Reklama

Siły zbrojne

MON: Nie planujemy zmian emerytalnych dla żołnierzy

Fot. mł. chor. Rafał Mniedło.
Fot. mł. chor. Rafał Mniedło.

Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych poinformował, że „nie są prowadzone żadne prace nad zmianą systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych.”.

Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych kmdr Wiesław Banaszewski poinformował, że nie są prowadzone żadne prace nad zmianą systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych, jak też zasad odejścia z zawodowej służby wojskowej. Komunikat, wydany „na prośbę i z upoważnienia” szefa MON Antoniego Macierewicza precyzuje też, że „nie planuje się również podjęcia takich prac”.

Wcześniej media informowały, że rząd bierze pod uwagę zmiany w emeryturach służb mundurowych. Miały one na celu mieć przede wszystkim większe zrównoważenie systemu finansów publicznych, co można osiągnąć na przykład poprzez wydłużenie okresu pozostawania w służbie lub w pracy. Obecnie MON poinformował, że zmiany nie są planowane.

Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych przyjęci do służby od 2013 roku nabywają prawa emerytalne w wieku 55 lat, po odbyciu 25 lat służby, przy czym pełna wysokość świadczenia uzyskiwana jest po 30 latach służby. Żołnierze i funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, mają możliwość odejścia na emeryturę po 15 latach (w wysokości ok. 40% ostatniego wynagrodzenia), za każdy kolejny rok dodawany jest 2,6% do podstawy obliczanego świadczenia.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (7)

  1. xx

    Nie, nie pije się. Kontrole ŻW, nagonka na alkohol i rozwiązywanie/nie przedłużanie kontraktów z tymi, którzy wpadli na alkoholu. Dużo się w ostatnich latach zmieniło

  2. ciekawski

    Wystarczy tylko powiedzieć : - zabiorą mieszkaniówkę lub - będzie tylko jedna norma mieszkaniowa jak w policji bez uwzględniania żon i dzieci i już kilka tysięcy żołnierzy składa papiery na emeryturę aby załapać się jeszcze na stare przepisy . Poprzedni ministrowie poszli jeszcze dalej każdy z żołnierzy dostał na piśmie list ministra zapewniający , że nic się nie zmieni na gorsze . Wystarczy jednak , że zaostrzą normy ze sprawdzianu fizycznego i polecą kolejne zwolnienia na emeryturę - nikt przecież na starość nie będzie sobie montował sztuczne stawy bo straci zdrowie w wojsku przed 40-stką .

  3. darek

    Wynika z tego,że jak rozpocznie służbę w wieku np. 19 lat to emeryturę zobaczy w wieku 55 lat. Jeśli będzie służył cały czas to przesłuży 36 lat. istnieje też teoretyczna możliwość rozpoczęcia służby w wieku 30 lat by spełnić wymagania przepisów emerytalnych.Jest to tylko możliwość.

  4. Ja

    Jeśli oni mówią, że nie planują to znaczy, że własnie to robią a prace są już mocno zaawansowane...

  5. dddd

    60letni murarz, to dopiero zgodnie z planowanymi zmianami musiałby przepracować określoną ilość lat (w projektach jest to 20), by dostać emeryturę. Żołnierz musi już teraz przesłużyć 25 lat, by ją dostać.

  6. przedsiębiorca

    Czyli dalej 60 letni murarz pracujący na wysokości w mrozie czy upale będzie łożył na 55 letniego żołnierza który przez wszystkie lata w wojsku kilka razy był na poligonie. Dlaczego nie można zrobić tak aby 55-65 letni żołnierze mogli służyć na zapleczu jednostek liniowych.

    1. kolo

      Jeżeli murarz jest dobry, to zarabia więcej niż żołnierz - to raz. Drugie - widziałeś biegających po poligonach 60 - latków? Myślisz, że wojsko obecnie tylko siedzi za biurkiem? Jeżeli tak to serdecznie zapraszam do armii!

    2. Ais

      Znam kilku murarzy i bez obrazy dla wszystkich ale pół roku pracy drugie pół picia I nikt mu nie bronił iść do wojska jeśli tam lepiej

    3. koki

      Żołnierze którzy idą na emeryturę powinni dalej być wzywani na ćwiczenia i być rezerwistami do 60 roku życia. Cywile z przymusu to słabi rezerwiści, nieznający sprzętu, bez zapału i często na stanowisku o którym nie mają pojęcia. Idą by nie mieć sprawy w sądzie. To nie te czasy że wyśle się ludzi z karabinkami by walczyły z piechotą zmechanizowaną O_O

  7. OFE

    Skoro cywile traca OFE to wojskowi dodatki mieszkaniowe. To chyba jest nawet wojskowa zasada ze wszyscy maja jednakowo, cywile traca definitywnie OFE a wojskowi niech straca dodatki mieszkaniowe.

Reklama