Reklama

Siły zbrojne

Litwa sformuje dywizję zmechanizowaną

Autor. Lietuvos kariuomenė/Facebook

W reakcji na rosnące zagrożenie w naszej części Europy Litwa sformuje dywizję zmechanizowaną – zdecydowała w poniedziałek Rada Obrony Narodowej na czele z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Według planu jednostka ma powstać do 2030 roku.

Reklama

„Po ocenie zagrożeń i możliwości odbudowy sił rosyjskich oraz zgodnie z regionalnymi planami obrony NATO podjęto decyzję o zatwierdzeniu propozycji ministra obrony utworzenia w wojskach lądowych jednostki o wielkości dywizji" – poinformował na konferencji prasowej doradca prezydenta Kęstutis Budrys.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według niego „celem jest posiadanie do 2030 r. w pełni operacyjnej dywizji, (...) która będzie mogła prowadzić działania obronne zgodnie z założeniami i realizować koncepcję przewidzianą w dokumentach dotyczących obrony powszechnej".

Dowódca Sił Zbrojnych Litwy generał broni Valdemaras Rupšys przed kilkoma miesiącami ogłosił, że jego kraj zamierza utworzyć w siłach zbrojnych jednostkę szczebla dywizji. Według generała jeden z batalionów piechoty zmechanizowanej ma zostać przekształcony w batalion czołgów. Ma on liczyć do 54 wozów bojowych.

Czytaj też

Obecnie litewskie siły zbrojne liczą 11,5 tys. żołnierzy zawodowych, 5,2 tys. żołnierzy służby ochotniczej i 3,8 tys. poborowych. Ponad połowę stanowi personel wojsk lądowych, które miałyby tworzyć trzon dywizji. Zakłada się też zwiększenie liczebności wojska o kilka tysięcy żołnierzy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. artureg

  Nie rozumiem polskich władz, które nie wychodzą z inicjatywą utworzenia wspólnej dywizji? Mamy te same problemy i wzajemnie musimy się bronić w ramach NATO. Rotacyjne dowództwo i jazda.

  1. wert

   do tańca trzeba dwojga. Litwa tradycyjnie boi się polskości więc opierała sie o gebelsów którym było w to graj. Zimny prysznic dopiero ich budzi

  2. Adam S.

   A po co tworzyć wspólną dywizję, kiedy można mieć dwie dywizje - polską i litewską? Dla historycznych bajań? świat się zmienił, Litwini nie potrzebują "korony", mają własne państwo i bardzo się swoją niepodległością cieszą.

 2. wert

  to sie tym Litwinom coś uroiło. Z niecałych 3 mln ludzi chcą stworzyć dywizję. My z populacji 12x większej nie możemy przecież stworzyc 6 dywizji bo to "nierealne" wg naszych davienoidalnych "eksperuf". Kukuła założył się z finskim generałem że rozróżni bez problemu zespoły specjalsów złożonych z zawodowych, zety i rezerwy. Przegrał zakład. Czyli służbę wojskową można zrobic porządnie. Po uzbrojeniu WP trzeba będzie zacząć budować system szkolenia z premiowaniem ludzi chcących bronić Ojczyzny

  1. Realista.

   To nie m co patrzeć na urojenia . Litwini jak będą chcieli to utworzą ta dywizję . Szybciej niż w Polsce cokolwiek , oprócz sprzętu , który w naszym kraju będzie na paradach i po jednostkach stał . Bo będzie strach go " ruszać " bo drogi , dwa może się przypadkiem zepsuć i co wtedy , co wtedy ?? Jak to zameldować przełożonym ?? Czekam na odpowiedzialność dyscyplinarną w MON za swobodnie spadające rakiety w Polsce . Strach pomyśleć co to by było podczas wojny . Ciekawe ile czasu potrzeba aby Polacy przejrzeli na co płacą podatki i jakie z tego są lub byłyby efekty ??

  2. wert

   Realista@ mało co zrozumiałeś. Litwini są zjednoczeni a w Polsce trwa POlityczna nawalanka że przytocze tylko wybryki różańszczyzny. Na Litwie opozycja nie skarży do berlino-brukselki, żaden opozycyjny poseł litewski nie głosuje przeciw swojej ojczyźnie. Jeżeli ktoś się zbłaźnił przy Bydgoszczy to całe NATO które wspiera rozbrajaną przez wiele lat Polskę. Te wszystkie AWACS-y, dyżurne F-35 etc gdzie były? Wiesz jakich środków wymaga szczelne niebo? Nie masz pojęcia bo bzdur byś nie pisał. Dzisiaj polskie poligony są non stop w użyciu a kolumny sprzętu na drogach publicznych mówią same za siebie

 3. rwd

  Do 2030 r. nie jest pewne czy Litwa dotrwa w postaci znanej obecnie.

  1. X

   Pełna zgoda!, może do tego czasu odzyska już Smoleńsk...

Reklama