Reklama

Siły zbrojne

Niderlandzkie terenówki wsparciem dla żołnierzy strzegących granic Litwy

Autor. Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie siły zbrojne informują, że 125 używanych pojazdów terenowych, pozyskanych z zapasów należących do Niderlandów, stanie się jeszcze do końca tego roku wzmocnieniem dla wojskowych odpowiadających za bezpieczeństwo granicy z Białorusią. Trafić mają one przede wszystkim do litewskich Ochotniczych Sił Obrony Narodowej, zwiększając mobilność jednostek operujących właśnie na wspomnianej granicy jak i w pasie przygranicznym.

Jak informuje resort obrony narodowej w Litwie, w listopadzie tamtejsza agencja nadzorująca pozyskiwanie sprzętu dla wojska podpisała umowę na zakup 356 sztuk używanego wojskowego sprzętu transportowego z Niderlandów. W jej ramach, jeszcze do końca tego roku do litewskich sił zbrojnych ma trafić 125 sztuk samochodów terenowych Mercedes-Benz GD 290. Z czego większość zostanie rozdysponowana do jednostek tamtejszych terytorialsów czyli formacji Ochotniczych Sił Obrony Narodowej. Nowe pojazdy mają być realnym wzmocnieniem jeśli chodzi o możliwości działań na granicy z Białorusią, tak naprawdę począwszy już od 20 grudnia. Pozostała część zakupionych pojazdów trafi do sił zbrojnych Litwy w dwóch transzach, wiosną i jesienią kolejnego roku.

Czytaj też

Cytowany w oficjalnym komunikacie, wiceminister obrony narodowej Vilius Semeška podkreślił, że „współpraca z siłami zbrojnymi Niderlandów jest wieloletnia i znacząca". Wiceminister zaznaczył przy tym, że kontrakt na pojazdy dla wojska rozszerzy ogólne zdolności litewskich sił zbrojnych, ale także, niejako tu i teraz, zwiększy efektywność patroli na obszarze przygranicznym. Przez co wojsko litewskie będzie w stanie efektywniej reagować na działania hybrydowe podejmowane wobec granic państwa.

Litwini nie ukrywają, że ważnym atutem umowy z Niderlandami była cena zakontraktowanych pojazdów. Są one oczywiście używane, ale zdolne do dalszego wykorzystywania przez żołnierzy. W sumie za ok. 6 milionów euro niderlandzkie siły zbrojne przekażą samochody terenowe Mercedes-Benz GD 290, jak i ciężarówki DAF oraz przyczepy. Trzeba zaznaczyć, że to nie pierwsza tego rodzaju transakcja na linii Niderlandy-Litwa.

(JR)

Reklama

Komentarze (3)

 1. JAGODA

  Do autora tekstu: w języku polskim nie funkcjonuje takie państwo jak Niderlandy ale HOLANDIA ! Proponuję zapoznać się z Ustawą o Ochronie Języka Polskiego lub jak kto woli Ustawa o Czystości Języka Polskiego !

  1. kukurydza

   Oj nie nadymaj się tak baloniku, bo pękniesz, a widać że sama nie znasz języka polskiego. Gdybyś go znała, a obok niego także liznęła odrobinę historii, to byś wiedziała że nazwa "Niderlandy" i "królewstwo Niderlandów" jak najbardziej funkcjonują z języku polskim, tyle tylko, że w odniesieniu do terytoriów, które wchodziły w skład "niderlandów" pod panowaniem hiszpańskim, a zatem przed zakończeniem wojny o niepodległość i uznamiem Niderlandów za państwo przez Hiszpanię w XVII wieku. Użycie terminu "niderlandzki" nie jest zatem błędem czy zapożyczeniem w sensie stricte (czyli zanieczyszczeniem języka), jest JEDYNIE błędnym użyciem przymiotnika, bez świadomości że ma on także konotację wskazującą wiek obok państwowości - konkretnie, XVI albo wczesny XVII. Zamiast więc wykazywać się ignorancją w zakresie znajomości naszej mowy, powinnaś wytykać, że owe terenówki chyba jednak AŻ TAK stare nie są >:D

  2. Greedo

   Szanowna Jagodo, rada jeżyka nie ma tu nic do gadania. Oficjalna i tradycyjna nazwa państwa to Niderlandy. Nazwa równoległa został wyeliminowana decyzją właściwych władz Niderlandów. Przez lata nie spotkałem się na tym forum -D24, z podobnie aroganckim wpisem. Zawsze były tu spory i merytoryczne uwagi co do treści artykułów lub co do parametrów technicznych opisywanego sprzętu. W sprawie nauki pisowni zapraszam na fora dla polonistów.

 2. DA(łn)VIEN

  To jest auto terenowe dla wojska a nie jakieś rangery

  1. Monkey

   @DA(łn)VIEN: Zgadzam się z tobą. To jest porządny komentarz, a nie jakies tanie trollowanie.

 3. Davien

  Co to za auta? Wyglądają zupełnie jak Honker.

Reklama