się 11 października w Radomiu, jako jedna z atrakcji kolejnej edycji Konkursu Filmów, Fotografii i Plastyki WP „Military Art 2022". 

Autor. Zespół Akrobacyjny "Orlik"
Autor. Zespół Akrobacyjny "Orlik"
Autor. Zespół Akrobacyjny "Orlik"

Czytaj też

Skład Zespołu Akrobacyjnego ORLIK:

Lider Formacji Oraz Dowódca Zespołu – Kpt. Pil. Michał Jabłoński

Prawoskrzydłowy – Kpt. Pil. Oskar Wrona

Lewoskrzydłowy – Kpt. Pil. Tomasz Litwinek

Drugi Prawoskrzydłowy – Ppłk Pil. Michał Anielak

Drugi Lewoskrzydłowy – Por. Pil. Adrian Iberle

Zamykający – Mjr Pil. Jakub Krych

Instruktor Pilot - Kpt. Pil. Eryk Parzyszek

Pilot Zapasowy – Kpt. Pil. Sebastian Rajchel

Komentator - Por. Pil. Filip Rybczyński

Kamerzysta - Ppor. Pil. Łukasz Chudzik

Reklama

Komentarze (2)

  1. Honker Haker

    Orliki to oczywiście klasa w "tej klasie", ale pamiętajmy że pierwsza liga to zespoły odrzutowców. Niestety po latach silnej obecności (zespół dziewięciu Iskier!) stopniowo ograniczaliśmy działalność i ostatecznie wypadamy z tej ligi. I chyba na długie lata, bo ani sprzętu nie ma, a i klimat polityczny nie ten. W sumie to i tak sukces że nie zaorano i Orlików.

  2. Valdi

    Fenomenalna sesja zdjęciowa Bravo chłopaki A film na YouTube już gotowy

Reklama