Reklama

Siły zbrojne

Kto dostarczy przeciwpancernego Pustelnika?

Ppk Pustelnik będzie środkiem ppanc. dla piechoty, o wyższych parametrach niż granatniki (na zdjęciu SPG-9).
Ppk Pustelnik będzie środkiem ppanc. dla piechoty, o wyższych parametrach niż granatniki (na zdjęciu SPG-9).
Autor. St. Chor. Sławomir Mrowiński / WDK IWsp SZ RP.

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie dostaw przeciwpancernego pocisku kierowanego Pustelnik zgłosiło się siedem podmiotów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformował Defence24.pl rzecznik AU ppłk Krzysztof Płatek, do wstępnych konsultacji rynkowych zgłosiły się m.in.:

 • LIG Nex1 Co., Ltd.
 • Stunner Consulting Lucjan Mucha
 • Raytheon Missiles & Defense Co. wraz z Lockheed Martin Co.
 • MBDA Missile System Inc.
 • Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów Sp. z o.o.
 • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia
 • Mesko S.A.

Pustelnik to program lekkiego, przeciwpancernego pocisku kierowanego, przygotowywany co najmniej od 2017 roku. Ma on stanowić element obrony przeciwpancernej, zwiększając potencjał m.in. pododdziałów piechoty.

Reklama

Czytaj też

Pustelnik będzie więc „pośrednim elementem" pomiędzy granatnikami przeciwpancernymi a cięższymi ppk w rodzaju Spike-LR czy rozważanymi do zastosowania w programie niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza Brimstone.

W polskim przemyśle zbrojeniowym opracowano przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat, który mógłby zostać wykorzystany w programie ppk Pustelnik. Pirat to zbudowany przez Mesko, we współpracy z CRW Telesystem-Mesko pocisk naprowadzany na odbity promień lasera, o zasięgu 2,5 km. Cechą charakterystyczną pocisku jest zdolność zwalczania celów z górnej półsfery (top-attack). Pirat wykorzystuje też wspólny system naprowadzania z amunicją kierowaną laserowo APR 155 i APR 120, przeznaczoną odpowiednio dla haubic Krab/Kryl oraz moździerzy Rak. I to najprawdopodobniej on jest proponowany przez Mesko.

Czytaj też

LIG Nex1 to południowokoreańska firma, która ma w swojej ofercie m.in. naprowadzany termowizyjnie ppk Raybolt. Stunner Consulting Lucjan Mucha reprezentuje koncern Rafael, który promuje na polskim rynku lekki ppk Spike-SR. Raytheon i Lockheed Martin wspólnie rozwijają ppk Javelin i zapewne on jest oferowany w tym projekcie, przy czym sam program Pustelnik jest odrębny od zrealizowanego już zakupu tych pocisków dla WOT. Jeśli chodzi o MBDA, to podstawowym produktem proponowanym dla Pustelnika jest lekki ppk Enforcer. WITU prowadzi natomiast prace nad rodziną ppk Moskit.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (25)

 1. Kleofas03

  Podsumowując AT4 raybolt z Korei to odpowiednik JAVELIN Jeżeli SPIKE nie odpowiada to Korea przekaże know how

 2. Polak Mały

  Jak mamy coś polskiego (pirata) to robimy przetarg. Jak kupujemy coś z zachodu to bez przetargu z półki. Brawo my.

  1. Qba

   Pirat ma przebijalnosć 150 mm RHA, konkurencja 700 mm

  2. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz.

  3. PolskiPolak

   Chyba stary pirat teraz jest ulepszony pocisk o przebijalnośći 500-550 mm stali jednorodnej tzn. Rolled Homogenous Armor (RHA) osłoniętej pancerzem reaktywnym ERA

 3. Extern.

  Najbardziej z wymienionych systemów pod wymagania Pustelnika podchodzą Pirat, Enforcer i Spike SR. Javelin, Moskit czy Raybolt to już pełnokrwiste PPK czyli wyższa i drożna kategoria broni przeciwpancernej, a przecież nie o to w Pustelniku chodziło aby było podobnie drogo jak za Spike LR. Ciekawe co oferuje Niewiadów, bo chyba tylko mają licencję na RPG-75, ale to przecież tylko lekki niekierowany granatnik, czyli też nie bardzo pod Pustelnika podchodząca propozycja.

