Reklama

Siły zbrojne

Kuwejt: pierwszy M1A2K Abrams dostarczony

Fot. Siły Zbrojne Kuwejtu
Fot. Siły Zbrojne Kuwejtu

Jak poinformowały Kuwejckie Siły Zbrojne, odebrano pierwszy egzemplarz czołgu podstawowego M1A2K Abrams. Tym samym oficjalnie rozpoczęto dostawy zmodernizowanych czołgów tego typu dla tego niewielkiego ale znaczącego sojusznika USA w regionie.

Z okazji tego wydarzenia przygotowano specjalną ceremonię, w której udział w imieniu szefa Sztabu Generalnego kuwejckiej armii wzięła delegacja wojsk lądowych na czele z zastępcą dowódcy wojsk lądowych gen. bryg. Abdullahem Ali Al-Dżab'em oraz kilkoma innymi wyższymi oficerami. Co warte podkreślenia odbyła się ona na terytorium Stanów Zjednoczonych, najprawdopodobniej na terenie producenta tych czołgów, czyli General Dynamics Land Systems (GDLS).

W październiku 2017 roku Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał oficjalną zgodę na zakup przez Kuwejt 218 egzemplarzy czołgów podstawowych M1A1 w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Czołgi te mają pochodzić z rezerwy magazynowej U.S. Army, a łączna wartość tego kontraktu ma wynosić zaledwie 29 mln USD. Wynika to zapewne z faktu, że będą to de facto pozbawione wielu podzespołów bazowe M1A1, które będą jedynie stanowić bazę pod zaawansowaną modernizację do docelowego standardu.

Równolegle zatwierdzono także pakiet modernizacyjny dla tych czołgów, który obejmuje: 480 czołgowych karabinów maszynowych M240 kal. 7,62 mm, 240 wielkokalibrowych karabinów maszynowych M1A2 kal. 12,7 mm, 240 radiostacji AN/VRC-92E SINCGARS oraz 1085 czołgowych gogli noktowizyjnych AN/PVS-7B. Wymienia się także instalacje: urządzeń obserwacyjno-celowniczych działonowego i dowódcy, pakietu opancerzenia, nowych luf armat gładkolufowych M256 kal. 120 mm,  zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Common Remotely Operated Weapons Station (CROWS) II oraz modernizację i konserwację silnika oraz skrzyni biegów. Dodatkowo obejmuje też pakiet szkoleniowy i wsparcia w cyklu życia oraz części zamiennych, a łączna wartość całości wynosi ok. 1,7 mln USD.

Oznacza to, że Kuwejt zdecydował się finalnie na zakup i modernizację do nowego standardu starych Abramsów z amerykańskich zapasów zamiast modernizację obecnie eksploatowanych własnych 218 egzemplarzy M1A2 Abrams. Zostały one dostarczone dla armii tego państwa w latach 1994-1997 po I wojnie w Zatoce Perskiej. Po ponad 20 latach służby liniowej wszystko wskazuje na to, że zostaną zastąpione przez nowszą wersję dostosowaną do lokalnych wymagań. Kwestia ta jednak nie jest przesądzona i istnieje możliwość równoległego wprowadzone do linii i zastąpienia 149 egzemplarzy czołgów podstawowych M-84AB (kuwejcki wariant serbskiej wersji T-72).

Na analogiczny zakup w ostatnim czasie zdecydowała się także Polska. Według obecnych planów Ministerstwa Obrony Narodowej w najbliższych latach pozyskane ma zostać łącznie 250 egzemplarzy Abramsów w najnowszej wersji M1A2SEPv3. Czołgi te mają trafić do Wojska Polskiego wraz z bogatym pakietem wozów wsparcia i amunicji czołgowej. Łączna wartość tego zakupu jest szacowana na ok. 23,3 mld zł, a pierwsze dostawy mają mieć miejsce już w przyszłym roku. Czołgi te również mają pochodzić z zapasów amerykańskiej armii i zostać zmodernizowane przez amerykański przemysł zbrojeniowy.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Ramno2039

  Polska przekazała 230+ czołgów T72 Ukrainie. Pytanie doaczego w zamian USA nie podaruje nam tyle sztuk M1A2 w starszej wersji niż sep3 które kupiliśmy za ciężkie miliardy? Chcemy od Niemiec leopardy a w pierwszej kolejności to USA powinno nam przekazać czołgi straszej generacji które składują w olbrzymich ilościach. Bardzo to dziwne wydajemy grube miliardy na broń z usa a inne kraje dostają czołgi, mrapy gratis mają tylko pokryć koszty transportu ewentualnych remontów. Polska naprawdę jest nie fair traktowana przez Wujka Sama!

