Reklama

Siły zbrojne

Most powietrzny PKW Egipt. Pierwsi obywatele Polski ewakuowani z Gazy [AKTUALIZACJA]

Egipt, PKW, ewakuacja Polaków, Hercules
Polskie Herculesy na lotnisku w Egipcie.
Autor. Sebastian Indra/MSZ/SGWP/X

Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego, do Egiptu doleciały dwa samoloty C-130 Hercules Sił Zbrojnych RP w celu ewakuacji obywateli Polski, których udało się wydostać z oblężonej Strefy Gazy.

Reklama

AKTUALIZACJA: Jak informuje Sztab Generalny ewakuowani Polacy ze Strefy Gazy już są transportowani do Polski.

Reklama
Reklama

„Kilkadziesiąt minut temu w Egipcie wylądowały dwa polskie samoloty C-130 Hercules. W skład grupy zadaniowej PKW Egipt, zaangażowanej w realizację operacji NEON-E, wchodzą żołnierze sił powietrznych, wojsk specjalnych oraz wojskowy personel medyczny” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego.

„Obecnie rozładowywana jest pomoc humanitarna i przekazywana stronie egipskiej. W najbliższych godzinach planowany jest lot powrotny z ewakuowanymi do Polski” – dodaje Sztab Generalny. W akcji pomagają także pracownicy Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj też

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zakomunikował: „Ewakuujemy naszych rodaków ze Strefy Gazy, a na miejsce leci Polska Pomoc humanitarna. Solidarność to podstawa naszej polityki międzynarodowej”.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, iż otrzymał potwierdzenie, że 18 polskich obywateli, w tym dzieci, zostało ewakuowanych ze Strefy Gazy przez przejście graniczne z Egiptem w Rafah i znajdują się już poza strefą walk. Z informacji podawanych przez BBN wynika, iż w Strefie Gazy może być powyżej 25 obywateli RP.

Należy pamiętać, że w toku operacji „Żelazne Miecze” siły izraelskie utworzyły dwie strefy walk. Północna – z samym miastem Gazem – jest miejscem najostrzejszych walk ulicznych. Południowa jest bombardowana ale obecnie nie jest priorytetem ataków izraelskiej armii. Przejście graniczne pomiędzy Egiptem, a Strefą Gazy, było zamknięte. „Okno” dla mieszkańców Strefy Gazy z podwójnym obywatelstwem (w tym polskim), by przejść na egipską stronę uruchomiło się w ostatnich godzinach.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Furlong

  Uważane za niepotrzebne nam Herce, kolejny raz okazują się nieodzowne. Pamiętam to bełkotanie że to złom z pustyni, że Amerykanie pozbywają się ich naszym kosztem, że po co nam to skoro Casy są dla nas w sam raz rozmiarem i zasiegiem etc. Teraz widać jasno jak na dłoni, że bez srednich samolotów transportowych nie można się obyć i że zrobiliśmy bardzo dobry interes na przyjęciu ich od USA.

  1. Rusmongol

   No i spróbuj do casy załadować himars 🤣

 2. Szczupak

  2 Herkules dla 30 osób. MSW, siły specjalne, siły lotnicze, zabezpieczenie medyczne. Czy raczej 2 Herkulesy z pomocą dla palestynczyków a w drodze powrotnej przewóz do Polski osób z Polskim paszportem.

  1. P9

   Szczupak, nawet dziecko wie że "18tu i ponad 25ciu obywateli" to nie liczba 30. Dalej będzie dla ciebie jeszcze trudniej, bo żeby wiedzieć ile Herkules może zabrać osób w pozycji leżącej ( np. z anestezjologicznym zabezpieczeniem medycznym) trzeba najpierw umieć wykonać powyższe działanie prawidłowo, a potem jeszcze nabyć innej wiedzy "tajemnej". Próbuj dalej ;))))))))

 3. user_1050711

  RE: "Polacy". Przejrzałem w internecie listę (oczywiście nie wiem, czy prawdziwą), nie było na niej żadnych polskich nazwisk ani imion. Może chodzić o obywatelstwo obligatoryjnie nadawane po przodkach. Moja córka rodząc się, obligatoryjnie nadane miała już 3 obywatelstwa, czwarte nadane mogłoby być w ciągu kilku dni. Powiedzmy, że wyjdzie za młodzieńca z podobną sytuacją. Czyli ich dzieci OBLIGATORYJNIE otrzymają już 6 obywatelstw. Człowiek to nie pozycja inwentarza. Jeśli w Polsce nie mieszka oraz ma już inne, powinien sam móc decydować czy chce polskie obywatelstwo, czy nie, np. składając oświdczenie woli, pomiędzy 18, a 24 rokiem życia. Dawniej rodzice mieli możliwość złożenia takiego oświadczenie przed Konsulem RP, przed narodzinami. Cichcem wycofano i tę możliwość, całkiem niedawno.

Reklama