  1. Valdore

   @Extern, a Pirat to niby co, granatnik? To dość cięzki pocisk wagowo zestaw podobnei jak javelin,Raybolt lub Enforcer. ok 10kg masz tylko jeden pocisk czyli Spike-SR. Jedyna przewaga Pirata nad javelinem czy rayboltem to cena, bo wynosi ok połowy ceny Spike-LR czyli jakeis 75-80 tyś usd.Pod wzgledem skuteczności chyba Pirat plasuje się na końcu.

  2. Marek L.

   "Podobnie drogo." ....... ---- Spike-SR to kosztują tak m.w. 75 tys. USD za pocisk. Nie wiem, czy jest to wtedy aż TAK drogo, za bardzo dobrej jakości, lekki, bardzo efektywny, zaawansowany ppk. piechoty....

  3. Extern.

   Nie jest aż taki zły z tą skutecznością, producent deklaruje 550 RHA za ERA, Ale oczywiście Javelin to to nie jest. Bardziej do Pirata trzeba chyba podejść całościowo jak do systemu którego taki naprowadzany na wiązkę wtórną pocisk będzie częścią, Oczywiście Pirat przy droższych pociskach wydaje się być taki sobie, ale możliwość produkowania i rozwijania takiej broni u siebie bez czekania na dostawę od sojusznika jest dużą zaletą. Ukraina udowadnia że liczy się sprzęt który można mieć tu i teraz w dużych ilościach, a nie tylko suchy parametr techniczny czegoś co ktoś obieca że kiedyś dostarczy.

 4. Valdore

  Ciekawe zestawienie, najlepiej wypada tu Javelin i Moskit o ile powstanie na czas. Enforcer i Spike-SR to troche inna klasa ppk, ciekawe czemu nie zaoferowano Spike-MR czy MMP.

  1. QVX

   IMHO przetarg jest pod Moskita (wspominają o RODZINIE, czyli różne pociski docelowo mają być) z Javelinem w rezerwie, A brak oferowania Spike'a MR i MMP to założenie, że i tak przegramy, ale warto się pokazać, więc lepiej zaoferować coś, co ma już jakieś zamówienia.

 5. ruski trol

  Są 2 dobre polskie produkty Pirat i Moskit. Trzeba zrobić coś aby utrudnić wybór. Zróbmy przetarg. Resztę amerykańskiego sprzętu za GRUBE miliardy kupi się bez przetargu.

  1. Qba

   Bez żartów, oba to buble

 6. Zawisza_Zielony

  Pustelnika może i powinno dostarczyć wyłącznie Mesko (cały ten program powinien być ograniczony do krajowego potencjału przemysłowo-produkcyjnego). Tylko Mesko wraz z piratem gwarantuje zachowanie suwerenności technologicznej oraz rozwój krajowej bazy przemysłowo - badawczej. Pirat pomimo swoich niedoskonałości jest krajowy, rozwijany od wielu lat i jego zmówienie może dać impuls do rozwoju ppk kierowanych laserowo o większym zasięgu i parametrach głowicy. kumulacyjnej. W istocie pirat powinien być jedyną dopuszczalną baza dla pustelnika. Wszystkie inne rozwiązania nie gwarantują rozwoju krajowego przemysłu w tym poddostawców. i będą w tak wrażliwej materii uzależniać nas od kaprysów sojuszników. Pirat powinien być kupiony z wolnej ręki a nie jakieś wydumanej procedury.

  1. Valdore

   @Zawisza szkoda że muszę rozwiać twoje marzenia, ale Pirat to licencyjny ukraiński rK-3 Korsar ze zmienionym systemem naprowadzania i autopilotem produkowanym w ukraińskim KB Łucz. Naprowadzanie laserowe w dzisiejszych czasach to archaik taki sam jak SACLOS. I popatrz, mamy czysto polski( no wsteczna inżynieria Spike) pocisk, nazywasie Moskit i ciagle ejszcze trwaja nad nim prace.

  2. Qba

   Pirat nie jest w stanie przebić pancerza T-72

 7. easyrider

  Nawet jeśli Pirat ma gorsze parametry, to brać Pirata. Kasa zostaje w Polsce, jest robota dla ludzi i środki na modernizację. Kupować i cały czas pracować nad nowym. Od obcych wyłącznie w ostateczności a i to w małych ilościach żeby obejrzeć od środka, ulepszyć, przykleić nalepkę Made in Poland i ma eksport. Tak Japonia i Korea Płd zbudowały swoje potęgi.

