Siły zbrojne

Nowy dowódca i zmodernizowane Leopardy w Świętoszowie

Płk Grzegorz Barabieda podczas akcji szczepień na COVID-19
Fot. 9 BKPanc.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył nowego dowódcę 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W ostatnim czasie pododdziały tej brygady odebrały dostawę zmodernizowanych czołgów podstawowych Leopard 2PL.

Rosja wysyła kolejne oddziały na granice z Ukrainą (NA ŻYWO)

Nowym dowódcą 10. BKPanc. z dniem 1 lutego br. zostanie pułkownik Grzegorz Barabieda, który dotychczas - od marca 2021 roku - był dowódcą 9. Braniewskiej Brygady Pancernej, a wcześniej był szefem Zarządu Planowania Rozwoju w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Z kolei świętoszowską brygadą do listopada 2021 roku dowodził gen. bryg. Rafał Kowalik, obecnie szef pionu operacyjnego-zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych Dowództwa Operacyjnego RSZ. W okresie od grudnia 2021 do stycznia 2022 roku stanowisko dowódcy 10 BKPanc. czasowo pełni natomiast zastępca dowódcy brygady, płk Paweł Pytko.

Rosyjska agresja wobec Ukrainy - raport specjalny Defence24.pl

Świętoszowska jednostka ma na wyposażeniu czołgi Leopard 2 i wchodzi w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Do wchodzącego w skład brygady Ośrodka Szkolenia Leopard 2 w 2020 roku dostarczono też sześć pierwszych czołgów Leopard 2PL, czyli wozów Leopard 2A4 po modernizacji. Kolejne, w tym sześć w 2020 roku i osiem w 2021 roku przekazano 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, co pozwoliło na ukompletowanie jednej kompanii czołgów.

Następne Leopardy dostarczono jednak do Świętoszowa. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w odpowiedzi dla redakcji Defence24.pl poinformowało, że w okresie od grudnia 2021 do stycznia 2022 roku 10. Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odebrała łącznie pięć zmodernizowanych czołgów Leopard 2, a w tym cztery w wersji Leopard 2PL i jeden w wersji Leopard 2PLM1.

Czytaj też

Do chwili obecnej dostarczono więc łącznie 25 czołgów, w tym 14 do Wesołej i 11 do Świętoszowa. Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej na przełomie listopada i grudnia ub. r. przekazano, że plany na 2022 rok przewidują łącznie dostawę 24 egzemplarzy, z czego aż 23 w wersji 2PLM1. Tym samym z końcem tego roku w służbie liniowej znajdować ma się razem 49 czołgów podstawowych Leopard 2PL (a w tym 24 egzemplarzy w wersji Leopard 2PLM1).

Leopard 2PL
Fot. 11. LDKPanc.

Z wcześniejszych komunikatów DG RSZ wynika też, że brygada z Wesołej ma z kolei otrzymać jeszcze w 2022 roku pierwsze czołgi M1A2 SEPv3 Abrams, które będą stopniowo zastępować Leopardy w tej jednostce. Najpierw jednak zgodę na zakup Abramsów musi wydać Departament Stanu i Kongres USA, musi również zostać podpisana umowa międzyrządowa.

Czytaj też

Modernizacja Leopardów 2A4 do standardu Leopard 2PL jest prowadzona na mocy zwartej w grudniu 2015 roku umowy przez konsorcjum PGZ i ZM "BUMAR-ŁABĘDY" S.A., a Inspektoratem Uzbrojenia MON o początkowej wartości ponad 2,4 mld zł. W modernizacji uczestniczą też inne spółki polskiego przemysłu obronnego, partnerem zagranicznym jest Rheinmetall. W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres prac został rozszerzony, o kolejnych 14 pojazdów. Obejmuje też dodatkowe funkcjonalności i podniesienie czołgów do wersji oznaczonej jako Leopard 2PLM1.

Program jest jednak opóźniony, a umowa była aż pięciokrotnie aneksowana. Ostatni aneks z grudnia 2019 roku, obejmujący remonty wynikowe czołgów zwiększył łączną wartość umowy do 3,29 mld zł. Pierwotnie przewidywano, że modernizacja wszystkich 142 czołgów zakończy się w 2021 roku, jednak w tym czasie dostarczono 25 pojazdów. Aneks z grudnia 2019 roku przewiduje zakończenie prac do lipca 2023 roku, jednak najprawdopodobniej równeiż ten termin nie zostanie dotrzymany.

Czytaj też

Modernizacja do standardu Leopard 2PL obejmuje m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze (w tym kamery termowizyjne KLW-1 Asteria dla dowódcy i działonowego). Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejszej amunicji: przeciwpancernej DM63A1 oraz programowalnej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej. Docelowo planuje się również zmodyfikowanie łączności tych czołgów.