Siły zbrojne
Luftwaffe nad Jerozolimą
Myśliwce sił powietrznych Izraela i Niemiec pilotowane przez dowódców tych formacji przeleciały wspólnie w niedzielę nad Jerozolimą. Pokaz był demonstracją bliskich więzów dwóch krajów i ich sił zbrojnych. Niemieckie maszyny przeleciały nad Jerozolimą po raz pierwszy od I wojny światowej. To element manewrów Blue Flag, mających na celu sprawdzenie zdolności do działania w konflikcie o wysokiej intensywności, w środowisku wielonarodowym.
"Przelot pokazał silną współpracę i związek miedzy siłami powietrznymi naszych państw oraz zobowiązanie do kontynuacji tej współpracy w przyszłości" - przekazały Siły Obronne Izraela (IDF).
Wcześniej dowódca niemieckiego lotnictwa gen. Ingo Gerhartz złożył w towarzystwie swojego izraelskiego odpowiednika, gen. Amikama Norkina wizytę w jerozolimskim instytucie pamięci Holokaustu Jad Waszem.
"Wciąż czujemy cierpienie żydowskich ofiar Szoa (...) nasza odpowiedzialność nie wygaśnie. Wieczny płomień pamięci nie może zgasnąć" - powiedział w wygłoszonym po angielsku przemówieniu Gerhartz.
Po południu myśliwce obu krajów przeleciały nad Jerozolimą, w tym m.in. nad izraelskim parlamentem Knesetem oraz budynkami rządowymi. Formację prowadził Norkin pilotujący maszynę F-15. Za nim leciał Gerhartz w myśliwcu Eurofighter pomalowanym w barwy izraelskiej i niemieckiej flagi.
Wydarzenie był częścią inauguracji odbywających się w październiku w Izraelu międzynarodowych manewrów lotniczych Blue Flag. W ćwiczeniach, oprócz samolotów izraelskich i niemieckich, biorą udział maszyny z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Grecji i Indii.
Ćwiczenia z serii Blue Flag odbywają się w Izraelu co dwa lata od 2013 roku. Ich celem jest sprawdzenie zdolności do działania w środowisku wielonarodowym, w warunkach konfliktu o wysokiej intensywności. W szkolenie zaangażowane są więc izraelskie jednostki "agresorów", symulowane są też operacje systemów obrony powietrznej przeciwko ćwiczącym myśliwcom.
Niemcy ze swojej strony podkreślają, że udział w Blue Flag to również demonstracja politycznego zaangażowania we wsparcie Izraela. W ćwiczeniach Blue Flag w 2015 i 2017 roku brały udział również polskie F-16, z kolei Niemcy uczestniczą w ćwiczeniach po raz trzeci. Pierwszy raz byli obecni w edycji ćwiczeń w 2017 roku, w której uczestniczyli również Polacy, drugi raz w 2019 roku.
PAP/Defence24.pl