  1. Qba

   Jaki sens kupować Pirata który nie jest w stanie przebić pancerza T-72 ?

  2. Powiślak

   Słuszna uwaga, logiczna i racjonalna. Pustelnik ma być pociskiem masowym. Dlatego ma tańszą , jednostopniową głowicę, i ma coś czego nie ma żaden inny, czyli polskie podzespoły. Bez dyskusji Pirat powinien być wyborem "wyższej konieczności" i iść poza przetargiem otwartym w liczbie "nastu" tysięcy. Powinien być zakupiony decyzją administracyjną. Izrael ma swojego Spike-LR, i to musi IM wystarczyć, bo konieczność dokupywania kluczowych elementów od niewiarygodnego dostawcy, to całkowicie niepotrzebne zagrożenie dla ciągłości dostaw. I co gorsza to będzie jedyny pocisk dla Rosomaków. Skandal. Javelin niech będzie wciąż "drugim" pociskiem WOT, i niech też tak zostanie. Czas na Karabelę.

  3. Valdore

   @Powislak easy zwyczajnie bredzi:0 Ale jakoś żaden pocisk poza Piratem i Enforcerem nei ma mało skutecznej głowicy pojedyńczej, wszystkie maja tandemowe.. I dla twojej wiedzy, autopilot Pirata powstaje w KB Łucz.

 8. Edmund

  Koreańki AT-1K Raybolt. Głowica tandemowa pokonująca pancerz reaktywny. 2 tryby ataku, bezpośredni i z góry, wystrzel i zapomnij, Namierzanie na podczerwień. Do 2 500 m, przebija do 900 mm stali, waga 20 kg.

  1. Marek L.

   Rafael'a Spike-MR, Głowica tandemowa pokonująca pancerz reaktywny. 2 tryby ataku, bezpośredni i z góry, wystrzel i zapomnij, Namierzanie na podczerwień. Do 3 km, przebija do 900 mm stali, waga pocisku 11,5 kg, waga CLU (z dwoma "nogami"), 4,5 kg.......

  2. Valdore

   @Edmund i pod każdym wzgledem gorszy od Javelina który tez startuje

  3. Valdore

   @Marek L ale Rafael nei wystawił Spike MR, ale Spike SR, podobnie jak Francuzi dali Enforcera a nei MMP.. Tu akurat na najlepszy ppk wyrasta Javelin.

 9. Prezes Polski

  Nie wiem który system zostanie finalnie wybrany, ale doświadczenia z trwającej wojny wskazują jedno: tej broni potrzeba tysiące szt. Nie dwa tysiące, żeby było jasne, ale bardziej dziesięć. Ukraina dostała wielką liczbę ppk i mimo to nie dają rady. Sowiecka doktryna zakłada duże straty, więc nie łudźmy się, że jak żądamy pierwszemu rzutowi ruskich jednostek straty na poziomie nawet 50-60% oni zrezygnują z ataku. Przyjdą kolejne rzuty, na które też musimy mieć odpowiedź.

  1. Powiślak

   Brawo Prezesie! W samo sedno! Nigdy nie będzie dość jakichś Spike, Javelinów, czy Enforcerów! Za to Piratów możemy naprodukować ILE MY CHCEMY, a nie ile CZĘŚCI dostarczy nam ktoś Z ZEWNATRZ!

  2. MW78

   możemy kupić tyle, ile moga wyprodukować linie produkcyjne. Dotyczy to mechanizmów startowych i rakiet. Obawiam się, że zwiększenie produkcji nie odbędzie się bez wiekszych inwestycji w fabryki. To raczej powolny proces, ale trzeba go odpalić!

  3. Valdore

   @Powiślak z Piratem jest taki problem że autopilota robi ukraińśki KB Łucz.

 10. Miroo

  Ludzie weźcie już podejmijcie tę decyzję - w naszej sytuacji sprzętu z PRL każda decyzja będzie lepsza niż jej brak... a biorąc pod uwagę to jakiego mamy wroga to róbcie trzy rodzaje pustelników a nie jeden nie wiadomo jak wygadany przez was...

 11. Bulderwal

  Zróbmy to u siebie... Czy to Moskit czy Pirat, a może oba jednocześnie... kasa zostanie w kraju.

