Siły zbrojne

Masowe ćwiczenia F-35A. Amerykańskie skrzydła myśliwskie gotowe do walki

Fot. USAF
Fot. USAF

W pełni uzbrojone w F-35A skrzydła myśliwskie bazy Hill osiągnęły pełne stany i przyznano im status pełnej zdolności do prowadzenia działań bojowych. Było to możliwe po przeprowadzeniu na szeroką skalę ćwiczeń Combat Power Exercise, w trakcie których użytych zostało jednocześnie 52 spośród 78 samolotów posiadanych przez te jednostki.

Chodzi o 388. i 419. Rezerwowe skrzydła myśliwskie, czyli obydwie lotnicze jednostki bojowe bazy Hill (stan Utah). Pierwsze z nich dysponuje dzisiaj trzema dywizjonami (4., 421., i 23) z których dwa (4. i 34.) otrzymały już po 24 etatowe F-35, a trzecie nadal pozostaje użytkownikiem F-16C/D. Z kolei 419. Skrzydło dysponuje pojedynczym dywizjonem (466.), który także otrzymał 24 F-35A. Oprócz tego skrzydło zostało zaopatrzone w sześć rezerwowych Lightningów II.

Ćwiczenie Combat Power miało na celu pokazanie, że obydwa skrzydła są w stanie wysłać do boju liczne samoloty i utrzymywać je przez długi czas w stanie gotowości bojowej. Pod uwagę musiały tu być brane pod uwagę liczne aspekty, takie jak dostępność niezbędnego personelu, zdolność do utrzymania w gotowości myśliwców, przeprowadzania niezbędnych operacji na ziemi i utrzymywanie zdolności do niszczenia celów naziemnych i powietrznych. Okazało się, że – niemal cztery lata po otrzymaniu pierwszego samolotu F-35A skrzydła są w stanie wykonywać te wszystkie zadania i wystąpić jako jednolita a jednocześnie liczna siła. F-35 przybywały do bazy Hill od wiosny 2016 roku, średnio po dwa samoloty miesięcznie. Jak mówią przedstawiciele USAF samoloty przybyłe z fabryki były często gotowe do prowadzenia działań operacyjnych w ciągu 24 godzin.

Ćwiczenia Combat Power Exercise miały ocenić zdolność do wystąpienia F-35 w dużej liczbie. Wcześniej elementy wydzielone jednostek brały już bowiem udział w różnego typu misjach. Dwukrotnie wysyłano je na Bliski Wschód, raz na Daleki Wschód a raz trzy razy do Europy. Było to możliwe dzięki osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) F-35A przez USAF, w sierpniu 2016 roku.

Jak podaje US Air Force, wielu pilotów z obydwu skrzydeł to młodzi piloci, którzy nigdy nie latali żadnym samolotem bojowym poza F-35.  Podobnie jest z naziemnym personelem technicznym. Tylko jego część przybyła do bazy Hill z baz Eglin (Floryda) i Luke (Arizona). Reszta została wyszkolona na miejscu.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że Pełna zdolność bojowa (Full Warfighting Capability - FWC) to jeszcze nie pełna gotowość operacyjna (Full Operational Capability - FOC). USAF podkreśla, że aby osiągnąć ten status beda musiały zosytać spełnione jeszcze dodatkowe warunki. Mimo to osiągnięcie FWC to ważny kamień milowy w programie Lightninga II.

Komentarze (18)

 1. Użytkownik

  jak narazie to ty się kompromitujesz.

 2. BieS

  Zastanawiam się dlaczego nie ma dwusterów F-35, F-22 i Su-57?

  1. Gnom

   Bo to latający symulator - tak naprawdę to lata komputer, a pilot określa tylko kierunek, czy oczekiwaną szybkość zmian. Tak jest w każdym FBW, tyle że po 40 latach eksploatacji na tyle dopracowano komputery i ich oprogramowanie, że jak umiesz latać na F-16 to bez problemu przesiądziesz się na F-35 w zakresie pilotażu ( o brak przekroczeń dbają komputery). To czego musisz się naprawdę nauczyć to wykorzystanie systemów bojowych. Dziś część obowiązków dowodzącego ugrupowaniem z drugiej kabiny ( a i pilota) przejęły komputery, a częścią obciążono pilota, bo dzięki komputerom, w tym syntezie danych, można było to zrobić.

  2. Davien

   Generalnie panie gnom to juz od dawna do szkolenia sa używane maszyny skolno treningowe tak zaawansowane ze dwustery pzrestały byc potzrebne. Ostatnie chyba to były Mig-29, a co do pzresiadki to nikt pana nie dopusci ot tak sobie z f-16 na f-35 bez przeszkolenia odbywanego na maszynach szkolnych symulujących zachowanie docelowej a potem na docelowych samolotach. A co do dowodzenia z drugiej kabiny to panie Gnom: tam z reguły miejsce zajmował operator uzbrojenia i ciagle takie maszyny lataja, nawet tak skomputeryzowane jak F-15AE/ F-16D Soufa czy najowsze F-15EX. I komputer sam nie lata ale spełnia funkcję pomocnicza dla pilota i jak w F-22/35 odowiada a świadomośc sytuacyjna,ale sam nie poleci

  3. Gnom

   O wielki D...u! ty naprawdę nie czytasz postów na które odpowiadasz lub ich zupełnie nie rozumiesz. A o czym ja napisałem. A co do mojego opisu drugiej kabiny - dowiedz się dlaczego dowódca ugrupowania, a nie tylko operator uzbrojenia. Takie elementy taktyczne pojawiły się w połowie lat 90. , jeszcze zanim się pewnie urodziłeś, a dla ciebie to to samo co mezozoik. A skoro musisz zaistnieć i odpowiedzieć na każdy post, bo inaczej ci nie zapłacą, albo masz nieprzeparte chęci - to odpowiadaj i na ten.

