Reklama

Siły zbrojne

Morawiecki: Wydzielimy Pionki jako samodzielny zakład

Fot. KPRM
Fot. KPRM

W czasie spotkania z mieszkańcami Radomia premier Morawiecki poruszył tematy związane z bezpieczeństwem kraju. Szef rządu zapowiedział duże inwestycje w zakłady w Pionkach.

W trakcie spotkania premier poinformował o planach ważnych dla podradomskich Pionek. Jak ocenił Morawiecki, na skutek błędów poprzedników w Pionkach "nastąpiła degradacja przemysłowa, upadek Pionek i coś - co było chlubą polskiego przemysłu - dziś jest opuszczonym i zapomnianym miejscem". "W Pionkach, mogę dziś powiedzieć, jestem po uzgodnieniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, że Pionki wydzielimy jako samodzielny zakład przemysłowo-obronny i to będzie tutaj, na ziemi radomskiej, w Pionkach, bardzo ważne miejsce rozwoju przemysłu" - zapowiedział szef rządu.

"Zainwestujemy co najmniej 250-300 mln zł, ogromną kwotę w ciągu kilku najbliższych lat, w linię produkcyjną do produkcji nitrocelulozy, do produkcji innych czynników, która będzie ważnym ogniwem samodzielności, suwerenności naszego przemysłu obronnego - tutaj w Pionkach, na ziemi radomskiej" - zadeklarował Morawiecki.

Premier podziękował także resortowi obrony i jego kierownictwu za to, że - jak mówił - zdecydowali się na wybór radomskiego Łucznika, jako miejsca "tworzenia i zbudowania pierwszego od czasów przedwojennych karabinu Grot". Mówił, że będzie to zamówienie na 53 tys. karabinków o wartości 0,5 mld zł. "To wielkie zamówienie industrialne, wielkie zamówienie przemysłowe, inżynierskie, techniczne, technologiczne, które da wiele miejsc pracy, zamówienie na wiele lat do przodu. Ja wierzę, że polska myśl techniczna nie będzie zwijana (...) tylko rozwijana, bo my chcemy Polskę rozwijać" - podkreślił szef rządu.

Wspomniany przez premiera zakład produkcyjny w Pionkach zajmuje się produkcją amunicji czołgowej kalibrów 120 oraz 125 mm i prochów, powstał on w 2000 r jako Zakład Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. kontynuator produkcji wojskowej pionkowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit". Od końca 2012 r. zakład został połączony ze spółką Mesko S.A. jako Zamiejscowy Oddział w Pionkach, zachowując dotychczasowy profil produkcji.

Defence24.pl/PAP

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (12)

  1. zły

    Jak słyszę pomysł wydzielenia Pionek jako samodzielnego zakładu to jedyne co mi przychodzi do głowy to stworzenie kolejnych stołków dla politycznych kolegów.

  2. Tadeusz

    Panie Premierze, o ile pamiętam to w Szczecinie inaugurował Pan budowę jakiegoś statku. Jak jego budowa? Pytam, bo wiewiórki donoszą, że na tej budowie nic się nie dzieje. Aaaa i stępkę ponoć ukradli. Poświęconą przez księdza. Tak więc sądzę, że może wystarczy już tych obietnic. Spróbujcie doprowadzić do końca choć jeden pomysł.

    1. zły

      Tak, zainaugurował budowę statku, na który nie było jeszcze projektu. No i wygląda na to, że nadal go nie ma bo o tej zaginionej stępce już słyszałem.

  3. JK

    Wszystko ok, ale lepiej by postąpiono gdyby nowy zakład produkujący tak strategiczne materiały wybudowano z daleka od Iskanderów w Kotlinie Kłodzkiej tak by atak rakietowy był skrajnie utrudniony...

    1. Obserwator

      Kotlina Kłodzka leży blisko Niemców, a to tacy papierowi sojusznicy. W każdej chwili mogą nam wbić nóż w plecy.

    2. kuchartek

      Może więcej już nic nie obserwuj. Kotlina Kłodzka to rzut beretem do Czech i super lokalizacja na taki zakład. Ale wy pewnie widzicie wszędzie wrogów . Tych wewnętrznych jak i zza Odry.

    3. vic

      Poziom geografii równa się poziomowi wiedzy międzynarodowej.

