Reklama

Siły zbrojne

MON: Osiem baterii Wisła do 2026

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej w dniu 6 września 2016 r. stronie amerykańskiej, w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) przekazano zapytanie ofertowe (Letter of Request – LOR) na dostawę zestawów PATRIOT, w ramach realizacji programu WISŁA - informuje MON.

Zapytanie ofertowe (LOR) dotyczy pozyskania ośmiu baterii, w aktualnie najnowszej konfiguracji – PATRIOT Configuration 3+, ze zintegrowanym systemem kierowania walką – IBCS (ang. Integrated Battle Command System lub Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Jednocześnie, od trzeciej baterii (lub kolejnych) strona polska zastrzegła sobie prawo zmiany obecnie oferowanego radaru na nowy z anteną aktywną. Podstawowym kryterium będzie dookólność (360°), sieciocentryczność, otwarta architektura, a przede wszystkim wykorzystanie najnowszych technologii (AESA GaN).

Czytaj więcej: Wisła szyta na miarę polskiego budżetu. Kownacki dla Defence24: Chcemy uniknąć kosztownych błędów

Jednocześnie w zapytaniu ofertowym wskazano na wymaganie związane z polonizacją zestawów w możliwie największym zakresie (m.in. podwozia bazowe, środki łączności, agregaty, środki maskujące, itp.) oraz zapewnieniem co najmniej 50% udziału polskiego przemysłu obronnego (PPO) w realizacji dostaw, w odniesieniu do wartości umowy dostawy. Zadanie to realizowane będzie poprzez umowę offsetową.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Założenia do propozycji negocjacyjnej zmierzającej do zawarcia umowy offsetowej związanej z pozyskaniem od Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA wraz z projektem umowy offsetowej zostały opracowane przez Biuro do spraw Umów Offsetowych i pozytywnie zaopiniowane przez Komitet Offsetowy. Określony został katalog zdolności krytycznych, niezbędnych, innowacyjnych oraz pozostałych, obejmujący 69 zobowiązań offsetowych.

W odniesieniu do terminu dostaw, w LOR wstępnie określono dostawę pierwszej baterii w możliwie najkrótszym terminie, co ze wstępnych kalkulacji powinno nastąpić w 2019 r. Dostawa pozostałych sześciu baterii powinna zakończyć się do 2026 r. włącznie z modernizacją dwóch pierwszych baterii do konfiguracji docelowej.

Zapytanie ofertowe (LOR) przesłane przez Inspektorat Uzbrojenia przekazane zostanie następnie do agencji implementacyjnej, tj. US Army Security Assistance Command (USASAC). W wyniku powyższych działań, stronie polskiej przekazany zostanie projekt umowy (Letter of Offer and Acceptance – LOA), który będzie przedmiotem dalszych uzgodnień i negocjacji.

Przewiduje się, że wstępny projekt umowy (LOA) zostanie przekazany przez stronę amerykańską jeszcze w br. Na bazie treści LOA podjęte zostaną dalsze negocjacje - podkreśla MON.

Równolegle w resorcie obrony narodowej prowadzone są prace związane z analizą ewentualnych alternatyw dla pozyskania zestawów PATRIOT. W związku z tym, Minister Obrony Narodowej zwrócił się do Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie wyrażenia zgody przez amerykańską stronę rządową, w zakresie przekazania przez Lockheed Martin oraz MEADS International, informacji o zestawie MEADS oraz na rozszerzenie zakresu rozmów prowadzonych na szczeblu przemysłowym z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. obejmujących także ewentualne zobowiązania offsetowe.

Intencją MON w tej kwestii jest posiadanie bieżącej wiedzy w zakresie systemu MEADS (także wykorzystującego rakiety PAC-3 MSE) na wypadek negatywnego zakończenia negocjacji umowy na dostawę lub offsetowej odnośnie zestawów PATRIOT.

Reklama
Reklama

Komentarze (32)

  1. skipper

    W tej sprawie należy mówić głośno .Termin dostawy Patriota to fantasmagoria.Jest nierealny z wielu powodów.A Polska przyjmuje go dla ściemy .Jest to bardzo drogi program ,na który nie ma pieniędzy .MEADS ,jest pod ręką i daje dobre warunki współpracy i jest do ogarnięcia pod względem finansowym i przewidywalnym terminie dostawy.Już na teraz spełnia stawiane polskie warunki a będąc uczestnikiem tego programu mamy możliwość jego adaptacji do własnych potrzeb Te dwie baterie to zalążek przyszłych kłopotów i podłożenie się amerykanom .Jeżeli jest to wybieg ze strony Polski to dobrze gdyż takiemu sojusznikowi nie podaje się czarnej polewki .Stawiam na MEADS bo jest tu wiele do ugrania..

