Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze Pancyry w Syrii. "Pokaz Moskwy"

 • Photo: PGZ
  Photo: PGZ

Materiały filmowe nagrywane w Syrii wyraźnie pokazują, że Rosjanie chronią swoją bazę lotniczą w Hmejmin za pomocą różnych wersji systemu rakietowo–artyleryjskiego Pancyr. Prawdopodobnie jest tam również najnowsza wersja systemu - Pancyr-S2, która tak naprawdę dopiero na ziemi syryjskiej zostanie sprawdzona w działaniu.

Z najnowszych filmów widać wyraźnie, że w Syrii są w tej chwili co najmniej dwie wersje rosyjskich zestawów rakietowo-artyleryjskich Pancyr: „S1” i „S2”. Najbardziej wyróżniającym je elementem jest obserwacyjna stacja radiolokacyjna (każdy zestaw posiada jeszcze radar śledzący oraz głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną).

Zestaw Pancyr-S1prezentowany przez Rosjan w 2014 r. Fot. M.Dura

Wyrzutnia Pancyr-S1, ujawniona na filmach w grudniu 2015 r., miała radar obserwacyjny 1RS1-1E z jedną, obrotową, prostokątną anteną ścianową. W lutym br. okazało się, że nieba nad Hmejmin broni również wyrzutnia „Pancyr-S2” ze stacją radiolokacyjną, która ma na jednej podstawie obrotowej dwa identyczne zestawy antenowe (odwrócone do siebie „plecami”). Taki układ teoretycznie pozwala m.in. na dwukrotnie skrócenie czasu odnawiania informacji o sytuacji powietrznej).

Od razu pojawił się problem z nazewnictwem. Zestaw opisywany w materiałach filmowych przez Rosjan jako „Pancyr-S2” był bowiem prezentowany w czasie wystawy MAKS-2013 jako „Pancyr-S1”. Natomiast filmy propagandowe pokazujące zestaw „Pancyr-S2” w 2015 r. przedstawiały go z jedną, prostokątną anteną radaru obserwacyjnego (taką jaką w większości materiałów rosyjskich ma zestaw „Pancyr-S1").

Fot. mil.ru

Nie wiadomo więc, czy mamy więc do czynienia rzeczywiście z nową wersją systemu, czy z wersją zmodernizowaną. Nie jest również pewne, jaki typ rakiet został umieszczony na „syryjskich” zestawach. Na filmach widać jedynie, że są to dwa bloki po sześć kontenerów z rakietami zamontowanymi z każdej strony wyrzutni (każdy blok składa się z pakietu trzech kontenerów startowych niezależenie podnoszonego w kącie elewacji). Nie wiadomo więc, jaki jest rzeczywisty zasięg rozstawionych w Syrii zestawów. Można więc jedynie założyć, że standardowo jest to około 20 km w odległości oraz 15 km w wysokości. Pancyr nadaje się więc również do zwalczania dronów klasy MALE (takich jak Predator i Reaper).

System ten na pewno jest natomiast uzbrojony w dwie, umieszczone z boku zestawu, podwójne armaty 2A38M kalibru 30 mm o zasięgu 4 km i sumarycznej szybkostrzelności teoretycznej - około 5000 strzałów na minutę.

Wysyłanie przez Rosję najnowszego uzbrojenia do Syrii jest oficjalnie związane z zagrożeniem, jakie według Rosjan istnieje ze strony lotnictwa koalicyjnego, w tym - przede wszystkim - tureckiego. Ale Pancyr-S2 to system nowy i niesprawdzony, który oficjalnie był prezentowany w działaniu w Rosji i wprowadzony na uzbrojenie dopiero w 2015 r. Nawet na stronie producenta – firmy KBP (Konstruktorskoje Biuro Pribostrojenija) w Tule - znajduje się jedynie opis zestawu Pancyr-S1 (z prostokątną anteną radaru obserwacyjnego).

Zestaw Pancyr-S1prezentowany przez Rosjan na stronie producenta. Fot. www.kbptula.ru

Rosjanie postanowili prawdopodobnie zaprezentować go w warunkach bojowych nie dlatego, by zabezpieczyć ochronę swoich lotnisk, ale by zainteresować nim ewentualnych kupców. W tym przypadku rosyjski przemysł liczy szczególnie na Iran oraz Irak – czyli państwa, które w pierwszej kolejności muszą odnowić lub zmodernizować swój system obrony przeciwlotniczej. Rosjanie prowadzą również rozmowy w sprawie sprzedaży najnowszego uzbrojenia z Egiptem i niezdefiniowanymi krajami Ameryki Południowej.

