Reklama

Siły zbrojne

Mikroroboty rozpoznawcze dla francuskiej armii

Fot. EPE
Fot. EPE

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) odebrała pierwszych pięć zamówionych  naziemnych mikrorobotów rozpoznawczych NERVA-LG. Dostawy te prowadzone są w ramach programu SCORPION, który ma na celu pozyskanie dwóch podstawowych rodzajów wozów bojowych nowej generacji wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Kontrakt na dostawę robotów został zawarty pod koniec sierpnia 2019 roku ze spółką EPE. Wszystkie dostarczone urządzenia trafiły już do sekcji technicznej francuskiej armii (STAT), gdzie mają zostać poddane cyklowi badań i testów. Na podstawie uzyskanych w ten sposób wyników ma zostać opracowana i wdrożona oficjalna koncepcja ich wykorzystania na polu walki. Według wstępnych założeń maszyny te mają wesprzeć francuskich żołnierzy w czasie prowadzonych przez nich różnego rodzaju zadań w każdym terenie.

NERVA-LG to wszechstronny lekki robot z rodziny NERVA, który jest przeznaczony do  prowadzenia szeroko rozumianych zdalnych działań rozpoznawczych oraz wykrywania i neutralizacji (poprzez niszczenie, zagłuszanie lub wyzwalanie) improwizowanych ładunków wybuchowych przy jednoczesnym rejestrowaniu za pomocą kamery wideo wykonywanych czynności. Według deklaracji producenta system ten jest łatwy do przenoszenia przez pojedynczego żołnierza (ich masa całkowita wynosi 5 kg) i gotowy do błyskawicznego wejścia do akcji w każdym momencie. Dodatkowo ma być odporny na wstrząsy, wodoodporny i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz może pokonywać przeszkody o wysokości do 10 cm. Szkolenie w użyciu tego systemu ma zająć maksymalnie kilka minut.

Zamówienie na mikroroboty NERVA-LG jest częścią większego programu zakupów robotów z rodziny NERVA dla francuskiej armii, których w najbliższym czasie ma zostać aż 56 egzemplarzy. W bieżącym roku ma zostać dostarczonych kolejnych pięć egzemplarzy NERVA-LG, a także 10 w wersji NERVA-S (o masie 3 kg) do prowadzenia działań rozpoznawczych w niewielkich pomieszczeniach i obiektach oraz 36 w wersji NERVA-XX/CAMALEON-LG (o masie 12 kg), które są przeznaczone do zadań saperskich.

Reklama

Komentarze (1)

  1. wRG

    Wg mnie jest to kiepskie nazewnictwo kategorii. Powinno być miniroboty. Mikrorobot nie powinienem przekraczać kilku centymetrów. Mamy mini mikro i nano, gdzie nano jest wielkości pozwalającej poruszać się wewnątrz organizmu.

Reklama