    1. duży_drop

      1 MEADS nie może spełniać żadnych warunków bo.... nie istnieje 2. nie jesteśmy uczestnikiem programu MEADS bo a. jego dotychczasowi uczestnicy nie są zainteresowani naszym współudziałem b. nie mamy żadnej potrzebnej do tego technologii c. nie mamy kasy Dziękuję!

    2. Palmel

      to Rosjanie sprzątają a nalot na wesele w Afganistanie to przeprowadzili amerykanie, ile Rosja wywołała wojen po II wojnie a ile USA , czy znaleźli broń chemiczną w Iraku a cała arabska wiosna wywołana przez jedną Panią Clinton po to aby namieszać w spokojnym rejonie czyli w afryce północnej aby Europa miała co robić i zgodnie z Solozem zmuzułmanić Europę poprzez uchodźców, a oba kraje za to chciały przejść z petrodolara na petroeuro w rozliczeniach za ropę a bomby amerykańskie są tak inteligentne że zabijają tyko islamistów a omijają cywili, cywile zawsze podczas każdej z wojen ginęli tak jak mój wychowawca że szkoły średniej zbombardował Drezno w lutym 45 roku opowiadał nam o tym na lekcjach, w wydawnictwie na 70 lecie mojej szkoły szkoły jest opisany nalot na Essen z marca 45 roku gdzie był pilotem w 300 dywizjonie a czytałem książkę niemieckiego autora "Pożoga" gdzie są wspomnienia 9 letniej Niemki z tego nalotu jak siedziała w piwnicy i jej wrażenia tak że miałem możliwość porównać opis dwóch osób jak jedna bała się bomb a druga artylerii przeciwlotniczej i odpowiadała za całą załogę

    3. Szept

      Apropo morderców. Badania Stanford University i New York University w Pakistanie gdzie do 2012 r w ok 300 atakach amerykańskich dronów zginęły setki cywilów. Postawili tezę że drony terroryzują mieszkających tam ludzi produkując więcej terrorystów niż zabijają, takie perpetum mobile. W 2013 był słynny atak na wesele w Jemenie gdzie zabito 15 gości weselnych. Pełno jest też nowych doniesień w 2019 r. amerykański dron w Afganistanie zabił 10 rządowych milicjantów, a w Wazir Tangi w ok 30 cywilów. W swoim raporcie z pierwszego półrocza 2019 r. Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) podała, że większość cywilów została zabita przez siły prorządowe, a nie przez grupy rebelianckie. Davien czy postulujesz żeby ścigać wszystkich morderców czy tylko tych przez ciebie wybranych?

  2. znawca

    w 2026 roku to za 26 lat masakra co one będą warte ??? śmiech na sali jaja sobie robią z ludzi to nie okrety żeby je tyle produkować szkoda kasy za 26 lat będą tyle warte bojowo co łuki teraz to sprzęt z lat 80 poprawiany .Kilka baterii można wyeliminować w kilka minut wciskaja ciemnotę

  3. Hans

    Prosze o odpowiedz, bateria ile to rur wyrzutowych.Jestem laik w tej sprawie. A ciagle slysze mamy miec docelowo 8 bateri. Czyto znaczy 32 rury wyrzutowe?

  4. tak pytam

    Dla specjalistów, 8x2. Co to oznacza? Czy 2 baterie po 2 wyrzutnie są w jakikolwiek sposób obronić zakładany obszar (Wwa, Łask, Krzesiny, cokolwiek innego? Dziękuję

  5. robert

    Płk Zielski: 8 baterii po 2 wyrzutnie. Pięknie

  6. marcin

    Polsce potrzeba 21 -22 baterii. Minimum to 16. Osiem to jest nic.

  7. Jasiu

    Brew wcześniejszym komentarzom jest to najlepsza strategia pozyskiwania sprzętu. Mamy cały czas otwarte pole manewru co do wyboru sprzętu w miarę postępu prac w opracowywanie nowszego sprzętu i nowych rozwiązań technicznych. Tylko laik może twierdzić, że wybranie już dzisiaj docelowego wariantu, który ma być dostarczony za kilka lat jest rozsądne. Nikt nie jest wstanie określić już teraz jakie rozwiązania powstaną za kilka lat..

