Reklama

Siły zbrojne

Oficjalne otwarcie JATEC. Kamień milowy współpracy Ukraina-NATO

Autor. mon/x

Dziś odbyło się oficjalnie otwarcie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Szef MON stwierdził, że dzięki temu „Ukraina jest coraz bliżej NATO i staje się strategicznym partnerem naszego Sojuszu”.

Centrum jest wspólną inicjatywą NATO i Ukrainy. Jego zadaniem jest wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy w dążeniu do pełnej interoperacyjności z wojskami NATO, a także wymiana doświadczeń pomiędzy Ukrainą i Sojuszem Północnoatlantyckim.

    Reklama

    „Wiemy, co to znaczy, gdy obce wojska nieproszone pozostają na naszej ziemi przez 50 lat. Wiemy, czym jest życie pod okupacją. Niestety, nie wszyscy w Europie i na świecie to rozumieją. Ale my chcemy, żebyście tej lekcji nie musieli odrabiać. Żebyście nie musieli tego przeżywać, bo my już to zrobiliśmy. Dzisiaj tę lekcję przeżywa Ukraina – za nas, za Europę. I nie wolno dopuścić do tego, by historia się powtórzyła” - stwierdził wicepremier.

    „To relacja dwukierunkowa. Często mówimy o pomocy dla Ukrainy – o działaniach podejmowanych przez państwa sojuszu. Ale warto zwrócić uwagę, że również my możemy czerpać z doświadczeń wojny na Ukrainie. Wojna jest zawsze złem, ale w tym obszarze zła musimy dostrzec to, co może nas zabezpieczyć przed jeszcze większym zagrożeniem – umiejętności i doświadczenia, które pozwolą wszystkim armiom sojuszniczym wzmacniać swoje zdolności” - powiedział szef MON.

    „Solidarność jest dzisiaj niezbędna dla Ukrainy, ale również dla państw NATO. Co możemy czerpać z tej współpracy? Przede wszystkim największe i najbardziej precyzyjne doświadczenia pola walki, jakie istnieją we współczesnym świecie. Nigdzie indziej nie nauczymy się więcej niż właśnie od naszych ukraińskich partnerów – jakie systemy uzbrojenia, jaka broń, jakie zasady postępowania w różnych sytuacjach. Od rozpoczęcia działań bojowych, przez ewakuację ludności, po pomoc na polu walki, współdziałanie i prowadzenie transformacji sił zbrojnych – zarówno polskich, jak i sojuszniczych” - powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.

    Reklama
    Źródło:PAP / Defence24

    CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze (2)

    1. Nawigator

      Nawigator Kolejne propagandowe ble ble ble. Typowe austryjackie gadanie z którego nic nie wyniknie. Przykład: sławetny korpus Polsko-Ukraińsko-Litewski i ten wirtualny "punkt werbunkowy".

    2. wiesław

      Byłoby znakomicie, żeby doświadczenia z wojny na Ukrainie, a analizowanie w Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC) trafiały także do przemysłu zbrojeniowego i środków naukowo-badawczych Może to być w formie warsztatów, biuletynów informacyjnych, konferencji naukowych, różne formy są możliwe.

    Reklama