Siły zbrojne

Niemieckie haubice dla Litwy

Pzh 2000, Fot. Ministry of Defence of Germany
Pzh 2000, Fot. Ministry of Defence of Germany

Litewski MON poinformował o podpisaniu umowy z niemieckim Federalnym Ministerstwem Obrony w sprawie zakupu 21 samobieżnych haubicoarmat kalibru 155 mm typu PzH 2000 należących do Niemieckich Sił Zbrojnych. Szesnaście z nich ma być mieć status operacyjny, pozostałe mają zostać przeznaczone do celów szkoleniowych i służyć jako magazyn części zamiennych.   

Litewski MON podpisał umowę z niemieckim Federalnym Ministerstwem Obrony w sprawie zakupu 21 samobieżnych haubicoarmat kalibru 155 mm typu PzH 2000 należących do Niemieckich Sił Zbrojnych. Minister Obrony Narodowej Litwy Juozas Olekas zwrócił uwagę, że zakup jest konieczny w związku ze zmianą sytuacji geopolitycznej w Europie, a także jest wynikiem doświadczeń z konfliktów zbrojnych w Gruzji i na Ukrainie. 

W sumie Litewskie Siły Zbrojne otrzymają 16 operacyjnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000  wraz z dwoma przeznaczonymi do szkolenia i trzema, które mają służyć jako magazyn części zamiennych. Litwini otrzymają także 26 opancerzonych wozów dowódczych M577 V2 oraz 6 wozów zabezpieczenia technicznego BPZ2. Sprzęt pochodzi z nadwyżek Bundeswehry. Litwa zamierza przeznaczyć na tą transakcję 58,3 milliona Euro do 2019 roku z czego 16,2 mln ma być zapłacona Niemcom za sprzęt wojskowy, a pozostałe 42,1 mln  zostanie wydane na modernizację, instalację systemu zarządzania polem walki, wyposażenia komunikacyjnego, modyfikację infrastruktury baz oraz szkolenie personelu. 

Armatohaubice Pzh 2000 zostaną dostarczone Litwie w latach 2016 - 2019 i będą stacjonować w Rukli znacznie zwiększając możliwości Batalionu Artylerii im. gen. Romualdas Giedraitisa. Jednostka ma obecnie na swoim wyposażeniu jedynie 105 mm haubice o zasięgu 11 km, podczas gdy Pzh 2000 zapewnia możliwość rażenia celów w odległości około 40 km.

(AH) 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.