Reklama

Komentarze (15)

 1. 45

  Emerycie broń to towar,Wszystko co Rosja pokazuje jest na sprzedaż.Ale oczywiscie w wersji eksportowej która oczywiscie w niczym nie ustępuje krajowej.To czego nie chcą sprzedać nie pokazują bo po co?

 2. Emeryt z Intelligence

  To przejaw desperacji Rosji. Nikt zdrowo myślący nie pokazuje swojego najlepszego "rzekomo" uzbrojenia. Amerykanie już wybierają spośród swoich "zużytych dronów" egzemplarz do przetestowania zestawu.

  1. chorązy

   Szanowny " Emeryt ..." Sugerujesz, ze USA z tego samego powodu pokazała swojego najlepszego 'rzekomo" myśliwca czyli F22 ?? Sugerujesz, że to przejaw desperacji USA ?!?!. Ja rozumiem spadki na ich giełdzie,ale chyba jeszcze aż tak nie są zdesperowani. Sugerujesz, ze najnowocześniejsze/najlepsze uzbrojenie" winno być składowane w schronach, żeby go nikt nie zobaczył ? To po co organizuje się wystawy ? Na takiej wystawie można nawet "pomacać". Sugerujesz, że su34 nie jest najnowszym Rosyjskim Bombowcem a Su35 myśliwcem, i oni jeszcze coś nowszego ukrywają ??? ;)

  2. Ty stary SBek (emeryt "intelligence")?

   To USA musiało być strasznie zdesperowane wysyłając F-22 nad Syrię!

 3. drutkolczasty

  Można umieścić nawet 2030 wyrzutni "czegoś" plus 4 działka z "czymś"...tylko po co? Ruskie robią propagandę(dla siebie) i reklamę(dla potencjalnych kupców "czegoś"). Nikt nie wie jak "to" strzela i jakie ma rzeczywite parametry, wiec...luzu trochę, panowie eksperci?

  1. Viggen

   Generalnie mam to samo wrażenie. Dla mnie to za wzorzec posłużył Rosjanom Roland LVB, z tą różnicą, że nie mogli sobie poradzić z automatem przeładowania rakiet więc wykorzystali system jak na fot. plus armaty.

  2. maj

   Oprócz Brazylijczyków, Wietnamczyków,Algierczyków Arabów z Omanu, Jordanii i ZEA to nikt.

 4. AMD

  Niech zintegruja rakiete blyskawica z podobnym podwoziem. Jak Rosjanie zrobili. Taki opl na poziomie brygady widzial bym taki zestaw

  1. dropik

   nie ma czego takiego jak rakieta Błyskawica. Ty był program, który testował tylko kilka komponentów rakiety. Rakieta badawcza, bez naprowadzania i głowicy bojowej.

 5. Marek

  Jeśli wierzyć zdjęciom, to najnowsze S2 nie jaką komponentu artyleryjskiego(2A38M x2 30 mm). Byłoby to dość dziwne, bo z założenia Pancyr miał być wyposażany w 2 rodzaje efektorów.

  1. dropik

   Bo te armaty mają się do rakiet jak piesc do nosa. Zasieg mały (słaby pocisk 30x165mm) , duży odrzut - co pewnie niezbyt korzystnie wypływało na trwałość rakiet. Nawet nasi nie przewidywali w loarze i rakiet i armat jednoczesnie.- a to bylo czolgowe podwozie. "Ruski" zawsze musi miec wiecej wszystkiego

 6. rolo

  30,53 USD/baryłka -1,36% -0,42 USD/RUB - Dolar amerykański Rubel rosyjski 80,2109 +1,5680 +1,99% kosmici zaatakowali rosje?????????????

  1. chorąży

   Szanowny "rolo" Stan ten powoduje także coraz większą "zadyszkę" Banku Niemieckiego, który nietrafnie udzielał gigantycznych kredytów na "wydobycie ropy", itd, itd. Musisz zrozumieć że gospodarka światowa to jest naczynie połączone. Kosmici atakują Niemiecki Sektor Bankowy ? ps. wyjątkowo odpowiadam, ponieważ to jest forum dla fachowców, a teksty Szanownego nadają się akurat na "omlet"

  2. Lord Godar

   Prozaicznie , to im droższy dolar w stosunku do rubla , tym bardziej korzystniej jest Rosji eksportować broń i uzbrojenie .

 7. KrisNy

  Czy to jest ta baza przy Tureckiej granicy na ktorej skoncentrowane sa Tureckie MLRS I artyleria 155mm? Jedna rakieta wyleci z wyrzutni S400 to Turcy cala baze w pyl zamienia, rozmieszczanie tam drogich systemow jest glupota.