 3. prawieanonim

  Różnica między nami polega na tym że ja potrafię się przyznać do błędu panie "odważny" :-)

 4. Użytkownik

  Ty to już się lepiej nie kompromituj jak z bredniami, że B-2 i F-117 to piąta generacja.

 5. Navigator

  Stare F117 zniszczyly 40% wszystkich celów w Iraku w pierwszym kondlikcie To tez bylo dzieło skunks works LM slynne z SR71

  1. Użytkownik

   F-35 nie jest dziełem Skunks Works.

  2. prawieanonim

   Nie jest dziełem Skunks Works tylko Skunk Works. Skunksy nie miały nic wspólnego z tym samolotem.

  3. Użytkownik

   Oni zbudowali samoloty piątej generacji F-117 i B-2 (piątej według ciebie). A skunks to liczba mnoga od skunk mistrzu. W języku angielskim liczbę mnoga tworzy sie poprzez dodanie litery „s” na końcu rzeczownika. One skunk - two skunks, co znaczy jeden skunks - dwa skunksy. ZNowu się skompromitowałeś!!!!!

 6. Tomasssz

  Obrona p. lot Iranu ma już czym strzelać do tych zabawek za miliardy. Skoro jeszcze nie zaatakowali, oznacza że tego nie zrobią bo się boją.

  1. Laik

   O czym ty w ogóle piszesz? Czy wiesz co by się stało w przypadku bezpośredniego starcia dwóch państw, które posiadają broń jądrową?

  2. Gnom

   Konflikt nuklearny, to jedyna pewna odpowiedź. Co do reszty musielibyśmy poczekać na wynik, a potem film: "ostatni brzeg".

  3. Davien

   A niby czym ma stzrelać?? Starymi poamerykańskimi pociskami SM-1?? To nie wielki lecacy prostym kursem dron wiec nie rób z siebei...

 7. prawieanonim

  Ja pytałem o przykład a nie o wróżenie z fusów.

 8. Toto

  Nie ośmieszaj się, wystarczy

 9. ...

  bedziemy niewolnikami we wlasnym kraju

 10. Fanklub Daviena

  Morskie opowieści USA. Mogą odpalać AIM-9X? Mogą strzelać z działka? Przestały widzieć podwójnie/potrójnie itp. cele po wpięciu w sieć? Mogą zabrać więcej niż 2 szt. AIM-120? Jakie typy uzbrojenia aktualnie mogą przenosić? Ile trwa przygotowanie do następnego lotu? :)

  1. asad

   Mogą więcej, szybciej i częściej niż wasze nie mające analogów Su-57.

  2. Davien

   Taak, nie dość funku ze moga uzywac AIM-9X i tzrelac z podwieszanego działka( bo F-35B i C nie amja go wbudowanego) to zabierająmin 4 AMRAAM-y w komorach a niedługo 6, moga latac po kilka razy dziennie i co najwazniejsze nie maja statusu puzzli na ziemi jak wasz Su-57:)

  3. QRF

   Przygotowanie do następnego lotu. Trzy razy dłużej niż w Gripenie...

 11. Moskwicz w F1

  Wg wyliczeń kreml-bota antyDaviena po tych ćwiczeniach wszystkie te samoloty będą stały na kołkach w serwisie co najmniej pół roku.

 12. prawieanonim

  Zapewne podasz przykłady konsekwencji jakie ta ustawa ma dla Polski.

 13. Sjj

  52 to ostatnio chwytliwa liczna

 14. FR technologiczne imperium

  Kłamstwo przecież F35 mają miliony usterek i nie są zdolne do latania , tak przynajmniej twierdzą niektórzy na tym forum , nie to co su57 które są tańsze i nie mają analogów na świecie a ostatni wypadek był tylko zaplanowanym crush tekstem .

  1. Evivha

   Większość naprawiono o.

  2. MAZUR

   Ja bym tak tego nie nazywał, jest kilka problemów, ale przy tej prędkości tej wersji F 35 można pominąć. To coś jak A10 tylko z krytym uzbrojeniem i pionowego startu. Znakomity model, ale za drogi w porównaniu z A10, przy ataku jest bezbłędny i silniejszy od A10.

  3. January.

   Hmm, że Rosja ma lepsze uzbrojenie można samemu ocenić. Patrioty w Arabii Saudyjskiej oraz obecnie w Iraku. Reszta okaże się w praniu.

 15. Navigator

  Piękna kompozycja

 16. michalspajder

  Imponujace,a takze,a moze przede wszystkim swietny chwyt marketingowy.

  1. Th

   Nie chwyt marketingowy tylko zwykla procedura, taki egzamin upoważniajacy do osiągnięcia pelnej zdolności bojowej FWC a to już krok do FOC.

  2. Th

   Nie chwyt marketingowy tylko zwykla procedura, taki egzamin upoważniajacy do osiągnięcia pelnej zdolności bojowej FWC a to już krok do FOC.

  3. Evivha

   Chwyt to poćwicz na wf-e.

 17. Prawy

  Co amerykanie robią z F16 które są wymieniane na F35? Jest możliwa ich sprzedaż dla "najlepszego" sojusznika?

  1. hah

   izrael juz ma swoje. chyba nie potrzebuja wiecej

  2. Grzesiek

   Przerabiają na żyletki.

  3. nfidn

   ale Izrael też wymienia f16 na f35 więc po co najlepszemu sojusznikowi?

 18. Mikul

  Iran...