Reklama

Siły zbrojne

Niemiecki HK416 nowym karabinem podstawowym francuskiej armii?

 • Fot. J. Sabak/Defence24.pl
 • Fot.: DGRSZ

Karabinek Heckler & Koch HK416 został wybrany następcą broni podstawowej francuskiej armii którą dziś jest karabinek FA-MAS w układzie bezkolbowym. Jak donoszą francuskie media, powołując się na przecieki z DGA (fr. Direction générale de l’armement), do ostatniej fazy przetargu na pierwsze 100 tys. karabinów zakwalifikowano dwie konstrukcje: niemiecki Heckler & Koch HK416 i belgijski FN SCAR.

Powołując się na list wysłany w ostatnim tygodniu sierpnia przez szefa departamentu zakupów DGA do pięciu firm, które wzięły ostatecznie udział w przetargu, francuska telewizja BFM TV poinformowała, że zwycięzcą kontraktu na karabin AIF (fr. Arme Individuelle Future) zostanie ogłoszony karabinek HK416 niemieckiej firmy Heckler & Koch. Zwyciężył on w ostatecznych badaniach z belgijskim FN SCAR produkcji FN Herstal. Prócz tych dwóch typów broni w przetargu brała również udział Beretta z ARX160, Sig Sauer z karabinkiem SIG MCX oraz chorwacki VHS-2, który zewnętrznie bardzo przypomina karabinki FA MAS. Wszyscy uczestnicy mają w najbliższym czasie otrzymać obszerne informacje w kwestii wyboru zwycięzcy i wyników uzyskanych przez poszczególne konstrukcje.

FAMAS Francja
Karabinki FAMAS, służące od niemal 40 lat jako podstawowa broń francuskich żołnierzy, niebawem zostaną zastąpione - fot. MO Francji

Czytaj też: Chorwacka armia kupiła nowe karabinki bezkolbowe

Kontrakt dla francuskich sił zbrojnych, a w perspektywie również dla policji i innych formacji mundurowych, szacowany jest na niebagatelna kwotę ponad miliarda euro i dotyczy zastąpieniam w samych tylko siłach zbrojnych, prawie 400 tys. karabinków FA MAS. Pierwsza umowa, która ma zostać podpisana nie później niż na początku 2017 roku, dotyczy wartych ponad 300 mln euro dostaw 45 tys. karabinków AIF-S (Standard), 45 tys. subkarabinków AIF-C (Commando), 8 tys. granatników podwieszanych, 38 mln nabojów 5,56 mm x 45 NATO i 92 tys. granatów 40 mm x 46SR. Całość ma być dostarczona przez zwycięzcę, jednak z przekazaniem kompetencji w zakresie naprawy do zakładów Nexter Mechanics w Tulle.

 

HK416 Francja
Karabinek HK416 w jednostce francuskich komandosów Commando Parachutiste de l'Air n°20 - fot. MO Francji

Karabinek automatyczny HK416 został wprowadzony do służby w 2005 roku i od razu stał się ulubioną bronią komandosów i oddziałów antyterrorystycznych. Broń działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Posiada szeroka gamę wersji specjalnych, od subkarabinków po broń wsparcia i wyborową. Można prowadzić z tej broni ogień z szybkostrzelnością teoretyczną 850 strzałów na minutę. HK416 korzysta ze standardowej amunicji NATO  kalibru 5,56 mm w miedzianych łuskach, w odróżnieniu od FA MAS, dla którego francuzi produkowali specjalna amunicję z łuskami stalowymi, gdyż miedzian sprawiał problemy. HK416 są wykorzystywane głównie przez formację specjalne i oddziały antyterrorystyczne w 24 krajach świata, w tym również USA, Polsce.

