Siły zbrojne

Lekkie śmigłowce dla Afganistanu

Dwa afgańskie MD 530F - fot. DoD
Dwa afgańskie MD 530F - fot. DoD

Siły powietrzne Afganistanu zamówiły 12 lekkich śmigłowców MD 530F. Wartość kontraktu to 35,7 mln dolarów. Dostawy mają zostać zrealizowane do 29 września 2015 roku. 

Pierwsza szóstka śmigłowców MD 530 została dostarczona do Afganistanu w 2012 roku. Jedną maszynę utracono w 2013 roku na skutek eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego. W ramach programu Foreign Military Sales, Afganistan posiada opcję zakupu łącznie 54 helikopterów tego typu. Wraz z nowym kontraktem pozyskano dotąd 18 maszyn.

Zamówiona przez Afganistan wariant MD 530F przeznaczony jest do działania w gorącym klimacie i na dużych wysokościach. Wyposażony jest w potężniejszy silnik o mocy 650 KM i wydłużone łopaty wirnika głównego oraz śmigła ogonowego.

Jak podaje portal Defense Industry Daily, równolegle podpisano również kontrakt o wartości 44 mln dolarów dotyczący zmodyfikowania 17 afgańskich maszyn do uzbrojonego standardu MD 530G. W tej wersji śmigłowce mogą przenosić dzienno - nocne głowice optoelektroniczne i szerokie spektrum uzbrojenia, obejmujące broń maszynową do kalibru 12,7 mm i pociski rakietowe 70 mm różnego typu, w tym również kierowane laserem. Modernizacji podlega także system łączności i pozycjonowania oraz awionika. 

Komentarze (2)

 1. As

  Niespełna 3 mln $ za sztukę. I pomyśleć, że w 1966 roku OH-6 kosztował nie całe 20 tys $...

  1. Osprey

   Tylko jaką wtedy te 20tyś $ miało wartość?...

 2. podbipieta

  Czemu nie myślimy o uzbrojeniu SW 4 .Włosi to za nas robią.

  1. say69mat

   Nasze SW-4, podobnie jak PZL-130 były pomyślane i projektowane w PRL-u. Jako maszyny przeznaczone stricte do szkolenia pilotów. Nikt w pracach projektowych nie pomyślał o funkcji bojowej projektowanych maszyn. Stąd moc silników obliczona jedynie na wykorzystanie do funkcji szkolnej a nie bojowej.