Siły zbrojne

Mi-14 Marynarki Wojennej w akcji na Bałtyku

Fot. blmw.wp.mil.pl
Fot. blmw.wp.mil.pl

Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R uczestniczyła dzisiaj rano w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował członek załogi promu "Wawel" płynącego z Nynashamn do Gdańska.

Jak informuje Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, dziś o godzinie 6:38 załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie została zaalarmowana, że jeden z członków załogi promu Wawel ma trudności z oddychaniem i wymaga ewakuacji na ląd. Maszyna wystartowała o godzinie 6.44 i rozpoczęła lot w kierunku jednostki znajdującej się wówczas 100 kilometrów na północ od Władysławowa.

Po niecałej godzinie lotu załoga śmigłowca przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego, która trwała około 15 minut. Przez cały czas lotu w kierunku lądu ratownik kontynuował akcję reanimacyjną rozpoczętą jeszcze na pokładzie promu. O godzinie 8.29 Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Niestety, kilka minut później lekarz karetki pogotowia stwierdził zgon mężczyzny.

Akcję ratowniczą z ramienia COM-DKM koordynował oficer operacyjny ratownictwa kmdr ppor. Maciej Polański.

Czytaj także: W Sejmie o strategii bezpieczeństwa morskiego. Koncepcja powstanie w BBN.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Jednostka posiada na swoim stanie sześć śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda”  oraz dwa śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R.

 

 

Komentarze (3)

 1. pragmatyk

  Jak daleko z remontami naszych Sokołow w Mielcu?Jak widać bez podstawowych smigłowców musimy uzywać bojowe do cywilnych zadań.

  1. Pzl

   Dlaczego Mielec miałby remontować Sokoły ?

 2. Łukasz

  Jedyna całodobowa jednostka, a Darłowo ?? raczej mi się nie wydaje żeby latali 7-15.

 3. Willgraf

  jak nie będzie MI-14 będzie bieda...straszna bieda,,,,