Co ciekawe, HK416 nie jest bronią obcą również francuskich żołnierzom. W warianty karabinka o krótkiej lufie długości 14,5 cala (368 mm) i subkarabinka z lufą 11 cali (264 mm) uzbrojeni są komandosi Francuskich Sił Powietrznych z Commando Parachutiste de l'Air n°10, jak również 13e Régiment de Dragons Parachutistes wojsk lądowych należących do francuskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (fr. Commandement des Opérations Spéciales). Trzecią jednostką jest należący do brigade aérienne des forces de sécurité et d'intervention (B.A.F.S.I.) oddział specjalny sił powietrznych Commando Parachutiste de l'Air n°20

Komentarze (11)

 1. kmicic

  dobry sprzęt

 2. kmicic

  świetny sprzęt. Ja też miałem przyjemność szczelania z nie tylko wersji bezkolbowej ale też z wersji bezlufowej. Krwi łyczką można upuścić

 3. Palmel

  Widziałem to i miałem w rękach podczas konferencji NATO w lipcu mieli to z NIL'a mały i zgrabny, dobrze leżał w rękach

 4. WOLNY_RYNEK

  A co z naszym "rewolucyjnym" MSBS -sam czytałem, ze źródeł Łucznika że chcieli startować w przetargu i że Francuzi byli zainteresowani??!! Co z fabryką Łucznika w Texasie?? Jako podajże jedyny nie posiada fabryki w USA a Beryl jest tam bardzo chwalony za jakość. Potem zdziwko, że nic nie idzie i firma ma kłopoty i zaczyna się palenie opon! WIĘCEJ ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH I PAŃSTWOWYCH FIRM, TYLKO ONI URATUJĄ TEN KRAJ...

  1. ppp

   Powinien być ustawowy zakaz zrzeszania się dla pracowników branży zbrojeniowej i mundurówek wszelakich - do absolutny wymóg dla zagwarantowania podstawowych interesów państwa w zakresie obronności.

  2. Qba

   Nasz MSBS nie spełnił wymagań tego przetargu

  3. vvv

   nie beryl ale archer i to jest wersja cywilna.

 5. marcin

  Świetna broń, miałem przyjemność z niej strzelać. Można zmoczyć, wsadzić do piachu i będzie trzelać.

 6. rmarcin555

  A co z wersją bezkolbową? O ile pamiętam pierwotne założenia do tego przetargu to Francuzi chcieli broń w dwóch wariantach. Czy z tego zrezygnowano? Ktoś wie?

 7. Rusznikarz

  A mogli brać MSBS'a...

  1. Qba

   Nie mogli bo nie spełnia wymagań

 8. jorgus

  a mieli wziac te msbs podobno. czy wobec tego nasze wladze nie powinno upierac sie przy karakanach ale kupic black hawki na warunkach podobnych do turcji? i takiej by bylo i rewanz!

  1. Oskar

   Nigdy nie mieli kupować msbs

  2. Qba

   MSBS nawet nie startował, bo nie spełnia wymagań.

 9. wolf

  bez wątpienia hk416 to jedna z najlepszych "szturmówek" na świecie. Jak tam nasz MSBS....10 lat wystarczy??? pytam retorycznie

 10. niedajciesiepropagadzieobustron

  Świetny wybór. Niezawodna broń! Czemu u nas dalej zamawiają beryle ...

  1. vvv

   bo to polski wyrób. wyobrazasz sobie shit storm jakby nagle zamowili hk416 zamiast beryli lub msbs? :D z reszta nowe beryle nie sa zle, jak i rowniez msbs ale oczywiscie to nie rewelacyjny hk416 z ktorego mialem okazje strzelac

 11. Konszas

  ein karabiner ein reich eine armee. Ale mając do dyspozycji świetnego FN SCAR wybrać tego odgrzewanego kotleta? Francuzi są śmieszni, co się dzieje z tym narodem?

  1. gts

   A5 to ostatnia wersja HK 416. Jesli uwazasz ja za gorsza od Scara to sie troche mylisz. Gros zolnierzy przyzwyczajnych do ergonomii M-16 rowniez chwali te konstrukcje... bo rzeczywiscie jedt to daleko posunieta ewolucja. Wlasciwie jak rewolucja, ktora jest no ACR czy SCAR ale nie ugrzezla w magii plastiku... HK wycisnelo co sie da z oryginalu i wycisnela co sie da z G-36 zeby ja stworzyc. W najnowszych wersjach nie ma juz wad poprzednikow, a jesli wziac pod uwage rozpowszechnienie w sluzbach specjalnych swiata, nie ma sie co dziwic.. bylo to do przewidzenia pod warunkiem ze 416 odzedziczy zalety M-16 jak i G-36 a uniknie ich wad. Tak sie stalo bo to Niemcy, a nie jacys partacze w turbanach czy ze wschodu.