Reklama

Siły zbrojne

Maroko zamawia pięć interceptorów

Fot. Damen
Fot. Damen

Królewska Marynarka Wojenna Maroka złożyła trzecie w tym roku zamówienie w holenderskiej grupie stoczniowej Damen – tym razem na dostawę pięciu szybkich łodzi interwencyjnych typu Interceptor 1503. Nowe jednostki pływające mają pomóc, przede wszystkim, w zwalczaniu terroryzmu i przemytu na marokańskich wodach przybrzeżnych.

Interceptory Damena zaprojektowano specjalnie do wykonywania tego typu operacji. Ich najważniejszą zaletą jest przede wszystkim prędkość, która przekracza 60 w. Osiągnięto to łącząc bardzo wydajny system napędowy z odpowiednio zaprojektowanym kadłubem, wykonanym z najnowocześniejszych, lekkich materiałów kompozytowych.

Interceptor 1503 jest wyposażony w trzy silniki diesla, z których każdy napędza własny pędnik. Kadłub jest natomiast wykonany z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym na matrycy z żywicy epoksydowej. Materiał ten jest, według producenta, odporny na uderzenia i zmęczenie, przy stosunkowo niewielkiej wadze.

Wszystkie interceptory mają być zbudowane w stoczni Damen w Holandii, a dostawy mają się rozpocząć w czerwcu 2016 r. Jednostki będą przekazywane co sześć tygodni.

Reklama

Komentarze

    Reklama