Reklama

Siły zbrojne

Następca BMP-3 w rosyjskiej armii dopiero za kilka lat

BMP-3 Manul (zdjęcie poglądowe).
BMP-3 Manul (zdjęcie poglądowe).
Autor. Nickel nitride/Wikipedia

Według Piotra Tjukowa, dyrektora wykonawczego KurganMaszZawod (KMZ) prace nad nowym bojowym wozem piechoty Manul zakończą się dopiero za trzy lata, a samym pojazdem duże zainteresowanie ma wyrażać rosyjska armia.

Reklama

Tjukow stwierdza także, że rozwój Manula został podyktowany doświadczeniami wyniesionymi z działań wojennych na Ukrainie. Podkreślił on, że proces rozwoju i dopracowania nowej platformy ma zająć jeszcze trzy lata, i może być ona bazą dla licznych wersji specjalistycznych. Wśród nich wymienił, rakietowy niszczyciel czołgów, artyleryjsko-rakietowy systemy obrony powietrznej, czy wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet. Jest to jeden z wielu obecnie prowadzonych programów zbrojeniowych, który ma dostarczyć rosyjskiej armii nowe typy pojazdów, mające szanse na realne wdrożenie. Oznacza to, znaczą zmianęw stosunku do dotychczasowych programów, ponieważ dotychczas promowane nowe uzbrojenie dla rosyjskiej armii przez swoje zawiłości technologiczne w większości nie zostało wdrożone do służby mimo wielu lat od pierwszych pokazów.

Reklama
Trwają prace badawczo-rozwojowe mające na celu stworzenie BWP Manul, który jest projektowany zgodnie z wymogami Ministerstwa Obrony Narodowej i wnioskami zdobytymi podczas użytkowania pojazdów opancerzonych na Ukrainie. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów rozpoczniemy produkcję seryjną
Dyrektor wykonawczy KurganMaszZawod Piotr Tyukow
Reklama

Czytaj też

Manul to rosyjski bojowy wóz piechoty opracowany na bazie BMP-3 jednak z całkiem innym układem konstrukcyjnym względem pierwowzoru. Przedział silnikowy został przesunięty na przód pojazdu, co rozwiązało bazowy problem wozu w postaci nieergonomicznego sposobu desantowania się żołnierzy. Przedział bojowy znalazł się za komorą silnika, zaś na tyle pojazdu umieszczono sekcję transportową. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm, sprzężona z uniwersalnym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm. Do eliminacji celów mocno opancerzonych służą cztery przeciwpancerne pociski kierowane 9M133 Kornet umieszczone w zdwojonych wyrzutniach po bokach wieży. Sam system wieżowy to Epoka, znana z prób integracji z nowymi bojowymi wozami piechoty B-11 lub umieszczenia na zmodernizowanym BMP-3, określanym wtedy jako B-19. Manul jednak może być integrowany także z innymi wieżami.

Czytaj też

Manul ma posiadać wyższy poziom ochrony załogi względem klasycznego BMP-3, jednak nie został on określony. Wóz otrzymał dodatkowe moduły pancerza na burtach, które wydają się także zwiększać jego wyporność wskazując na możliwość samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Jednostkę napędową Manula stanowi silnik UTD-32F o mocy ponad 800 KM, który pozwala rozpędzić pojazd do 70 km/h.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. bezreklam

  Czyli odpowiddnik naszego Borsuka. DObrze rozimiem ze sa opiznieni o 3 lat wiec? A razem ze zniszczniami w tej wojnie i ogolnie naprawde sa ludzie co Twoerdza ze Rosja zaatakuje NATO?

  1. Chyżwar

   Odpowiednikiem Borsuka ewentualnie mógłby być Kurganiec-25. Tylko jest zbyt skomplikowany jak na ruskich, więc nie mogą go postroić. Tak samo jak nie mogą postroić T-14.

  2. Majster

   Generalnie to Kuraniec-25 jest odpowiednikiem 1:1 w zasadzie Borsuka. Podobna waga, podobne uzbrojenie podobne możliwości (na papierze...). Tylko że w Borsuku armata lepsza, ATGM lepsze (Spike ma zdolność lock on after launch, czyli teoretycznie może zwalczać cele poza widzialnym horyzontem - można się schować za górką i odpalić, Korneta trzeba naprowadzać od początku do końca w zasięgu widzenia) a co do kontroli ognia to nie wiem co jest dokładnie na Kurgańcu - bo Borsuk to ma wszystko czego można oczekiwać (tj. najnowocześniejszy sprzęt jaki jest dostępny ale bez cudowania typu Iron Vision). Do tego Na Borsuku jest bardzo fajny SOD-1, czyli kamery 360 stopni z termą i algorytmami do identyfikacji - o czym się nie gada, ale to bardzo przydatna rzecz - powinno być do Borsuka się cholernie ciężko zakraść. U ruskich nic takiego nie widze.

 2. user_1049282

  Następcą BMP-3 to on nie będzie bo za trzy lata ten konflikt się nie zakończy a nikt nie będzie zatrzymywał produkcji czegoś co jest dobre. Jest dobre bo dobrze się sprzedawał i załogi mają o nim dobrą opinię. Czy będzie? Będzie ale nie teraz. Kurganiec padł bo jest za drogi i przerasta możliwosci ruskiego przemysłu więc będzie on. Czyli Klon dobrego produktu ze zmianami użytkowymi. To jest moje prywatne zdanie.

 3. Buczacza

  Przecież bmp 3 już nie miał analoga! A co dopiero następna generacja.... Toż to rewolucja... Co najmniej jak wzrost PKB mosskowi...

 4. szczebelek

  Lepsze opancerzenie to zazwyczaj wzrost masy, ale będzie pływał jak bmp1 skoro tak mówią to na pewno tak będzie...

Reklama