Siły zbrojne
Niemcy i Holandia tworzą wspólną dywizję. Początek „państw ramowych NATO”?

Niemcy i Holandia zamierzają do 2018 roku sformować wspólną jednostkę szybkiego reagowania, w skład której będzie wchodzić niemiecka dywizja i holenderska brygada aeromobilna – donosi Defense News.
Przedstawiciele sił zbrojnych Niemiec i Holandii podpisali porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej jednostki szybkiego reagowania, złożonej z niemieckiej dywizji szybkiego reagowania i holenderskiej 11. Brygady Aeromobilnej. Sztab połączonej dywizji ma osiągnąć gotowość w 2016 roku, a dwa lata później wspólny związek taktyczny będzie w pełni gotowy do wykonywania działań, choć 11. Brygada podlega niemieckiej dywizji już od początku 2014 roku.
Formowanie jednostki ma się odbyć przez włączenie holenderskiej brygady do struktur niemieckiej dywizji szybkiego reagowania (Division Schnelle Kräfte) na stałe. Dowództwo dywizji pozostanie w Niemczech, choć w jego skład włączonych zostanie kilkunastu holenderskich oficerów, w tym jeden zastępca dowódcy dywizji. Według serwisu Defense News, jednostka będzie liczyć 9 500 żołnierzy niemieckich i 2 100 holenderskich. W skład niemieckiej dywizji szybkiego reagowania, stanowiącej podstawę dla nowej jednostki, wchodzi brygada powietrznodesantowa, jednostka specjalna KSK oraz pułk śmigłowców bojowych i 2 pułki śmigłowców transportowych, docelowo na maszynach Tiger i NH-90.
Informacje o sformowaniu niemiecko – holenderskiej dywizji zbiegają się w czasie z doniesieniami o zaakceptowaniu przez Sojusz Północnoatlantycki inicjatywy Niemiec „ramowych państw NATO”, w ramach której poszczególne zdolności Paktu byłyby tworzone w oparciu o najsilniejsze kraje członkowskie współpracujące z kilkoma mniejszymi państwami. O rozszerzeniu współpracy wojskowej Niemiec i Holandii mówiło się już jednak od pewnego czasu, także w kontekście integracji sił szybkiego reagowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jedną z propozycji zmian w reformie Bundeswehry wysuniętych przez posłów koalicyjnej partii SPD było pozyskanie śmigłowców transportowych NH-90 w pierwotnie planowanej ilości 122. Miałoby to umożliwić sformowanie trzech pułków zamiast obecnie planowanych dwóch, przy czym trzeci pułk miałby „międzynarodowy” charakter.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.