  1. Valdore

   @Bulderwal, Moskit się zgodzę, ale Pirat wypada w tym towarzystwie dość kiepsko

  2. Qba

   Oba to buble

  3. Extern.

   Moskit jest trochę za "duży" parametrami jak na Pustelnika, ale prawdopodobnie był by sporo tańszy od np. Javelina. A może WITu nas zaskoczy i pokarzą jakąś wersję Moskit-SR.

 12. raf4

  1.pocisk musi być produkowany w kraju /spike i javelin odpada nie dadzą nam pełnej suwerenosci/ 2. Przeciw pancerny więc enforce i pirat odpada przebijalnosc mają mizerna 3. Zostaje raybolt i moskit...pytanie czy moskit ma szansę zaistnieć realnie jak nie zostaje koreańska wersja javelina czyli raybolt ...więc po co ten przetarg???

  1. Qba

   Spike LR jest produkowany w Mesko

  2. Valdore

   @raf4, Raybolt jest gorszy od Javelina wiec jak chcesz się cofać w rozwoju...I skad to przekonanie że Koreańczycy ci sie zgodzą na przekazanie pełnej licencji i transfer technologii? Bo jak na razie jedynei go sprzedawali. Aha, pocisk wymaga dwóch osób obsługi lub pojazdu.

  3. Extern.

   Gdyby to był przetarg na PPK to tak, ale to jest tak na prawdę przetarg na trochę lepszy granatnik kierowany. A z wymienionych najbardziej te wymagania spełniają Pirat, Enforcer i Spike-SR. Najbardziej mnie zastanawia z czym startuje Niewiadów.

 13. delphiserwis

  Uważam że nasycenie pola walki musi być tym sprzętem duże w związku z tym powinno być Polskie a zarazem w miarę tanie.

  1. Qba

   Polskie są trzy razy droższe od zagranicznych

  2. Edmund

   @delphisewis, a życie żołnierzy wynikające z trudności użycia już nie jest dla ciebie ważne?

  3. Wuc Naczelny

   Przecież polskie systemuy uzbrojenia są drogie. To jak.

 14. anton1

  Nie wiem kto wygra ten przetarg i co będzie Pustelnikiem. Chciałbym aby były to Polskie rozwiązania albo w Polsce produkowane na pełnej licencji z dostępem do wszystkich wrażliwych części. Już należałoby mysleć o integracji z ZSSW jako zamiennik Spika bo chyba raczej od niego będziemy odchodzić jako nie z tego kraju co potrzeba.

  1. Marek L.

   No a PÓKI CO, no to te wieże ZSSW-30, dla Rosomaków, i w niedalekiej już przyszłości, i dla Borsuków, no to są JUŻ integrowane ż produkowanymi przez MESKO Rafael'a SPIKE'ami-LR2, ---- obecnie, to bezkonkurencyjnie, absolutnie, oraz totalnie najlepszymi na całym świecie w swojej klasie ---- i to BEZ tego całkowicie totalnego bełkotu, o jakimś: "odchodzeniu nie z tego kraju, co potrzeba".......

  2. Qba

   Wieże ZSSW-30 mają zostać zamówione w przyszłym tygodniu, wiec nie ma czasu na integracje innego ppk.

  3. Marek L.

   No a PÓKI CO, no to te wieże ZSSW-30, dla Rosomaków, i w niedalekiej już przyszłości, i dla Borsuków, no to są JUŻ integrowane, z za chwilę już produkowanymi przez MESKO Rafael'a SPIKE'ami-LR2, ---- obecnie, to bezkonkurencyjnie, absolutnie, oraz totalnie najlepszymi na całym świecie w swojej klasie ---- i to BEZ tego całkowicie TOTALNEGO bełkotu, o jakimś: "odchodzeniu nie z tego kraju, co potrzeba.".......

 15. Edmund

  Nie kupuje rozumowania, że to koniecznie musi być produkt Polski (Pirat) kosztem zdrowia i życia żołnierzy. Widziałem film z ataku na rosyjski transporter w mieście na Ukrainie za pomocą NLAW. Ukraiński żołnierz wychylił się z okna budynku na parterze tylko sekundę, aby oddać strzał. Użycie Pirata w takiej sytuacji byłoby bardzo niebezpieczne (transportem zwrócony przodem w zasięgu wzroku) i niemożliwe. Nie ma gdzie rozstawić aparatury do namierzania dla Pirata. Wojsko go nie chce i trudno im się dziwić.

