Siły zbrojne

Laser skuteczny w zwalczaniu małych celów nawodnych

System laserowy ADAM został po raz pierwszy wykorzystany do zwalczania celów nawodnych – fot. Lockheed Martin
System laserowy ADAM został po raz pierwszy wykorzystany do zwalczania celów nawodnych – fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin udowodnił, że można wykorzystać lądowy system laserowy ADAM przeciwko niewielkim, wojskowym jednostkom pływającym.

Testy kontenerowego systemu laserowego systemu obrony powierzchniowej przed ostrzałem artyleryjskim i rakietowym ADAM (Area Defense Anti-Munitions) zostały przeprowadzone na wybrzeżu Kalifornii i obejmowały zwalczanie celów powietrznych oraz po raz pierwszy obiektów nawodnych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem system przeznaczony do obrony przeciwlotniczej (szczególnie w odniesieniu do rakiet niekierowanych) okazał się skuteczny przeciwko celom nawodnym, niszcząc dwie szybkie łodzie w odległości około 1600 m od brzegu. Jak się okazało wiązka lasera była w stanie w ciągu mniej niż 30 sekund przepalić burty łodzi sztywnodennych klasy RHIB.

Testy pokazały, że system oparty na laserze światłowodowym o mocy 10 kW może śledzić obiekty w odległości 5 km i je zwalczać w odległości do 2 km. Sukces jest tym większy, że dotyczy systemu stosunkowo taniego, opartego na komercyjnych podzespołach i oprogramowaniu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.