Siły zbrojne

Leonardo dostarczy uzbrojenie dla amerykańskiej obrony przeciwlotniczej

Fot. General Dynamics Land Systems
Fot. General Dynamics Land Systems

Firma Leonardo DRS, Inc. otrzymała od koncernu General Dynamics Land Systems zamówienie na pierwszych 28 wież dla samobieżnych zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu IM-SHORAD. Umowa jest częścią dużego, wstępnego kontraktu zawartego we wrześniu 2020 roku o wartości 600 milionów dolarów.

Zgodnie z ostatnią umową, firma Leonardo DRS (była amerykańska firma DRS Technologies, Inc. zakupiona przez włoską firmę Finmeccanica w październiku 2008 roku) ma dostarczyć 28 kompletów wyposażenia specjalistycznego MEP (Mission Equipment Packages) dla samobieżnych zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu IM-SHORAD (Initial Maneuver Short-Range Air Defense). Komplety te zostaną zamontowane na podwoziu opancerzonego transportera kołowego Stryker A1 produkowanego przez General Dynamics Land Systems. Docelowo zamówienie ma obejmować 144 zestawy wyposażenia, które wyceniono w sumie na 600 milionów dolarów.

Umowa na pojazdy IM-SHORAD o całkowitej wartości 1,22 miliarda dolarów będzie realizowana przez konsorcjum, którego liderem będzie producent pojazdów i integrator systemów – koncern General Dynamics Land Systems. Dostawą rakiet przeciwlotniczych będą się z kolei zajmowały koncerny Lockheed Martin i Raytheon.

Głównym elementem zestawów MEP zamówionych obecnie w Leonardo jest wielozadaniowy system wieżowy firmy Moog typu RiWP (Reconfigurable Integrated-weapon Platform), w którym zintegrowano tak różnorodne efektory, jak: armata XM914 kalibru 30 mm, karabin maszynowy M240 kalibru 7,62 mm, rakiety przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Stinger i kierowane pociski przeciwpancerne Longbow HELLFIRE.

Wszystkie te systemy uzbrojenia działają w oparciu o własne sensory, w skład których wchodzi wielofunkcyjny radar z nieruchomymi antenami MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar), zapewniający obserwacje dookólną oraz ruchomą głowicą optoelektroniczną. Całość została połączona w jednym systemie walki, który zapewnia zwalczanie rożnego rodzaju celów powietrznych – w tym również bezzałogowych aparatów latających.

Nowy system IM-SHORAD został już z powodzeniem sprawdzony po dostarczeniu dziewięciu prototypów podczas intensywnego programu badań państwowych, który trwał rekordowo krótko, bo zaledwie dwa lata. Pierwsze dostawy wież MEP do integratora zestawów przeciwlotniczych IM-SHORAD – koncernu General Dynamics Land Systems mają się rozpocząć już w 2021 roku.

Koncern ten otrzymał jak na razie zamówienie na zbudowanie 28 takich zestawów w ramach partii próbnej w październiku 2020 roku za co ma otrzymać w sumie 320 milionów dolarów. Umowa ma zostać zrealizowana do 2025 roku, a zamówione pojazdy będą wchodziły w skład amerykańskich jednostek obrony powietrznej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, służących do osłony brygadowych zespołów bojowych.

Komentarze