  1. łowca mustangów

   tyle,że ruscy odpowiedzą na to atomem,a wtedy Turcja zamieni się w pył

  2. nikt2

   Tyle, ze NATO nie wesprze Turcji bo jest paktem obronnym. Wtedy to Turcja będzie agresorem i będzie sama.

  3. kafir

   To baza w południowej Syrii.

 8. Hammer

  Pancyr na Kamazie jest niesamowity

 9. ryszard56

  A kiedy My takie cudo ,brawo Rosjanie,zamiast gadania robią

 10. maniuś

  Piękne cudo - i nam by się przydało , choć to ROSYJSKIE wątpliwe by POLSKIE wojsko by to cacko kupiło ? Kiedy POLSKI przemysł zacznie coś kombinować - pierwowzór jest tylko to skopiować ? Lub coś podobnego . Ach ten nasz kraj taki biedny ?

  1. lukas333

   Polska armia kupuje złom z USA. Tak ma być i nikt tego nie zmieni.

 11. AS

  Proponuje w odpowiedzi na nowy sprzęt Rosjan pójść w koszty i zwołać panel dyskusyjny na temat rozwoju naszej rodzimej techniki

 12. Kamil

  Cholera nie mogę przeboleć, że nie mamy nawet w planie stworzyć takiego zestawu opl... Podwozie mamy, radary mamy, licencję na 35mm działko mamy. Brakuje jedynie jakichś sensownych rakiet nawę w ilości 8 wyrzutni na ciężarówkę. To samo tyczy się Tunguski (Loary), podwozie K9, armatki 35mm z licencji, polski radar i kwestia pocisku o sensownym zasięgu i pułapie.

  1. scorpion

   Stary przecież mamy Pilicę. Przy niej Pancyr to zabawka. Żaden system OPL nie ma takiego sposobu wskazywania celów za pomocą chorągiewek (po za systemem potrójnych działek 25 mm na japońskich okrętach z okresu II w.ś,) Nie ma to, jak świeże powietrze dla obsługi, deszcz dla jej orzeźwienia i fizyczna praca przy rozkładaniu tego cuda naszej myśli zbrojeniowej. Lotnictwo naszych sąsiadów zostało sparaliżowane.

 13. orca

  Wiadomo, na Ukrainie ruskich nie ma wiec Syrja to oficjalny poligon poza granicami Rosji. Marketing to tylko jedna strona tej monety, testy w warunkach bojowych to druga. Aby tylko te cacka pracowaly tak jak powinny bo bedzie obciach.

 14. M

  Jak się sprawdziło 27 Pancyrów-S1 kiedy Izrael bombardował syryjski reaktor w 2007?

  1. pytanie

   Tor i s-125 broniły syryjskich instalacji, nie Pancir. Skąd ta liczba 27 zestawów?

  2. Sept

   Muszę cię rozczarować ale według w miarę wiarygodnych źródeł, Pancyry trafiły do Syrii na przełomie 2007/08 roku a dyżury bojowe zaczęły pełnić dopiero rok później. Nie wyszła ci ta prowokacja. Mierny ale wierny troll internetowy.

  3. Hammer

   Eh...Nie było ich !

 15. chorąży

  Kolejna "niespodzianka' czy "as z rękawa" ?! Niedawno dyskutowaliśmy z Szanownymi pod wątkiem o przygotowaniu Rosji do wojny powietrznej w Syrii. Pisałem/śmy o tym, co "tam" jeszcze może być. Jaki powód ? bo wątpię, że tylko chodzi o zainteresowanie ewentualnych nabywców. Pewnie test "bojowy" i ewentualne zagrożenie "dronami" ?!? Dwa różne typy jakby się okazało że jeden z nich się nie sprawdził ?!. Zbliża się kumulacja wojny, bo jak wyzwolą Aleppo to wojna w zasadzie będzie na ukończeniu. Kończy się czas bo pewnie od 1 marca zaczną rozmawiać o przyszłości "wyzwolonej"/"odzyskanej" Syrii. A ze tam gdzieś na pustyni będą jeszcze biegać niedobitki ?! Kogo to będzie interesować, gdy powstawać będzie "niepodległy" Kurdystan. Czy to właśnie jest kara dla Turcji za zamordowanie pilota ? W niesprzyjających okolicznościach Turcja może stracić 20% terytorium. Dlatego prezydent Erdogan żąda od USA aby się zdecydowało: Albo Turcja albo Kurdowie ?!?

  1. Kiks

   Zamordowanie pilota? Panie chorąży, jest pan śmieszny. A co niby tam robi rosja? Zboże sieje? Szybowcem to on nie leciał.

Reklama