Reklama

Siły zbrojne

Lekkie śmigłowce szturmowe dla Arabii Saudyjskiej

fot. Boeing
fot. Boeing

Amerykanie poinformowali o zbudowaniu pierwszego z zamówionych przez Arabię Saudyjską 24 lekkich śmigłowców rozpoznawczo bojowych Boeing AH-6i Little Bird.

Dokładny harmonogram dostaw jak na razie nie został ujawniony. Wiadomo jedynie, że umowa na wyprodukowanie 24 helikopterów z koncernem Boeing została zawarta we wrześniu 2014 r.  

W jej wyniku Arabia Saudyjska otrzyma śmigłowiec zbudowany na bazie helikoptera Hughes Model 369, który w amerykańskiej armii został później oznaczony jako OH-6 Cayuse. Jest to maszyna ważąca jedynie 1800 kg (z dwuosobową załogą, pełnym tankowaniem i załadowanym uzbrojeniem). Autonomiczność to około 2,1 godziny, zasięg –331 km i prędkość około 331 km/h.

Helikopter jest napędzany silnikiem Rolls-Royce 250-C30R/3M z wirnikiem głównym sześciopłatowym. Śmigłowiec pomimo swoich niewielkich rozmiarów może zabierać bogaty zestaw podwieszanego uzbrojenia w tym: rakiety przeciwpancerne AGM-114 Hellfire, kierowane i niekierowane rakiety kalibru 70 mm oraz wielolufowe karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i 12,7 mm.

Całość uzupełnia optoelektroniczna głowica obserwacyjna Wescam MX-15D (firmy L-3).

Reklama

Komentarze (14)

 1. MarW

  Ludzie a czy wy nie widzicie, ze np. Rosja nie prowadzi już normalnej wojny frontowej a stosuje nowe taktyki wojenne. Jakby doszło do ataku na Polskę to zapewne nie będzie jednego frontu i hip hop huuura na wroga tylko będzie to atak i wojna, jakiej jeszcze nie doświadczyliśmy. Zapewne użyliby broni typu e-boma, lub broni termicznej i ciśnieniowej. Co Wojsko Polskie wystawi do obrony ? Generała Polko na rumaku z szabelką w dłoni ??? Obecnie na ziemi liczą się trzy armie USA, Rosja i Chiny. Może coś do powiedzenia ma jeszcze Izrael, Wielka Brytania i Francja. Inni głosu nie mają.

 2. dart34

  Na bazie sw4 puszczyk, też można byłoby zrobić taki zestawik, przedewszyskim dla wsparcia nielicznych śmigłowców szturmowych- każdy sie zgodzi ze mną , że 32 sztyki nie zaspokajają naszych potrzeb, powino min. 48 a najlepiej 2x więcej. Rosja w zachodnim okręgu ma bodajże 140 takich maszyn. Proszę nie mówić że na nie stać- nie stać nas na utrate niepodległości

  1. podbipięta

   Gadam od roku o tym samym.Jest projekt Solo.

 3. ppp

  Powiem tak. Polska, właśnie teraz powinna mieć wszystkiego kilka razy więcej. Łącznie z personelem. Wówczas potencjalny agresor"kilka razy bardziej" zastanowi się nad uderzeniem. Na NATO nie liczę wogóle.

  1. jasio

   Także ludności kilka razy więcej, polecam klonowanie, MON cię ozłoci...

 4. moderator terrminattor

  Drodzy forumowicze ! Bardzo proszę o merytoryczną dyskusję. Te zestawy są poza zasięgiem polskiego MON-u,bo... są za tanie i oszczędne, no i skuteczne. Nie chodzi przecież o to, by złapać króliczka, ale by gonić go...(jak u Skaldów). Drogie zakupy, to i rodzinka się obłowi i kolesiom ze WSI można odpalić, no i obsługa tego złomu napcha kabzę wszelkiej maści shogunom. A i skuteczność pod wielkim ?, jak wpadnie Putin na "zieloną herbacianą wysepkę", bo go TW STASI "Oskar" (Donald F.Tusk) zaprosi. Ech, niepoprawni marzyciele, idźcie wy najpierw z głową na wybory...

