Reklama

Siły zbrojne

Ochrona dóbr kultury i współpraca z samorządami. Proobronni na Dragonie

Fot. MON
Fot. MON

120 członków z 8 organizacji proobronnych uczestniczyć będzie w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Dragon-21, największym tegorocznym przedsięwzięciu szkoleniowym Sił Zbrojnych RP. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” sprawuje merytoryczny nadzór nad Komponentami Organizacji Proobronnych.

Członkowie organizacji proobronnych od lat uczestniczą w szkoleniu młodzieży, biorą udział w szkoleniach podnoszących ich umiejętności obronne, wspierają też Siły Zbrojne w działaniach antykryzysowych. Wezmą też udział w największych w tym roku manewrach polskiej armii - ćwiczeniach pk. Dragon- 21 - podaje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” sprawuje merytoryczny nadzór nad Komponentami Organizacji Proobronnych .

Z charakterystycznymi ciemnoniebieskiemi opaskami na lewych rękawach umundurowania będą działali na dwóch kierunkach: Biała Podlaska oraz Ruciane-Nida. Udział w ćwiczeniu organizacji proobronnych jest okazją do sprawdzenia potencjału proobronnych, ich umiejętności praktycznych oraz doskonalenia procedur współdziałania wojska i organizacji.

Ich zadania będą związane z zabezpieczeniem i ochroną dóbr kultury oraz współpracą z lokalnymi samorządami cywilnymi. W szeregach ćwiczących, głównie żołnierzy z m.in. 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych pojawią się w sumie członkowie ośmiu organizacji, którzy na czas ćwiczeń utworzą Komponent Organizacji Proobronnych (KOP), wśród nich są przedstawiciele:

• Związku Strzeleckiego ,,STRZELEC” Józefa Piłsudskiego,

• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyński (Lubelskie Środowisko 27 WDPAK), •

Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 1001 im. gen. dyw. Janusza GŁUCHOWSKIEGO •

Ligi Obrony Kraju / LOK – 201,

• Związku Strzeleckiego „STRZELEC”.

• Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek im. gen. broni Władysława Andersa,

• Związku Strzeleckiego •

Związku Strzeleckiego „Niepodległość”.

Członkowie Komponentów Organizacji Proobronnych (KOP) uczestniczący w Dragonie-21 dla odróżnienia się od żołnierzy jednostek operacyjnych będą mieli opaski koloru ciemnoniebieskiego (granatowego) o szer. 10 cm z napylonym jasnoniebieskim fluorescencyjnym znakiem graficznym. Znak graficzny to ramka prostokątna, umieszczona centralnie na opasce, noszona na lewej ręce.

Reklama
Reklama

„Dragon-21” to jedne z największych manewrów wojskowych organizowanych cyklicznie (co drugi rok) przez Dowództwo Generalne. Jego charakter będzie wyłącznie defensywny i pozwoli na sprawne przygotowanie oraz zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do przeprowadzenia operacji obronnych, we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi oraz sektorem pozamilitarnymi. W ćwiczeniu uczestniczyć będzie prawie 10 tysięcy polskich żołnierzy i około 800 jednostek sprzętu wojskowego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama