Siły zbrojne

Nowy szef Inspektoratu Uzbrojenia

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz z dniem dzisiejszym wyznaczył na stanowisko szefa Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusza Plutę - podaje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Płk Pluta od 1 kwietnia 2015 roku zajmował stanowisko Szefa Zarządu Planowania Logistycznego J-4 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej, od 2011 roku sprawował funkcję dowódcy 1. Brygady Logistycznej. Pełnił również służbę w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego – P5 oraz Zarządzie Planowania Rzeczowego – P8. Płk Pluta zastępuje na stanowisku szefa IU gen. bryg. Adama Dudę.

Oficer jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Ponadto ukończył studia podyplomowe na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego oraz na Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku logistycznym. Jest również absolwentem Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej Newport w Stanach Zjednoczonych, na której ukończył w 2009 r. podyplomowe studia polityki obronnej. Mianowany na stopień pułkownika w listopadzie 2004 roku - informuje rzecznik MON.

Po ukończeniu Wojskowej Akademii Technicznej w 1989 r. Dariusz Pluta został skierowany do Ośrodka Szkolno-Badawczego Służby MPS, gdzie zajmował kolejno stanowiska kierownika warsztatu, starszego inżyniera na Wydziale Badań, a następnie w Laboratorium Materiałów Pędnych i Smarów. Kolejne lata służby odbył w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń jako specjalista i szef wydziału sprzętu i wyposażenia logistycznego, przez krótki okres sprawował stanowisko starszego specjalisty oddziału analiz i planowania Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

Komentarze (13)

 1. 667

  Zarząd J-4 nie jest przypadkiem w Dowództwie Operacyjnym, a nie Generalnym? ;)

 2. 123

  pewnie w inspektoracie musiało dojsc do zmian. Nie potrafili do końca roku ogłosić przetargu w sprawie okrętów miecznik czapla . Sami nie wiedzą mimo ze postępowanie prowadzą już kilka lat jakie taki okręt ma miedz uzbrojenie jakie radary itp . Najpierw latami prowadzony dialog techniczny np 3 lata dialog 2 ogłaszanie przetargu 2 wybór oferty i mamy 7 lat w plecy. & lat pensji premii apanaży. . A jeszcze jak już rozstrzygną przetarg to nie ma kto monitorować jego realizacji. NP Ślązak Kraby z pękającym pancerzem remont Orła ITP. Zamówienia ciągną się latami a wyników brak

 3. tagore

  Zamiana ekonomisty na mechanika wydaje się rozsądnym posunięciem.

  1. Boczek

   Ekonomisty? A nie w pierwszym rzędzie logistyka?

 4. uważny

  Jak zwykle informacje w naszych mediach są "cholernie profesjonalne". Właściwie to niewiele wiadomo o nowym szefie IU (a nie dowódcy, jak piszą poniżej niektórzy spece), a stanowiska rzeczywiście mu nie zazdroszczę, bo to prawda co napisał poniżej niejaki 629_128_256_256_007. W IU zamiast szczęśliwego zakupu nowego sprzętu albo uzbrojenia, częściej występuje przesłuchanie w charakterze świadka, bo jest zamiar wydania znacznych kwot. A to gratka dla NIK, Żandarmerii, SKW itd, itp. Tak na marginesie, ten pan wcale nie skończył Akademii Dowodzenia US Navy, a kurs planowania strategicznego. Tak się składa, że takie kursy są przy akademiach morskich w USA. W Newport i w Monterey. Good luck, colonel Pluta!!!

 5. der

  Jest absolwentem Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej Newport w Stanach Zjednoczonych - dlatego tylko pułkownik od 2004 r.

 6. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

  Czy oni tam się ogarniają i wyrabiają wobec powszechnych opóźnień ? Może to w MON jest problem ? Bo przecież, z definicji, nie w BBN; widząc RBN. Może lepiej zatrudnić cywilnych menedżerów, jak do ogranizacji EURO 2012. Przecież z MSWiA nikt by sobie z tym nie poradził, a tak robi się spółkę, i się ją rozlicza za konkretne zadania. Może za długo się wdrażają kolejny szefowie i mają nie przygotowane stanowisko i nieuporządkowane struktury ? W sumie powinni być od decyzji, bo gabinet powinien im ogarniać wszystko. Czy i to nie jest zorganizowane w Inspektoracie mającym wspierać wszystkie rodzaje sił zbrojnych ?

 7. 629_128_256_256_007

  Gratuluję dobrego samopoczucia niektórym komentatorom!!! O ile mi wiadomo praca w Inspektoracie Uzbrojenia to najbardziej przekichane stanowiska w polskim resorcie obrony, a jego szef ma totalnie przekichane. Kontrole i przesłuchania to codzienność, tak ze trudno znaleźć czas na normalną pracę. Kownacki znalazł ambitnego pułkownika, a w krótkiej perspektywie generała, który zgodził się załatać tą dziurę, a właściwie wyrwę. Ale w sumie bardzo panu Darkowi współczuję nowego stanowiska, a jeszcze bardziej niezrównoważonych przełożonych. Czarno przy tym widzę zmodyfikowany niedawno program modernizacji SZ RP. Już wkrótce pozostaną nam kosy, brony i drzwi od stodoły, jako podstawowe wyposażenie polskiej armii.

 8. Obserwator

  Ostatni wywiad z dotychczasowym szefem IU sprawiał wrażenie że gen. A. Duda znalazł język z nowym zarząnem MON, wie co robi, jakie są niedoskonałości obecnego systemu i gdzie potrzebne są zmiany legislacyjne aby usprawnić pozyskiwanie sprzętu. Obawiam się niestety, niczego nie ujmując nowemu dowódcy IU że powstanie efekt podobny do sytuacji w zamówieniach publicznych - czyli przedłużający się paraliż systemu spowodowany poszukiwaniem błędów poprzedników i zapoznawaniem się ze specyfiką działań IU. Być może MON będzie też obligował nowego szefa do ekstraordynaryjnych działań co jak ostatnio widać nierzadko kończy się niepowodzeniem z powodu nie brania pod uwagę pełnego spektrum okoliczności.

  1. Max Mad

   Zapewne czytałem ten sam wywiad i też odniosłem wrażenie że generał nie sprawiał wrażenia że czuje "wylot" a raczej wręcz przeciwnie, snuł plany na lata do przodu. Dla mnie ta dymisja jest całkowitym zaskoczeniem.

 9. Mietek

  Ot, może jednak nie zostanie zrealizowany budżet, no to kozioł ofiarny cacy. Byle po Krabie. Ale to spekulacja.

 10. WOGowiec 32

  Dlaczego tak późno ?!Do wymiany cały Inspektorat Uzbrojenia i do totalnej lustracji wraz z rodzinami niech w końcu rozliczą się z tych nowych pięknych willi ich teściowie i żony ?

 11. Ja

  Właściwa osoba na właściwym miejscu!

 12. Bożywuj

  Może się skończy ta endemiczna totalna niemożność?

 13. K

  Może "dialogi" na zakup uzbrojenia będą o wiele szybsze , już dawno powinien się Go pozbyć