  1. Kilo

   "Z głową na wybory" to oksymoron w świetle ustawy "Prawo wyborcze". ;)

  2. jasio

   ' Drogie zakupy, to i rodzinka się obłowi i kolesiom ze WSI można odpalić, no i obsługa tego złomu napcha kabzę wszelkiej maści shogunom. " Skoro posiadasz taką wiedzę to zgłoś to do prokuratury, bo takie popiskiwanie na forum, to nie dość że czysty trolling to jeszcze noszący wszelkie cechy pomówienia. Jak kogoś oskarżasz to udowodnij, a nie trolluj!

 5. Nowy

  polskie SW4 tak powinny być wyposażone , idealna broń na "zielone ludziki"

  1. say69mat

   Hughes AH-6i Little Bird, jest kontynuacją projektu OH-6A Cayuse, zaprojektowanego w 1966 roku. SW4 został zaprojektowany w 1996 roku, czyli projektanci naszego śmigłowca powinni byli uwzględnić dokonania i ewolucję, jaką przeszedł model OH-6A Cayuse np. do postaci AH/MH-6C. Tym bardziej, że to co je łączy to kwestia napędu. Oba śmigłowce bazują na pojedynczej jednostce napędowej. To co je różni, to moc jednostki i możliwości przenoszenia uzbrojenia pokładowego.

 6. dart34

  Szkoda ,że sw4 puszczyk nie będzie miał takich możliwości. A przydałoby sie spokojnie z 50 do wsparcia nielicznych nowych śmigłowców bojowych kruk. W zachodnim okręgu wojskowym rosji jest bodajżę 170 śmigłowców bojowych, więć nasze 30 to trochę niepoważnie wygląda, natomiast celów będzie od groma

  1. 12345

   ale po co porównywać ich liczby skoro nie będą strzelać do siebie - poza tym sprawność bojowa rosyjskiego sprzetu jest zazwyczaj mocno "dyskusyjna"

 7. kotlet

  Takie jajca naszej straży granicznej by się przydały

  1. kpt.red

   Co za problem. Mamy SW-4

 8. wed

  Szesciolopatowy. Lopaty smigla.

 9. jacek_podlasie

  Prawda, jedyną rzeczą na którą Nas nie stać to kolejna utrata niepodległości, pieniądze wydane na wojsko są "znikomą" kwotą w porównaniu z pieniędzmi jakich potrzeba na póżnejszą odbudowę kraju... Pamiętajmy o tym i nie można twierdzić że wydatki na wojsko są zbędne-to bzdura, tak mówią tylko osoby z chorą głową lub ruskie trole...

 10. s

  a dla nas wreszcie kupia te wielozadaniowe czy juz dali sobie spokoj

 11. ADHD

  czy nasz MON interesuje się polskim bezzałogowym ILX-27 ...

 12. BRZDĄC

  no i takie koliberki na nasze warunki wystarczą i qq zrobią i schowa się toto w polu z kukurydzą i ekonomiczny i wszechstronny .nie potrzebuje zaplecza hangarów ..schować to można w remizie strażackiej ...pod warunkiem że będą wykorzystania przez nasze "bataliony przełamania " czyli OT lub podobny folkszturm ..

 13. marek!

  moze ten jako RAH dla WP ? widzialem jego mozliwosci akrobacyjne - to bylo niesamowite,,,,,troche ma za bardzo "glass cocpit"- w sensie doslownym, ale jest tak malutki, ze Puszczyk przy nim jest olbrzymem ,,,,,,:) a poniewaz jest takim latajacym jajkiem, to z okazji Swiat Wielkiej Nocy, zycze kolezankom i kolegom z tego forum - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Kilo

  Jako kompletny laik pytam - czemu koncepcja NOTAR nie przeszla do MH-6 / AH-6 ? Klasyczny uklad jest po prostu sprawdzony, czy byly jakies inne powody (typu, nie wiem - zwiekszona sygnatura cieplna?)?

Reklama