Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2015: Systemy dla wieży bezzałogowej Rosomaka. Selex deklaruje współpracę

Koncern Selex ES poszukuje partnerów przemysłowych do ewentualnej produkcji seryjnej przyrządów obserwacyjnych przeznaczonych dla wieży bezzałogowej ZSSW-30, jaka ma trafić na wyposażenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Podczas MSPO 2015 spółka Selex ES poinformowała, że poszukuje partnerów do ewentualnej produkcji przyrządów obserwacyjnych Janus i Lothar, z przeznaczeniem na wyposażenie polskiego systemu wieżowego ZSSW-30, jaki ma zostać zainstalowany na KTO Rosomak oraz przyszłym polskim bojowym wozie piechoty Borsuk.

Selex ES otrzymała wcześniej kontrakt na dostawę systemów celowniczych do fazy testowej wieży ZSSW-30, budowanej wspólnie przez Hutę Stalowa Wola oraz WB Electronics. W chwili obecnej trwają próby bezzałogowego systemu wieżowego. Koncern podkreśla, że zakłada transfer technologii do Polski w zakresie systemów elektrooptycznych.

Janus to głowica obserwacyjna, która może zostać wyposażona w kamery działające w świetle dziennym i w podczerwieni oraz w dalmierz laserowy. Z kolei Lothar to przyrząd celowniczy działonowego, również mogący dysponować kamerą termowizyjną, telewizyjną oraz dalmierzem laserowym.

ZSSW-30 to zdalnie sterowany system wieżowy, budowany przez konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics z przeznaczeniem dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Podstawowe uzbrojenie stanowi armata 30 mm Mk 44 Bushmaster II – przeprowadzono już pierwsze strzelania próbne. Jest ono uzupełniane przez sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm, a docelowo ZSSW-30 będzie także wykorzystywać wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Reklama

Komentarze (4)

 1. dropik

  4 granaty dymne ? nawet jeśli po 2 stronie są kolejne to jakaś żałosna ilość biorąc pod uwagę, że styker prezentowany na defiladzie 15t-ego miał ich 48

 2. TerrorMole

  Cała optyka (TV+IR) będzie z PCO. Selex został wybrany jako wyjście awaryjne, gdyby PCO nie udało się dostarczyć głowic spełniających wymagania wojska. SPIKE będzie integrowane przez Polaków, wszystko, co potrzebne, Starozakonni przekazali już jakiś czas temu.

 3. Capitan Gbick

  Osłona armaty jak PL-01 Concept. A tak się wszyscy śmiali z jej kształtu i celowości. OBRA-3 z PCO już działa czy dalej tak jak zwykle? Integracja SPIKE'a będzie chyba kosztować więcej niż cała wieża, starozakonni tanio nie oddadzą.

 4. Mr Wolf

  a czemu nie optyka z PCO a termowizja z VIGO? Po co płacić obcym za coś, co można zrobić w kraju? Czy czegoś nie rozumiem... Przecież termowizyjne kamery z VIGO z Ożarowa jeżdżą w łaziku Curiosity po Marsie, a do Rosomaka trzeba kupować za granicą?

Reklama