  4. jurgen

    dobrze byłoby wrócic do nazwy Pronit

    1. USS Missouri

      To raczej niemożliwe. Syndyk masy upadłościowej sprzedał prawa do nazwy. Moim zdaniem należy wrócić do pracy organicznej - PWP Państwowa Wytwórnia Prochów - tak jak to było przed wojną w skrócie PWP - skrót łatwy do wymówienia przez zagranicznych kontrahentów.

    2. Obserwator

      Ale na początek do zmiany imienia

  5. USS Missouri

    Problem w tym, że aby zakład zbrojeniowy prawidłowo funkcjonował to musi być zasilany produkcją cywilną. W najlepszych czasach \"Pronitu\" produkcja zbrojeniowa stanowiła tylko około 20% całości mocy wytwórczej. Obecnie proporcje powinny być podobnie. Należy myśleć i działać wielowarstwowo. Np. jeżeli nitroceluloza (sprowadzana obecnie z Hiszpanii o ciągle zmiennych parametrach, stąd kiepskie wyniki strzelań 120 mm) to najnowocześniejszą metodą tzw. przeciwprądową - polski patent, już po badaniach w tzw. półtechnice, należy tylko wdrożyć linię produkcyjną, ale od lat nikt nie podejmuje tego tematu. Koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 40 mln złotych (dane sprzed kilku, pięciu, sześciu lat). Z kolei sama celuloza to metodą azotową (także krajowy patent, o który zabiegają się zagraniczni producenci) a nie siarczanową, której nie da się już unowocześnić. Wątków jest wiele, niestety brakuje odpowiednich ludzi. Przez dwadzieścia lat nie kształcono specjalistów - np. techników materiałów wysokoenergetycznych itp, nie mówiąc o inżynierach. Pozostali nieliczni, którzy pracowali na starych maszynach w oparciu o archaiczne już technologie. W ciągu dziesięciu lat (taki okres jest potrzebny) można zrobić wiele, ale czy będzie to zrobione? Była już premier Kopacz obiecywała zaledwie 40 mln złotych ale nikt tych pieniędzy nie widział, a prowadzona w ograniczonym zakresie modernizacja finansowana jest z funduszy Mesko S.A. Nitroceluloza to podstawa prochów nitrocelulozowych wielobazowych i innych.... ale musi być własna produkcja i jest odpowiednia stałość i stabilność.

  6. Major

    Pierwsza sprawa. Jakie znaczenie praktyczne ma wyodrębnienie tego zakładu ze struktur jak rozumiem PGZ? Przecież on w dalszym ciągu będzie własnością Skarbu Państwa. Najważniejsze jest to czy ten zakład produkuje coś co ma zbyt. Czy jest rentowny. A nie jego umiejscowienie czy nawet, jak ktoś poniżej pisze, nazwa. Druga sprawa. Dlaczego Premier Morawiecki nazywa karabin Grot pierwszym od czasów przedwojennych karabinem zbudowanym w Łuczniku? Karabin Beryl został już wymazany z historii? Nie dość, że tzw. dobra zmiana wymazuje Lecha Wałęsę, to jeszcze karabin Beryl zostanie poddany takiemu samemu propagandowemu działaniu?

    1. Extern

      Beryl to przecież modernizacja broni skonstruowanej przez Rosjan. Fakt choć to przykre, ale to dopiero Grot jest pierwszym od przedwojnia w pełni naszym karabinem. Co do Pionek to może chodzi np. o przepisy UE o zakazie wsparcia przez państwo przedsiębiorstw. Przy okazji takiego rozwodu z PGZtem pewno można jakoś przekazać Pionkom pieniądze rozwodowe z budżetu PGZtu i nie spowodować tym samym sankcji za wspieranie własnych firm.

    2. USS Missouri

      Nowy podmiot dalej być może będzie w strukturach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nie będzie jednak Oddziałem Zamiejscowym Mesko S.A w Skarżysku Kamiennej, lecz jak samodzielny byt gospodarczy tak jak to było wcześniej - \"Pronit\", który zbankrutował a później Zakłady Produkcji Specjalnej Sp. z o.o., które weszły wpierw do grupy Bumar Amunicja a po kolejnych zmianach własnościowych funkcjonowały jako Mesko S.A Oddział w Pionkach.

    3. junger

      To już bardziej karabin Tor z Tarnowa zasługuje na to miano. Natomiast jeśli chodzi o Pionki to po wydzieleniu ten zakład dalej będzie własnością SP. Więc co mają do tego przepisy UE?