    1. malkontent

      Bierzemy w ciemno to co nam łaskawie zechcą sprzedać i nie mamy nic do gadania tylko bulimy kasę. Genialna strategia. Równie dobrze możemy zostać przy Newach. Efekt podobny a ile taniej.

  8. s

    tak jak byłem przeciwnikiem zakupu Patriota tak w tej wersji-jeśli wypali-jestem za W takim wypadku też zastanawiał bym się nawet czy w uzupełnieniu- nie przejąć wycofywanych niemieckich Patriotów jako uzupełnienia naszych na mniej zagrożonych kierunkach Ograniczona modernizacja przy ICBS byłaby wystarczająca i uzupełniła by nasz potencjał OPL

    1. kapralek

      niemieckie patrioty , te wycofywane nie są sieciocentryczne, nie da rady ich wpiąć w ogólnokrajową OPL

  9. foka_z_USA

    Jednego nie rozumiem, jakim cudem przy procedurze FMS trąbi się o polonizacji i 50% udziału polskiego przemysłu, przecież FMS to umowa międzyrządowa, nie obejmuje żadnych offstetów, a tym bardziej amerykański rząd nie ma prawa zlecania amerykańskim firmom jakiejś "polonizacji" więc po co to mydlenie oczu?

    1. Willgraf

      racja ale to nie jedyne brednie w tej umowie..tzw. zastrzeżenie sobie zmiany radary w efekcie będzie oznaczało kupienie nowego w cenie jaką poda Lockheed martin a ten ostatnio wybujał ceny na maksa jak wycenią radar na biliard to będziemy musieli tyle zapłacić za nowe radary... a dodatkowo idioci z MON przekażą wszelkie polskie dokonania w dziedzinie radarów za friko Lockheedowi to jest ta umowa....SUPER

  10. ad

    Osiem baterii ... znaczy sie te 8 to do obrony Warszawy a reszta kraju?

  11. xyz407

    Chyba jesteśmy świadkami kupowania kota w worku.

  12. Polish blues

    Dlaczego tylko osiem? A co z ochroną ludności cywilnej, której pot, krew i łzy finansują te zakupy? Znowu obywatele mają płacić za bezpieczeństwo wąskiej grupki uprzywilejowanych wybrańców?

    1. Extern

      Baterie będą chronić zagrożone obszary, wiec nie ma chyba za bardzo co zazdrościć tym którzy na tych zagrożonych obszarach mieszkają. W każdym bądź razie podobno ceny nieruchomości w okolicach Radzikowa bardzo spadły.

  13. antymurzyńskość

    No to 4 te złomy pójdą do ochrony Redzikowa bo "tarczę" USA mamy ochraniać na własny koszt (zamiast by USA nam płaciło za bazę i zwiększało naszą obronność...) gdyż te zabytki nie potrafią chronić dookrężnie, więc potrzeba ich 3-4 do obrony punkowej a pozostałe 4 gdzie? Warszawa czy jakaś baza lotnicza?

    1. Ares

      Naprawdę? Czytanie ze zrozumieniem to chyba nie jest domena kolegi. Bo z komunikatu MON wynika, że Polska ma otrzymać w 2019r najnowszą obecnie prodkowaną wersję PDB-8 z IBCS + rakiety PAC-3 i GEM-T w liczbie 2 baterii. IBCS zapewnia otwartą architekturę i sieciocentryczność więc wystarczy wpiąć radary zewnętrze i już masz te 360 stopni. Od 2020 r. zostaną Polsce sukcesywnie dostarczane kolejne baterie Patriota już z konfiguracją z radarem dookólnym Raytheona i problem zniknie całkowicie. Co do bazy w Redzikowie to zwykłe kłamstwo i insynuacje. USA jeszcze nie ustalła co ma bronić bazy w Redzikowie choć bardzo naciska na to Kongres. Jeżeli decyzja zapadnie nie będzie to polski Patriot tylko zgodne z wyrzutniami Aegis Ashore rakiety SM-2 lub SM-6.

  14. wolf

    W połowie lat 90-tych Niemcy mieli 38 baterii Patriotów (teraz chyba 15)......biorąc pod uwagę że mamy mniejszy obszar, ale za to bliskość przeciwnika i potencjalne cele 12 baterii to minimum. 12 baterii po 8 zestawów i po 4 rakiety w zestawie 424 rakiety.

  15. Realista

    to co mnie martwi to koszty upgradeu od trzeciej lub dalej wstecz odnośnie dookolnego radaru ... przecież sami nie zrobimy trudno najwyżej od 2030 będzie na co wydawać pieniądze ...

