Reklama

Siły zbrojne

Londyn i Seul zacieśniają współpracę wojskową

Autor. UK Prime Minister/X

Niedawno zakończyły się wspólne brytyjsko-koreańskie patrole w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Są one wynikiem wrogiej postawy Korei Północnej względem południowego sąsiada.

Patrole były jednym z zadań, które są konsekwencją rezolucji ONZ nr 2397 z 2017 roku. W szczególności dotyczyło to sankcji obejmujących sektor morski.

Jak podaje Yonhap News Agency, wspólne operacje odbyły się z udziałem samolotów i okrętów południowokoreańskich oraz brytyjskiej marynarki. Była to pierwsza tego typu operacja Korei Południowej i Wielkiej Brytanii po wcześniejszym podpisaniu „Porozumienia z Downing Street” pomiędzy prezydentem Yoon Suk Yeolem a premierem Rishim Sunakiem. Podpisana w listopadzie 2023 roku umowa obejmuje pogłębienie współpracy w zakresie technologii, obronności i bezpieczeństwa.

Ponadto można spotkać się w mediach społecznościowych z informacjami, że zdaniem urzędników z Korei Południowej armia brytyjska zamierza regularnie współpracować z tamtejszym Centrum Szkolenia Bojowego w prowincji Gangwon, by szkolić swoich żołnierzy w walkach górskich.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    W zakresie technologii, obronności i bezpieczeństwa nie możemy Korei niczego zaproponować a na nasze osiągnięcia na polu kartofli i buraków Koreańczycy raczej się nie skuszą.

Reklama