  7. nick

    czekam na polską porządna amunicję myśliwską z Pionek - do tej pory próby były nieudane właśnie z powodu prochu

    1. USS Missouri

      Amunicję myśliwską produkuje prywatna firma FAM - Pionki. Od ponad dwudziestu lat nie znajduje się w strukturach zbrojeniówki. Proch, głównie czarny zakupuje między innymi z grupie Złoty Stok.

  8. fefe

    AAAaaa ma się rozumieć że proch wielobazowy to już tip top obcykany i teraz będziemy coś innego robić? ( ani słowa o prochu wielobazowym?!)

    1. maxim

      Nitroceluloza wchodzi w skład prochu wielobazowego. Bez nitrocelulozy nie wyprodukujemy samodzienie nawet nabojów do karabinów i jesteśmy skazani na dobrą wolę zagranicznego dostawcy.

  9. xiom

    Pospolity los przedsiębiorstw państwowych. Jakoś Izrael, Korea Południowa, a coraz bardziej np. Turcja i nawet Rosja mają prężny przemysł zbrojeniowy - tylko ciekawe dlaczego jednak stawiają na (współ)własność prywatną? Na pewno to czysty przypadek!...

    1. dim

      Też o tym pomyślałem. Statystycznie, typowo zakład stanowiący własność wyłącznie publiczną nie ma szans na efektywność, musi stać się niekonkurencyjny. W Grecji partnerstwo państwowo-prywatne stało się regułą nowych, dużych inwestycji, a zwroty poniesionych kosztów inwestycji okazywały się wtedy szybsze, niż to przewidywały biznes-plany. Oczywiście wszystko następnie za grosze wydzierżawiono czy wyprzedano obcym, pod naciskiem \"trojki\", co nie zmienia faktu - okazywało się bardzo dochodowe.

    2. biznesmen

      Czy któryś z menadzerów z tzw,,dobrej zmiany\" kiedykolwiek stworzył swoją własną firmę technologiczną i byl jej włascicielem,szefem i czy odpowiadał całym majątkiem swojej firmy i prywatnym za swoje decyzje biznesowe? Wystarczy zadać takie pytanie?

    3. 4z

      możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami szczególnie technologicznymi

  10. 2 plm \'\'Krakow\'\'

    Panie \'\'premierze\'\' po co uzywac takich wielkich slow cyt. \'\' To wielkie zamowienie industrialne , wielkie zamowienie przemyslowe , inzynierskie ,techniczne i technologiczne itd \'\' o ile zgadzam sie ze jest to duze zamowienie przemyslowe , o tyle nasepne okreslenia sa zupelnie na wyrost i zupelnie niepowazne

    1. Udet

      Przerost formy nad treścią. Stosujemy świadomie wówczas, gdy wydarzenie o znikomej wartości rzeczywistej chcemy przedstawić jako wpływające na losy niemalże całego kraju.

  11. kolega JÓZEK

    no to będziemy mili bawełnę strzelniczą i czarny proch ......a gdzie kwas pikrynowy ,piorunian rtęci czy banał zwany heksogenem inicjonowany azydkiem ołowiu....hmm w następnej dekadzie....no i wskazane byłoby zainteresować się materiałami rozszczepialnymi by mieć argumenty na trudne czasy

    1. werte

      Nie wiadomo czy będziemy coś mieli. Tymczasem mamy zapowiedzi i deklaracje. Czyli nic nowego.

  12. Leon

    Doskonale!! Wreszcie jakies konkretne i sensowne działania na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego!!! Brawo!!!

    1. Czesio

      Leon nie podniecaj się przedwcześnie. To nie są działania tylko obietnice, póki co bez pokrycia. W Szczecinie już obiecywali wskrzeszenie stoczni, świętowali już położenie stępki pod pierwszy prom dla PŻB i co? Gołębie latają i srają na ten zardzewiały kawał stali, tam nic się nie dzieje. Już obiecywali śmigłowce, okręty, nowe bwp itp. Podobnie może być z Pionkami, pożyjemy zobaczymy.

    2. tak to chyba wygląda

      No faktycznie konkretne działania. Słowa, słowa, słowa.

    3. werte

      Entuzjasta. Jak dotąd premier poinformował o planach, poruszył tematy, zapowiedział, zadeklarował i obiecał. Nic więcej.

Reklama