  16. Dana

    Nie jestem fanem ministra Antoniego (choćby z powodu OT), ale zdaje się że nikt nie zrozumiał jego intencji. On po prostu odrzucił Patriota i stawia na MEADS ale z jakiegoś powodu (którego zapewne nie poznamy, bo polityczne gierki są tajne) nie mógł w całości wypiąć się na Raytheona. Dlatego kupimy symboliczne ilości w odległym terminie a rozmowy z MEADS trwają. Na pewno są tez klauzule zabezpieczające nieterminowość dostaw lub inne wady producenta. W wielu wypadkach można się całkowicie wycofać z umowy (dobrze skonstruowanej) bez narażania się na kłopoty z tym związane. Ostatni akapit potwierdza moje domysły że to nie tylko klasyczny dupochron ale raczej odwlekanie albo rezygnacja z Patriota do czasu gdy umowa z MEADS nabierze kształtów w przeciwnym razie od razu zdyskwalifikowałby konkurenta Patriotów z dowolnego względu technicznego. To nie sklep z pietruszką tylko polityka. Tu ogólne pierwsze wrażenia są zwykle mylne.

    1. werwer

      Przecież gen. Duda stwierdził na MSPO, że w założeniach chcieli konfigurację wersji jak najbliższą amerykańskiej, więc nie wiem czy to rzeczywiście polityka, czy tylko mylne rozpoznanie Inspektoratu.

  17. Rezerwa WP

    W takiej perspektywie czasowej? - czy to jakieś kpiny???

  18. krokodyl

    A co z odłamkami w przypadku zestrzelenia rakiety nad Polską.Dlaczego nie szkoli się ludności na wypadek spadku odłamków na terytorium zamieszkałe przez ludność cywilną. Leżące na ziemi odłamki rakiet są silnie skażone chemicznie i nie mogą być dotykane przez osoby postronne.

  19. Pawlo

    Bateria to niby 5-8 wyrzutni.... Ile ma być u nas docelowo?

    1. vvv

      jezeli sie nic nie zmienilo to 8 wyrzutni

  20. Kamik

    W jakiej konfiguracji będą nasze baterie, tj. po ile wyrzutni? Wiadomo też czy wszystkie będą z jednym typem pocisków czy będzie to na zasadzie dowolnego wyboru?

    1. vvv

      nie bedzie z jednym typem rakiet. mamy pac-3, pac-3mse, skyceptor, pac-2 gem-t (który jest dedykowany do niszczenia samolotw)

  21. Joker

    No proszę. A system SAMP/T jest praktycznie z półki do wzięcia, z z rakietami Aster 30. A za 10 lat będzie tak samo wersja NG. W dodatku miałaby być pełna współpraca i dostęp do technologii rakietowej. A nie dostawy podwozi w ramach współpracy...

    1. two-face

      Przecież chłopki powiedziały, że chcą wersję taką jaką mają Amerykańce.

    2. vvv

      aster 30 nie maja zdolnosci do niszczenia pociskow balistycznych

  22. wolfgang

    10 lat???? WTF??? Do tego czasu Newa SC??? Przecież to są kpiny!!! Dziś, kiedy nie sposób przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała za rok polski minister obrony mówi "luz, przez 10 lat będziemy bezbronni"!!!! Za to jest Trybunał Stanu. Nie chodzi mi o to, czy wybierzemy Patriona, Meads czy SAMP/T. Chodzi mi o podejście. Bo wolę polityka, który zrobi Amerykańcom przysłowiowom" "łaskę", ale ogarnie nasze bezpieczeństwo, niż takiego, który w ramach "powstawania z kolan" rozbroi nas.

    1. a

      To jest mega drogie i pewnie też chodzi, żeby było rozłożone w czasie. Tak naprawdę bardziej niezbędna jest Narew i to akurat będzie szybciej.

    2. klasyk Bareja

      Bylismy bezbronni przez "25 lat wolnosci i demokracji", wiec kolejne 10 lat wytrzymasz.

  23. Sebulba

    Za 10 lat będą już dawno bronić nas systemy rosyjskie, więc Patriot nie będzie już potrzebny.

  24. KrzysiekS

    Czyli 2 baterie szybko do obrony bazy w Redzikowie.

    1. antymurzyńskość

      Do tego są potrzebne 4 bo tyle potrzeba tych złomów Patriot do obrony dookrężnej, gdyż Patriot działa tylko w sektorze 120 (a niektórzy twierdzą że tylko 90) stopni...

  25. robert

    Czy są znane symulacje rozmieszczenia tych 8 baterii??