Siły zbrojne
Wojsko zmodernizuje BWP-1
Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął analizę rynku w sprawie modernizacji bojowych wozów piechoty BWP-1, znajdujących się na wyposażeniu batalionów zmechanizowanych.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął analizę rynku w sprawie modernizacji modułu batalionu zmechanizowanego, wyposażonego w BWP-1. W rozmowie z Defence24.pl rzecznik IU mjr Krzysztof Płatek potwierdził, że program modernizacji tych pojazdów, na potrzeby batalionów zmechanizowanych, znajduje się w Planie Modernizacji Technicznej.
Rozpoczęcie analiz jest więc pierwszym krokiem do realizacji tego programu. Mjr Płatek podkreślił, że analizy rynku dotyczą zbadania możliwości i warunków modernizacji jednego batalionu, ale w fazie realizacyjnej program oczywiście może dotyczyć większej liczby takich jednostek.
Na razie nie są znane szczegóły modernizacji, zresztą ich określeniu mają służyć prace analityczno-koncepcyjne. W ogłoszeniu czytamy, że analiza rynku będzie służyła właśnie ocenie możliwości spełnienia wstępnych wymagań, ale też oszacowaniu czasu i wielkości nakładów potrzebnych na wprowadzenie zmodernizowanych BWP, kosztu cyklu życia, ocenie stanu zaawansowania proponowanych rozwiązań, ich wad i zalet (uwzględniając wyniki badań oraz doświadczenia z innych państw) a także zbadaniu ryzyk związanych z tym procesem.
W lipcu w odpowiedzi na pytania Defence24.pl MON informował jednak, że „Priorytetem Sił Zbrojnych jest zastąpienie BWP-1 nowym, pływającym Bojowym Wozem Piechoty kryptonim Borsuk. Projekt ten ma istotne znaczenie nie tylko dla zdolności Wojsk Lądowych, ale także całych Sił Zbrojnych RP.
Rozważana jest także modernizacja części wozów BWP-1 pozostających na uzbrojeniu w zakresie dotyczącym uzbrojenia, łączności oraz układu zasilania elektrycznego”.
W praktyce więc rozpoczęcie fazy analityczno-koncepcyjnej w IU jest dowodem, że MON podjął już kierunkową decyzję o modernizacji. To rozwiązanie pomostowe, bo BWP-1 zostaną zastąpione przez Borsuki i częściowo Rosomaki z ZSSW-30, ale konieczne z uwagi na fakt, że pełne wprowadzenie nowego uzbrojenia (zwłaszcza BWP Borsuk) do wszystkich batalionów zmechanizowanych będzie czasochłonne i wykroczy zapewne poza rok 2030. Jednocześnie BWP-1, po wymianie wieży na nowy system z armatą 30 mm i wyrzutnią ppk z odpowiednią modyfikacją systemów elektronicznych może wciąż przedstawiać znaczną wartość bojową.
Harmonogram prac na razie nie został ujawniony. Biorąc jednak pod uwagę czas potrzebny na przeprowadzenie prac analityczno-koncepcyjnych i późniejszego postępowania można domniemywać, że program ruszy (podpisanie umowy) najprawdopodobniej około 2022 roku.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie