Reklama

Siły zbrojne

Nominacje generalskie i admiralskie dla rektorów WAT i AMW

Kmdr Tomasz Szubrycht (z prawej) podczas bożonarodzeniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z żołnierzami, grudzień 2017 r. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Kmdr Tomasz Szubrycht (z prawej) podczas bożonarodzeniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z żołnierzami, grudzień 2017 r. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dwaj rektorzy wojskowych uczelni odbiorą 29 listopada nominacje na pierwszy stopień generalski i admiralski. W Dniu Podchorążego kontradmirałem zostanie kmdr Tomasz Szubrycht z Akademii Marynarki Wojennej. Do stopnia generała brygady awansuje natomiast płk Tadeusz Szczurek z Wojskowej Akademii Technicznej.

Ostatnia ceremonia wręczenie nominacji generalskich i admiralskich odbyła się ledwie 10 listopada (awansowało 11 oficerów). Jednak już wtedy szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił, iż nie można wykluczyć, że prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wręczy kolejne nominacje jeszcze w 2018 r. Soloch wiązał to z reformą systemu kierowania i dowodzenia. Okazuje się jednak, że w dniu święta studentów uczelni wojskowych awansują ich rektorzy.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował dwóch oficerów Wojska Polskiego na pierwszy stopień generalski i admiralski – poinformowało we wtorek w komunikacie BBN.

Mianowani zostali:

  • na stopień generała brygady – płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek – Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej;
  • na stopień kontradmirała – kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht – Rektor Komendant Akademii Marynarki Wojennej.

Wojsko Polskie ma obecnie pięć szkół wyższych. Wszystkie mają status akademii. Rektorzy-komendanci Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie są już generałami. Teraz dołączą do nich szefowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek kieruje WAT-em od maja 2016 r. W rektoracie tej uczelni służy od 2008 r., najpierw jako zastępca rektora (do 2012 r.), potem jako prorektor ds. wojskowych. W latach 2005-08 był szefem logistyki urzędu MON.

Jest profesorem WAT. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za rozprawę pt. "Bioetyczne aspekty wojny". Tytuł jego rozprawy habilitacyjnej, obronionej na Akademii Obrony Narodowej, brzmiał: "Od deskrypcji do antycypacji wykorzystania potencjału militarnego w kształtowaniu bezpieczeństwa nowoczesnych wspólnot państwowych wobec rozwoju zagrożeń niemilitarnych".

Jest autorem lub redaktorem naukowym kilkunastu monografii i ponad siedemdziesięciu innych publikacji, dotyczących konfliktów zbrojnych, zarządzania w sytuacjach kryzysowych i wykorzystania sił zbrojnych i techniki wojskowej w neutralizacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz WAT. Bezpośrednio po studiach trafił do 15 Pułku Czołgów w Gliwicach. Dowodził kolejno plutonem, kompanią i batalionem.

Kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht rektorem-komendantem AMW jest od stycznia 2015 r. Na tym stanowisku był zaangażowany m.in. w prace nad przygotowaną pod patronatem BBN Strategiczną Koncepcją Bezpieczeństwa Morskiego (dokument został zaprezentowany na AMW w lutym 2017 r.). W koncepcji postulowano m.in. oparcie sił morskich na fregatach wielozadaniowych, podczas gdy ówczesny (i wciąż obowiązujący) plan modernizacji Marynarki Wojennej zakładał pozyskanie mniejszych okrętów.

Tytuł profesora otrzymał od prezydenta w 2013 r. Cztery lata wcześniej uzyskał na Akademii Obrony Narodowej stopień doktora habilitowanego za pracę pt. "Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO". rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem na AMW w maju 2002 r.

W tym samym roku został przeniesiony do gdyńskiej Akademii na stanowisko adiunkta. W 2015 r. objął stanowisko kierownika Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich (przemianowanego w 2007 r. na Centrum Analiz i Prognoz Bezpieczeństwa Morskiego) na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. W 2010 r. został na tym wydziale prodziekanem ds. nauki, a w 2012 r. – dziekanem. Jest autorem blisko 200 artykułów, monografii oraz oryginalnych prac twórczych.

Szubrycht jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW, który ukończył z pierwszą lokatą w 1987 r. Od tego czasu związany był z grupą okrętów rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów. W marcu 1990 r. został zastępcą dowódcy ORP Hydrograf ds. rozpoznawczych. W listopadzie 1996 r. był już dowódcą tej jednostki. W tym okresie z wyróżnieniem ukończył studia w USA – specjalistyczne w Naval Amphibious School w San Diego (1993-94) i podyplomowe na Naval War College (1997-98). Jako dowódca ORP Hydrograf był wielokrotnie wyróżniany.

W tym roku ceremonie wręczenia nominacji generalskich i admiralskich odbyły się już 10 listopada (awansowało 11 oficerów), 15 sierpnia (również 11 mianowanych) oraz 1 marca (14 oficerów). Wcześniej przez ponad rok nominacje admiralskie i generalskie nie były wręczane, bo było skutkiem konfliktu prezydenta Dudy z odwołanym w styczniu 2018 r. szefem MON Antonim Macierewiczem.

W liczącym ponad 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim jest obecnie prawie 80 generałów i admirałów. To zdecydowanie za mało. Powszechnie przyjętym standardem jest bowiem jeden generał na tysiąc żołnierzy.

29 listopada jest obchodzony jako Dzień Podchorążego na pamiątkę wybuchu powstania listopadowego w 1830 r.

Komentarze (2)

  1. Patcolo

    Przepraszam za mało generałów no bez przesady 80 to w sam raz mniej papierkowej roboty więcej praktyki i tyle.

  2. kruk

    "Powszechnie przyjętym standardem jest bowiem jeden generał na tysiąc żołnierzy." Poproszę przykłady z krajów NATO tego powszechnego standardu.