Reklama

Siły zbrojne

Media: Białoruś dostarcza Rosji czołgi

Białoruski T-72B3. Fot. mil.ru
Białoruski T-72B3. Fot. mil.ru

Tylko w październiku władze w Mińsku dostarczyły Rosji 211 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 98 czołgów - powiadomił w czwartek Biełaruski Hajun, niezależny projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi. Uzbrojenie prawdopodobnie trafiło na front na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazane Moskwie zasoby broni i sprzętu wojskowego pochodziły z białoruskich magazynów w obwodzie mińskim, w centralnej części kraju. Oprócz czołgów T-72A Rosji dostarczono także 60 bojowych wozów piechoty i 53 ciężarówki Ural. Dostawy zostały przewiezione na stacje kolejowe w obwodach biełgorodzkim i rostowskim, a zatem niedaleko granicy z Ukrainą - poinformował Biełaruski Hajun na Telegramie.

Czytaj też

Chociaż białoruskie wojska nie wsparły Rosji w inwazji na sąsiedni kraj, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

Reklama

Od września pojawiają się doniesienia o atakach przy pomocy irańskich dronów, które są przeprowadzane z Białorusi. W listopadzie Biełaruski Hajun powiadomił, że rosyjskie siły wywożą stamtąd pociski do systemów rakietowych S-300 i S-400.

Czytaj też

Rosja nie ustaje w wysiłkach, by wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie i uzupełnić w ten sposób swoje braki osobowe - oceniają władze w Kijowie. W lipcu szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zadeklarował, że jeśli wojska Białorusi zdecydują się dołączyć do agresora, Kijów zerwie stosunki dyplomatyczne z Mińskiem.

Na początku października białoruski dyktator Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk, formowanego wspólnie z Rosją. W ocenie niezależnych mediów ta decyzja ma być realizacją zobowiązań powziętych przez Łukaszenkę podczas rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Filemon19

  Podsumowując 100 rakiet s300 zasiliło ostatnio zapasy ruskiej cywilizacji w Donbasie. Samolotem z Mińska dotarły bezpiecznie

 2. easyrider

  Poziom upadku byłego mocarstwa a obecnego cherlaka gospodarczego jest coraz większy. Niech dostarczają. Będą nowe cele dla Javelinów czy Excaliburów.

 3. bardzowkurzony

  Powoli to sie robi wojna na wyczerpainie. Komu wczesiej magazyny sie skonczy. Rosju czy USa. Przpomnijmy ze ostnie wojny o wolnosc to trfaja po 10 -20 lat (irak- 20, Libia 10 lat wojna domwa, Afganistan 20 lat okupacja, Syria 10 lat wojna kazdy z kazdym) To nie sa wojny co sie koncza w miesiac

 4. szczebelek

  Biorąc pod uwagę, że straty balansują zależnie od dnia od kilku do kilkudziesięciu czołgów to te 98 sztuk wsparło ruskich na jakiś tydzień 🤣. Przypomnijmy, że Białoruś miała mieć 700 sztuk w magazynach, więc te mogą być powoli puste skoro od lipca się mówi o kolejowych wycieczkach sprzętu.

Reklama