Reklama

Siły zbrojne

Nabór do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych

Fot. CSIL
Fot. CSIL

Rusza nabór do dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Kandydaci na podoficerów mogą ubiegać się o przyjęcie na kierunki inżynieryjno-lotniczy, ruchu lotniczego, przeciwlotniczy oraz radiotechniczny.

Nabór na kurs podoficerski

Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych informuje o uruchomieniu szkolenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów w korpusie sił powietrznych. Nabór odbywa się na podstawie decyzji ministra obrony narodowej Decyzja nr 204/MON z 10 grudnia 2019 roku. Przewidziano 200 miejsc dla kandydatów ze środowiska cywilnego. Przyszli podoficerowie w Dęblinie będą zdobywali wiedzę w specjalnościach inżynieryjno-lotniczej, przeciwlotniczej, radiotechnicznej oraz ruchu lotniczego.

Terminy i warunki

Kurs rozpocznie się w listopadzie 2020 roku. Osoby, ubiegające się o przyjęcie na szkolenie realizowane w dęblińskiej szkole podoficerskiej, dokumenty rekrutacyjne składać mogą do 13 lipca do Dyrektora Departamentu Kadr MON, za pośrednictwem właściwego Komendanta WKU. Wzór wniosku oraz wykaz niezbędnych dokumentów stanowią załączniki do decyzji szefa resortu obrony narodowej.

Podstawą przyjęcia na szkolenie będą wyniki postępowania rekrutacyjnego, które planujemy przeprowadzić od 31 sierpnia do 4 września. W ramach rekrutacji przeprowadzone zostaną sprawdzian sprawności fizycznej oraz test znajomości języka angielskiego. Dodatkowo przeprowadzona zostanie analiza ocen ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (szkoły średniej) oraz rozmowa kwalifikacyjna


st. chor. sztab. Paweł Konarski, 
rzecznik prasowy
Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych

Kurs podoficerski zaplanowano na 13 miesięcy i będzie składał się z dwóch części zasadniczych realizowanych w Dęblinie i Koszalinie, tj. szkolenia ogólnowojskowego prowadzonego w dęblińskiej szkole podoficerskiej i szkolenia specjalistycznego prowadzonego w Centrum Szkolenie Inżynieryjno – Lotniczego w Dęblinie (specjalności SIL i RL) oraz Centrum Szkolenie Sił Powietrznych w Koszalinie (specjalności Plot i Rtech).

Kadeci w trakcie kursu mogę liczyć na nieodpłatne zakwaterowanie i całodobowe wyżywienie oraz żołd w wysokości około 1 200 zł.

Czy nabór i kurs odbędą się zgodnie z harmonogramem?

Szkoła podoficerska zastrzega możliwość zmiany harmonogramu rekrutacji oraz samego kursu. Ewentualne zmiany podobnie jak w przypadku rekrutacji na studnia wojskowe uzależnione są od rozwoju pandemii COVID.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Pisarz

  Szczerze kto się ma nadawać do służby to będzie się nadawał nie ważne czy z cywila czy jako szeregowy.

  1. WhenEveryoneLearnTheTruth

   Mało jest szeregowych z wieloletnim stazem zeby robic z nich podoficerów ?

  2. Mamuśka

   Tak jest

 2. anda

  Zatanawiam się jakiej to wielkości mamy mieć teraz lotnictwo jeśli w latach 80 w Centralnym Ośrodku Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy w Szkole Podoficerskiej na jednym roku było jednocześnie około 1500-1800 elewów nie licząc Szkoły Chorążych.

 3. Zenon

  Lepiej wyslac na kurs szeregowych zawodowych ktorzy sa juz kilka lat w wojsku a nie brac ludzi z cywila,dac im etaty szeregowych na początek A nie od razu kaprali i plecaki będą miały z 170 miejsc

  1. Wojak

   Nie każdy szeregowy zawodowy nadaje się na podoficera. Szeregowcy chcieliby z automatu awans, a nic w tym kierunku nie robili.

  2. Katarzyna

   Za to każdy cywil nadaje się na podoficera. Świetny tok myślenia. Jestem od dwóch lat w wojsku. Nic nie robię wg Ciebie. Mam 5 z wf, z opinii, mam 4 stanag z rosyjskiego (jak jesteś tak zorientowany, to pewnie wiesz, co to jest), wpisałam się na eksternistyczny egzamin z angielskiego. Rzeczywiście, nic nie robię.

  3. Szeregowy

   Trzeba było zaczynać od szkoły podoficerskiej a nie teraz narzekać, Idąc tym tokiem myślenia można powiedzieć że szeregowy z 6 cio letnim stażem ma wiecej doświadczenia i umiejętności niż oficer po 5letniej szkole

 4. Zrk

  Bardzo dobry pomysł szkolenia pdf. Wreście konkret 13 m to dużo czasu na wyszkolenie dobrego podoficera nie dobrać kadrę i będzie dobry wypust kadry podoficerskiej!!!

Reklama