Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie Tornado niezdolne do realizacji zadań NATO? Modernizacja konieczna od zaraz

Fot. Bundeswehr/Falk Bärwald
Fot. Bundeswehr/Falk Bärwald

Z tajnego raportu, do którego dotarła gazeta „Der Spiegel” wynika, że myśliwce Tornado muszą zostać poddane natychmiastowej modernizacji. Jego autorzy twierdzą, że w obecnym stanie nie mogą one dłużej brać udziału w żadnej operacji NATO. Inwestycja nie jest jednak możliwa do zrealizowania przed 2019 r.

Wymianie muszą ulec systemy informatyczne oraz okablowanie 93 Tornado znajdujących się w służbie Luftwaffe, tak aby systemy komunikacyjne posiadały zabezpieczenie antypodsłuchowe. Instalacji wymaga także wymagany przez NATO system pozwalający na określanie przynależności samolotów. Koszty modernizacji są liczone w milionach euro, jednak z informacji, na które powołuje się gazeta, nie jest ona planowana do 2019 r.

Obecnie w ramach działań koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim w Syrii i Iraku, udział biorą cztery myśliwce, stacjonujące w Jordanii. Wcześniej niemieckie Tornado stacjonowały w Turcji, jednak w wyniku sporu z Ankarą Berlin zdecydował się na przeniesienie ich do bazy w Al-Askrak. Łącznie niemieckie ministerstwo obrony zadeklarowało gotowość dziesięciu samolotów w ramach sił szybkiego reagowania NATO. 

W 2016 r. szefowa resortu obrony Ursula von der Leyen podjęła decyzję, że Tornado pozostaną w służbie do 2035 r., a w międzyczasie będą poszukiwane nowe maszyny. Choć ministerstwo składnia się do wyboru Eurofightera Typhoon, to przedstawiciele armii optują za zakupem amerykańskich F-35. 

Co należy dodać niemieckie Tornado IDS należące do 33 Eskadry Lotnictwa Taktycznego stacjonujące w bazie Büchel pełnią ważną rolę w systemie odstraszania jądrowego NATO będąc nosicielami taktycznych bomb atomowych B61. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. trw

  Za to polskie Su-22 zdolne do realizacji zadań NATO, prawda? Może bardziej od tych Tornado IDS i ECR?

  1. wuwuzela

   Dokladnie tak. Ponieważ w odróżnieniu od Tornad, zostały zmodernizowane w WZL-1 w Bydgoszczy i otrzymały kompletny, nowy zestaw wyposażenia elektronicznego, z IFF i komputerem misji włącznie. Dziś polski pilot Suki idzie do samolotu z planem misji na \"kluczyku\", a po misji zabiera \"kluczyk\" na debriefing - wszystko jest pologowane automatycznie, możliwe do szybkiej oceny, przejrzenia. Niemiecki pilot zaczyna od zrobienia papierowej roboty i ręcznego policzenia wszystkiego, potem w czasie lotu odfajkowuje na przypiętym do nogi \"notesie\", a po misji przygotowuje sprawozdanie... też na papierze. Zupełnie inne światy. A że Suczki per saldo są słabiej uzbrojone, wolniejsze, i rozpędzają się jak świnia truchtem z górki, to zupełnie inna sprawa. Tyle, że gdyby Niemcy chcieli zatąpić Tornada, to czeka ich to, co nas po F-16 - budowa jednostek od zera, co potrwa 10 lat. A nasi piloci może latają na Suczkach, ale od strony procedur i filozofii budowy środowiska pracy są \"na bieżąco\", więc jak dorobimy się czegoś nowego, to czeka ich tylko 2-letnie przeszkolenie na nowy typ.

  2. kikers

   Su-22M4 ma początkową pr. wnoszenia 230 m/s. Tornado IDS 180 m/s... Suczka jest zrywniejsza, ponieważ ma mniejsza masę maks. o 60% i udźwig o 100%....

  3. trw

   No to pozostaje pogratulować dobrego samopoczucia i zadać jedno, ostatnie pytanie: A co na to poloci \"Suk\"?

 2. sukhoi

  Z 359 sam. pozostalo im 93....to i tak większy procent niż ze 110 naszych Su-22...pozostało 18 szt.

 3. Kowalskiadam154

  Ministra dostała ambitne zadanie demontażu Bundeswehry tego chyba ostatniego narodowego garba który stoi kością w gardle unijnym doktrynerom z BRD

 4. Bolo

  Zaraz, zaraz... nikt tu na forum nie przekonuje że Tornado niezdolne do realizacji zadań NATO to wina Macierewicza? Gdzie są dyżurni narzekacze? No, ale na szczęście my mamy SU-22. Siemoniak je pięknie zmodernizował ;-)

 5. yaro

  Niemieckie łodzie podwodne nie pływają, Tornado niezdolne do walki, Leopardy niezdolne do walki a @Davien nam tu wmawia, że NATO w Europie to poważna siła ....

  1. Davien

   Biorac pod uwagę w jakim stanie sa siły rosyjskie to Niemcy maja jeszcze niezła armie:) Jak tam wasze przestarzałe przy wodowaniu OP:)

  2. Macorr

   Własnie, za to Rosjanie mają 1 sprawny , w pełni operacyjny lotniskowiec ;)

  3. yaro

   he he he te przestarzałe przy wodowaniu statki właśnie w trąbę zrobiły całą flotę nato w morzu śródziemnym i nie wykryte przepłynęły dwa tys kilometrów bez wykrycia .... najlepiej to się łudzić, że jest dobrze, w sumie to łatwiej się żyje.

 6. :))

  Tutaj widać raczej sposób na załagodzenie sporu z USA. Kupią F35 i wtedy nie będą mieli wielu problemów przykładowo z cłami albo drugą rurą na dnie Bałtyku. Odstąpią też od budowy myśliwca z Francją i to uderzy w nas.

 7. MAZU

  Wygląda na to, że Niemcy znaleźli sposób na nieangażowanie się w realizowanie art. 5 NATO. Oczywiście jak by Rosja zaczęła wojnę np. z Polską...

Reklama