Reklama

Siły zbrojne

Miecznik z Orką na grafice Agencji Uzbrojenia

Na znanej grafice fregaty Miecznik pojawiła się Orka.
Na znanej grafice fregaty Miecznik pojawiła się Orka.
Autor. Agencja Uzbrojenia

Nadal oficjalnie nie wiadomo czy aneks do umowy z konsorcjum PGZ-Miecznik został już podpisany. Agencja Uzbrojenia MON zamieściła w piątek popołudniu kolejny wpis nie rozstrzygający tego, a dający do myślenia.

Reklama

27 lipca 2021 roku w PGZ Stoczni Wojennej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę nr IU/42/XI-49/ZW/NEG/ROZ/DOS/Z/2021/332 mającą za przedmiot pozyskanie zdolności do rażenia celów morskich, powietrznych i lądowych przez pozyskanie trzech fregat kryptonim Miecznik. Umowa została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia (aktualnie Agencją Uzbrojenia) a Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o. o. oraz Remontowa Shipbuilding S. A. (która niedawno wycofała się z konsorcjum). Minister obiecał tego dnia wodowanie prototypu w 2025 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Do dzisiaj nie wiadomo czy został podpisany aneks do tej umowy precyzujący ostateczną cenę, konfigurację uzbrojenia i wyposażenia oraz terminy budowy serii Mieczników.

Rozpoczęcie palenia blach na Mieczniki w PGZ Stoczni Wojennej zapowiadane jest już oficjalnie na 16 sierpnia tego roku.

Piątkowy wpis Agencji Uzbrojenia zapowiada już przesunięcie terminu ponieważ wodowanie prototypu ma odbyć się dopiero w 2026 roku. Równocześnie nie podaje daty, kiedy prototyp zostanie ukończony i przekazany odbiorcy czyli Marynarce Wojennej. Dodatkowo na ilustracji pojawił się nowy element w postaci rysunku wyskakującej z morza orki, która towarzyszy fregacie Miecznik. Jak wiadomo Orka to kryptonim pozyskania okrętów podwodnych.

Na razie musimy poczekać na rozwiązanie tych zagadek, do czasu oficjalnego ogłoszenia komunikatu przez Agencję Uzbrojenia. Niestety.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. raf4

  rzad UK nie chce doplacic wiecej za swoje co bylo juz podnoszne w ich komunikatach wiec chca to zrobic z kontraktu eksportowego,,, wróble ćwierkaja ze UK chce za Miecznika 2-3 razy wiecej....przed wyborami ciezko sprzedac temat ze mialo byc 8mld zł za 3 okrety a teraz zaplacimy 20-24mld zł za to samo! za taka cene byloby juz hiszpaniska F110 z AEGIS o tanszym A300PL proponowany na poziomie niszczyciela rakietowego nie wspomne !

  1. ja!

   Jeżeli takie są fakty to należałoby rozpocząć procedurę wycofywania się z zadania.

  2. Al.S.

   Pisałem wielokrotnie na tym forum, że dobrze uzbrojony okręt wielkości fregaty to koszt co najmniej miliard dolarów za sztukę. Jeśli ktoś proponuje ci za mniej, to ściemnia. Ogólnie program Miecznik jest dla mnie dziwny i powinien mu się bacznie przyjrzeć NIK.

  3. Davien3

   @AIS miliard dolarów to kosztuje fregata AEGIS klasy Constellation a nie Miecznik I to do tego z tym co ma dostac. Hiszpańskie F-105 to 830mln usd a sa lepiej uzbrojone i wyposazone od Mieczników

 2. X

  Po bliższym przyjżeniu się stwierdzam, że to jest... nOrka!

 3. RAF

  Żeby ta fotka miała sens to Orkę musieliby również wybudować Brytyjczycy..., Pytanie co mieliby zaproponować?

  1. Davien3

   @RAF Nic bo nie maja konwencjonalnych OP i specjalnie dla Polski ci ich nie opracuja.

 4. Paweł P.

  Aby to wszystko miało logiczny sens, jeśli tak mogę się wyrazić, to ci od Orki to powinni być ci sami co od Miecznika. Zdziwię się jak będzie inaczej, i tu na fotce, choć słabej – generalnie widząc, zmiany różne na niej – też o tym świadczy, że "razem". Zobaczymy wkrótce... NATO się zapowiada.

  1. luka

   No to się zdziwisz, bo brytole nie mają dieslowskich OP a wątpię, że kupimy o napędzie atomowym.

  2. TIGER

   Jeśli MON skądś weźmie dodatkowe kilka miliardów dolarów to można kupować nawet z napędem na wodór z wody, a tak propo tego czy istnieje łódź która jest zasilana energią z małego silnika który jest napędzany przez wodę taka mała elektrownia wodna

  3. Davien3

   @paweł P odpada bo UK zwyczajnie nie produkuje konwencjonalnych OP

 5. Patryk.

  Do wyborów będziemy kupować atomowe, z wielką pompą i hałasem. A po wyborach - bez względu na ich wynik - zmienimy wybór na konwencjonalne.

 6. asymetria

  JA jestem NAJPIERW za uzbrojenien Slazaka. I to natychmiast (jak mawia Greta)

 7. AdSumus

  Wycofanie remontowej potraktowałem jako złą wróżbę. Która najwyraźniej się spełnia.

  1. adamus

   Remontowa się wykonawczo nie wycofała. Nie będzie się kłócić o pierdoły. To, co postanowią inni remontowa (pomoże) wykona. Może to i lepiej.

Reklama