 2. Jarek

  Panowie choćby i kupili 1000 abramsow to niczego nie zmienia w razie konfliktu i tak ruscy po tygodniu staną nad Odrą w NATO w swojej doktrynie tam właśnie planuje linię obrony więc dobra rada; uczcie się po rosyjsku może się przydac

  1. Tomek

   Dwa języki z przyszłością rosyjski i niemiecki tak mówił mój matematyk dawno temu.

  2. szczebelek

   Mówisz o tej potędze co ma tysiące zardzewiałych czołgów rodziny t w magazynie pod chmurką i ktoś to liczy jako sprzęt do użytkowania?

 3. Adam

  29 mil za 218 czołgów. A my ile? I tak się robi kasę na polaczkach.

  1. .

   Oni kupują M1A1 abrams Czyli czołgi Wersją z lat 90 My kupujemy M1A2 abrams sepV3 Czyli wersję z 2018r Nie ma co porównywać tych 2 wersji bo są to kąpletnie inne czołgi M1A2 abrams sepV3 to najlepiej opancerzony czołg na świecie I ma najwyższy standard ochrony załogi Może prowadzić ogień amunicją programowalną oraz ma dużo innych zawansowanych technologi + w pakiecie kupujemy - znaczną ilość amunicji ( w tym programowalnej ) - części zamienne - Mosty pątonowe - Mosty samobierzne - pojazdy zaopatrzenia technicznego - Symulatory wersji V3 + Serwisowanie tych czołgów będzie się odbywać w Polsce

 4. yro

  poco modernizują abramsy przecież zakupili 170sztuk t-90ms z rosji i rozważają zakup t-14 armata.

  1. Anhelo

   Przecież nie zakupili żadnych T-90. Mieli takie plany, ale widać wybrali lepszy czołg. Armata póki co istniej w ilościach i wersjach prototypowych.

 5. JSM

  Za 1,7 mln USD nie kupisz nawet 10% z tego co zostało wymienione. Same lufy w ilości 240 sztuk kosztują dużo, dużo wiecej. Stawiam, ze chodziło o 1,7 mld USD co dla autora było kwotą przekraczającą zdolność pojmowania jego biednego umysłu.

  1. Jacek

   Chłopie czytaj ze zrozumieniem,to kwota za karabiny,gogle i celowniki.

  2. Andrzej

   Daremo robicie remont czołgów T 72 .Te pieniądze na remont przeznaczyć na inne czołgi .A T 72 na złom bo już sie nie nadawajq.I szkoda forsy do remontu.

  3. Rocco

   I to wszystko za 1,7 miliona dolców? Sam bym za tyle wziął

 6. Tani

  Malutkie uzupelnienie ,M-84 ma miec 75 szt i w tej chwili testuja serbska moderke tego tanka M-84 AB1. Sa fotki w sieci. Podobno jak spelni ich wymagania zmodernizuja do jej poziomu swoje stare.

 7. Chyżwar dawniej Marek

  Kuwejt to taka "demokracja", że ho, ho. Tymczasem tutaj wypisują bzdury, że przez "dyktaturę" (od dykty ta dyktatura jednemu z drugim się chyba wzięła) Polska nie dostanie Abramsów.

  1. Rain Harper

   Tzw. myślenie życzeniowe.

  2. wert

   raczej stwierdzenia faktu. Bynajmniej nie z ringer axel springer

  3. Darek

   Jakiego faktu???

 8. kim1

  Kuwejt taki mały i zakupił 218 czołgów Abrams a my zamiast przynajmniej 500 szt. to zamawiamy symboliczne 250 szt. Co to ma zatrzymać? 3000 tys. rosyjskich czołgów?

  1. DonNashorn

   Polska ma podpisany traktat rozbrojeniowy w 1991 więc nawet jakbyśmy mieli na stanie same leopardy czy Abramsy doposażone na maxa to i tak nie powstrzyma to jak mówisz 3000 rosyjskich czołgów. Równie dobrze moglibyśmy mieć armię w rozmiarach typowo reprezentacyjną bo różnica kilku dni w związku z tym że to będą Abramsy Pt 91 czy T72 nic nie zmienia. Tylko pieniądze poszły na to by fascynaci sprzętu wojskowego mogli sobie popatrzeć na nie na paradzie. Powodzenia życzyć można tylko logistyce dywizji pancernych w wypadku wojny, bo ona tylko leży i kwiczy.

  2. To tylko kwestia kasy

   CFE już dawno poszło się paść. Pierwsza olała go Rosja. Nawet Anglicy ten traktat już dawno olali.

  3. gugluk

   Myślę że te docelowo 500 dobrych czołgów (Abrams i Leopard ) w polskiej armii zmienia bardzo wiele. Dodatkowo drugie 500 PT 91 i zmodyfikowane T72 i to wszystko po remontach na chodzie gotowe do użycia. Obawiam się jedna że my budujemy armię ofensywną nie obronną, Po co ?

Reklama