Reklama

Siły zbrojne

Modernizacja koreańskich F-16 wstrzymana. Anulowano kontrakt na 1,6 mld dolarów

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Wart ponad 1,6 mld dolarów kontrakt koncernu BAE Systems na modernizację floty koreańskich myśliwców KF-16 został anulowany. Decyzja związana jest z nazbyt wygórowanymi zdaniem władz w Seulu żądaniami finansowymi zarówno ze strony BAE Systems jak i amerykańskiej administracji, pośredniczącej w transakcji. 

6 Listopada  Defense Security Cooperation Agency (DSCA), agencja podległa Departamentowo Obrony USA odpowiedzialna za realizację m. in. programu FMS, poinformowała koncern BAE Systems o zakończeniu programu modernizacji myśliwców KF-16C/D na wniosek rządu Korei Południowej.

Władze w Seulu od pewnego czasu ostrzegały o możliwości zerwania kontraktu pomimo tego, iż zrealizowany został pierwszy etap w którym zmodernizowano dwa samoloty: jednomiejscowego KF-16C i dwumiejscowego KF-16D. Przyczyną takiej decyzji jest brak porozumienia w kwestii wzrostu kosztów i części umowy która miała być realizowana przez koreańskie firmy.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem strony koreańskiej BAE Systems zażądał dodatkowych 280 mln dolarów ze względu na roczne opóźnienie w projekcie, natomiast amerykańska agencja DSCA chciała uzyskać około 470 mln dolarów za „zarządzanie ryzykiem”, choć nie wiadomo dokładnie czego dotyczyły roszczenia Amerykanów. Tymczasem Korea Południowa nie zgadzała się na dalszy wzrost kosztów programu wartego już ponad 1,6 mld dolarów i po próbach negocjacji zrezygnowała z umowy.

Program modernizacji KF-16 obejmował między innymi instalację stacji radiolokacyjnej Raytheon RACR z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) oraz nowych układów elektronicznych i systemów zobrazowania. Nie wiadomo jeszcze co stanie się z dwoma już zmodernizowanymi maszynami, które znajdują się w amerykańskich zakładach BAE Systems w Fort Worth.

Zerwanie kontraktu z Brytyjczykami stanowi szansę dla koncernu Lockheed Martin, który również brał udział w walce o koreański kontrakt. Sytuacja może negatywnie wpłynąć na perspektywy BAE Systems w walce o cały światowy rynek modernizacji samolotów F-16, który oszacowano na około 10 mld dolarów w ciągu najbliższej dekady.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. rutryk

    a,co to jest "zarządzanie ryzykiem"? może jestem opóźniony w nowym nazewnictwie.

    1. Przemo

      To oznacza dyktujemy ci warunki bo możemy i mamy taki kapry.

    2. wolf

      zarządzanie ryzykiem - to zarządzanie środowiskiem , w który występują ryzyka mogące przekształcić się w zdarzenia, problemy, zagrożenia w postaci rzeczywistej, a nie tylko przewidywanej. Zarządzanie ryzykiem to taki proces zarządczy, który pozwala utrzymywać ryzyka poza światem rzeczywistym, a tylko w sferze projektowo - symulacyjnej. Jak by to nasze babcie powiedziały..umiejętność dmuchania na zimne by się nie poparzyć :-)

  2. Prześladowany przez cenzurę

    30% wartości kontraktu za "zarządzanie ryzykiem"? To w przypadku JASSM oferowanych Polsce jest to chyba 500% patrząc na najnowszą podawaną cenę! :(

  3. Rico

    Żebyśmy w Polsce mieli takich ludzi z jajami jak mają w Korei.

    1. Tyberios

      Nie zapeszaj. W Korei jest poważny problem korupcji i te jaja zazwyczaj dyndają w kierunku skąd przelewy przychodzą.

  4. wódz indian

    "zarządzanie ryzykiem" he, he Amerykańscy bracia to nieźli kombinatorzy.

  5. jaan

    Wujek Sam potrafi sięgać do kieszeni sojuszników.