Reklama

Geopolityka

Polski Kontyngent Wojskowy ewakuuje Polaków ze Strefy Gazy. Nowe postanowienie Prezydenta

Autor. Sztab Generalny WP/Twitter

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy: w okresie od 10 listopada do 19 listopada 2023 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy, o liczebności do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, w tym dwoma samolotami C-130 i jednym samolotem C-295.

Reklama

Temat ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy jest mocno komentowany w mediach. Postęp izraelskiej operacji wojskowej w Gazie był tematem rozmowy telefonicznej szefa MSZ Zbigniewa Raua z szefem izraelskiej dyplomacji Elim Cohenem. „Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie” - przekazał minister Rau.

Reklama

„Odbyłem rozmowę telefoniczną z izraelskim Ministrem Spraw Zagranicznych Eli Cohenem na temat postępu izraelskiej operacji wojskowej w Gazie będącej odpowiedzią na barbarzyński atak terrorystyczny Hamasu” - napisał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych szef polskiej dyplomacji.

„Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy w związku z moim udziałem w czwartkowej konferencji w Paryżu. Ponieważ Izrael nie będzie w niej uczestniczył, chciałem poznać punkt widzenia ministra Cohena w tej sprawie” - przekazał szef MSZ.

Reklama

Czytaj też

„Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie. Jestem wdzięczny ministrowi za osobiste zaangażowanie w zorganizowanie pomocy dla naszych obywateli. Sytuacja ludności cywilnej musi budzić szczególną troskę rządów demokratycznych. Polska i Izrael będą podążać ścieżką współpracy w tej kwestii” - dodał polski minister spraw zagranicznych.

We wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w Radiu ZET, że Polska czeka na formalną decyzję strony izraelskiej, by polscy obywatele mogli opuścić Strefę Gazy. Zaznaczył, że lista ewakuacyjna została przez stronę polską wysłana prawie miesiąc temu. Zapewnił, że MSZ cały czas jest w kontakcie z Polakami w Strefie Gazy za pośrednictwem służby konsularnej i dyplomatycznej.

Przypomniał, że w poniedziałek, w trybie pilnym, w siedzibie polskiego MSZ zostały przeprowadzone rozmowy z ambasadorami Egiptu, Izraela i Palestyny, a ich przedmiotem były kwestie wznowienia funkcjonowania przejścia granicznego między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah i umożliwienie ewakuacji tą drogą polskich obywatelom. W poniedziałek polski resort dyplomacji wskazywał, że w Strefie Gazy pozostaje ok. 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym ok. 30 Polaków.

Czytaj też

W poniedziałek po południu władze graniczne w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy oświadczyły, że przejście w Rafah na granicy z Egiptem jest ponownie otwarte wyłącznie w celu ewakuacji Egipcjan i obcokrajowców oraz osób posiadających podwójne obywatelstwo. Podkreśliły, że zgodnie z decyzją władz egipskich osoby, które nie zostały umieszczone na specjalnej liście, nie będą mogły przekroczyć granicy.

Ewakuacja cudzoziemców przez przejście w Rafah rozpoczęła się w środę 1 listopada. Hamas zawiesił ją w sobotę po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali. Agencja AFP powiadomiła, że ponowne otwarcie przejścia nastąpiło po tym, jak Izrael wyraził zgodę, dzięki mediacji egipskiej, na przejazd do Egiptu 30 rannych osób.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. P9

  Szczupak ignorancie, 1. rząd USA wysłał puki co po swoich elitarną jednostkę. 2.nikt tu raczej nie zna twojego przewodnika co ci każe takie bzdety pisać 3. polskie samoloty mają lecieć po zakładników Hamasu z polskim paszportem a nie żadnych turystów 4. niezbędna pomoc dla ludzi po traumie i w stanie wycieńczenia fizycznego to specjalistyczna pomoc przy użyciu odpowiedniego sprzętu, a nie cywilne samoloty gdzie nie możesz nawet nikogo transportować w pozycji leżącej i np. podłączyć kroplówki.

 2. wojghan

  Obudził się w końcu czy dostał pozwolenie od swoich szefów z Jerozolimy? Szkoda, że dopiero teraz, po śmierci jednej polskiej rodziny zabitej w zbombardowanym kościele.

 3. Szczupak

  Tryb ewakuacji dotyczy kraju gdzie są nasi obywatele więc to.zadna ewakuacja przez Polski kontyngent. To podjęcie po stronie Egiptu obywateli z Polskim paszportem. Odwieść na lotnisko potrafi każdy taksówkarz więc po co wojsko do tego? A no propaganda sukcesu ciąg dalszy. Tak jak było to z niby ewakuacją z Izraela gdzie biura podróży bez wsparcia rządu zorganizowali przejazd turystów do Jordani czy Egiptu autokarami.

  1. GPAS

   Wrócili ze strefy wojny, gdzie byli ostrzeliwani przez IDF i pewnie nie lepiej traktowani przez HAMAS. Na pewno mają kasę na taksówki i bilety lotnicze. Ciekawe w jakim stanie psychicznym ty byłbyś po takich przeżyciach ? Typowy polaczek. Po co ? Dlaczego ? Za moje.

  2. gregoz68

   Propaganda sukcesu? Polacy z Donbasu w Polsce w 2015 roku.

  3. GGG BBB

   @Szczupak: A może ty powinieneś nazywać się Szczuka??? Dla ciebie wszystko, co zrobi polski rząd, jest złe. I kojarzy się z propagandą, choć tej chwili to ona jest nikomu niepotrzebna.... A mi się te działania kojarzą z postawą w amerykańskiej armii, że - o ile to jest możliwe - nie zostawiają swoich bez pomocy. I jak już to inni napisali: ci ludzie mogą naprawdę potrzebować pomocy fizycznej, medycznej, materialnej, psychicznej. A przy okazji nasi żołnierze ćwiczą sprawność, doskonalą umiejętności, sprawdzają procedury w realnych warunkach zwiększonego ryzyka/niebezpieczeństwa, żeby potem "nie pękali", jak przyjdzie podobne działania wykonywać "na ostro".

Reklama