Reklama

Siły zbrojne

Obchody Święta Lotnictwa Polskiego

Przelot samolotów zespołu Biało-Czerwone Iskry - fot. flickr.com
Przelot samolotów zespołu Biało-Czerwone Iskry - fot. flickr.com

W  Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji ustanowionego w 1993 roku Święta Lotnictwa Polskiego.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.30, kiedy to lotnicy wojskowi stanęli do apelu przed Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945, na Polach Mokotowskich. Po odegraniu hymnu, przelocie samolotów zespołu Biało-Czerwone Iskry oraz przemówieniach Dowódcy Generalnego i przedstawicieli władz państwowych odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz złożenia wieńców pod pomnikiem.

- Święto lotnictwa to czas, w którym możemy wyrazić nasz szacunek i uznanie dla wszystkich żołnierzy i pracowników wojska służących pod biało-czerwoną szachownicą – powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski. Święto lotnictwa polskiego odwołuje się do sukcesu kapitana pilota Franciszka Żwirki oraz inżyniera Stanisława Wigury, którzy w 1932 roku wygrali międzynarodowe zawody lotnicze na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6.

Nasze siły zbrojne, w tym lotnictwo wojskowe, przeszły głęboką transformację. Korzystając z pomocy i doświadczenia sojuszników dokonaliśmy kluczowych zmian organizacyjnych i niezbędnej modernizacji – podkreślił podsekretarz stanu w MON. Zaznaczył również, że w najbliższych latach priorytetem dla naszego lotnictwa wojskowego będzie doskonalenie zdolności operacyjnych do podjęcia działań obronnych, w tym również działań prowadzonych w ramach struktur NATO.

MON

Reklama

Komentarze (3)

  1. asd

    Obecnie od 2008 roku w Eurosam trwają prace nad pociskiem ASTER 30 w wersji Block 1NT, dostosowanym do zwalczania pocisków balistycznych o zasięgu do 1000 kilometrów. Nowa odmiana Astera 30 ma mieć zmodyfikowaną główkę radiolokacyjną pasma Ka. Modernizacji podlegać będzie radar Arabel, będzie uzupełniony nową stacją dalekiego zasięgu Ground Smarter 1000. Na razie nie są jednak znane nawet przybliżone daty wprowadzenia konfiguracji Block 1NT. Kolejną wersją rakiety ma być Aster 30 Block 2, znajdujący się w fazie koncepcyjnej. Ten pocisk ma mieć z kolei oddzielaną od stopnia marszowego głowicę typu Hit-to-Kill i system silników korekcyjnych DACS (Divert and Altitude Control System).

  2. ryszard56

    Ja bym sie cieszył ,jak bym zobaczył najnowsze EF I F/A 18 PO 96 SZTUK,

  3. warszawiak

    nie na "Polach Mokotowskich" ale na Polu Mokotowskim :)

Reklama