 16. Grzyb

  Coś krotki ten artykuł. Ani słowa w nim o WITU, choć pewnie startują w przetargu ze swoim Moskitem.

 17. Qba

  Warto zwrócić uwagę że Niewiadów startuje z Stugna P

 18. ciekawy1

  Dofinansować Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i kupić polską broń..

  1. Qba

   Bez żartów

 19. Patryk.

  Jeśli Mesko chce startować z Piratem, to czegoś nie rozumiem. Bo nie powinno być żadnego przetargu, lecz zakup w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. W ramach PPO potrafili kupić Abramsy, Bayraktary, F-35, Black Hawki, kamerki dla pograniczników (zamiast ołtarzy polowych, które pierwotnie też miały być kupione w ramach PPO). Nic w polskim przemyśle. A w przypadku ppk aż się prosi o zastosowanie PPO: mamy polski, (podobno) świetny ppk Pirat, więc dlaczego nie zastosować PPO tym razem z korzyścią dla polskiego przemysłu?

  1. Jan24

   Podobno? Hmmm trudno to oceniać.

  2. Valdore

   @Patryk, wady Pirata: brak top attack ma jedynei atak z górnej półsfery pod kątem 43 stopni, brak głowicy tandemowej, naprowadzanie na odbity promień lasera, To chyba najgorszy z pełnowymiarowych ppk w tym przetargu, bo Enforcer i Spike-SR to trochę inna kategoria, choć Spike SR jest lepszy od Pirata.

  3. Qba

   Podobno Pirat ma przebijalność 150 mm RHA, konkurencja ponad 700 mm.

 20. Miroo

  30 lat od wyjścia spod kontroli Rosji w wersji sowieckiej nadal nie mamy solidnej broni ppanc swojej własnej produkcji i konstrukcji.. co robiły te premiery i inne polityki i urzędasy podczas tych wszystkich dziewięciu kadencji?

 21. Z prawej flanki

  LIG Mext! !!!!! :) Mam olbrzymie nadzieje na AT-1K Raybolt!

  1. Valdore

   @Z prawej flanki To akurat pocisk gorszy od Javelina i to całkiem sporo więc z tej dwójki zdecydowanei wolę Javelina. A mam nadzieje na dokończenie Moskita

 22. Gustav

  Wydaje mi się że naprowadzanie lekkiego ppk na odbity promień jest pomyłką. Lekki czy strzelający do mniej wartościowych celów i z mniejszej odległości powinien być naprowadzany na obraz z kamery + kamera termalna w wersji wystrzel i zapomnij. Tak, jak NLAW. Tak jest bezpieczniej dla obsługi, taniej i prościej bo nie potrzeba żadnego zaawansowanego podświetlacza z obsługą.

  1. Marcus102

   Chodzi o broń wypełniającą lukę między granatkami ppanc a ppk. NLAW ma mały zasięg. Co wg. Ciebie jest tańsze: głowica naprowadzająca się na odbity promień lasera czy kamera termowizyjna wykrywająca, w różnych warunkach pogodowych, czołg z odległości 2,5 km?

  2. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   NLAW to jest rozbudowany granatnik, nie ppk.

  3. Valdore

   @Marcus najdroższe to jest życie żołnierza, a akurat rosyjskie srodki przeciwdziałania sa skuteczne praktycvznie tylko na naprowadzaie laserowe.

 23. Thorgal

  Czy my poza piratem mamy jeszcze coś co można użyć do zwalczania ciężkiego sprzętu?

  1. wert

   Rak Krab Lotnictwo dochodzi Himars, brak Kruka póki co. Nie masz za wiele pojęcia o NATO-wskiej doktrynie walki z pancerną kacapią. Tylko zmuszeni desperaci jak UKR lub totalni sowieciarze chcą walczyć w krótkim dystansie z ciężkim sprzętem

  2. X

   264 wyrzutnie Spike i od niedawna czołgowa DM-63. Trochę kasetowej do Langust i może Goździków. To tak z grubsza. A tego o czym pisał 'Wert' na teraz nie ma. Ponieważ aktualnie brak jest jakiejkolwiek operacyjnej amunicji precyzyjnej do tych dział , albo jeszcze te środki ogniowe nie dotarły. Co do lotnictwa, to mamy 48 F-16 i "dylemat godny adm Nagumo" - JASSMy czy Amraamy..? Odnośnie lekkiej broni, to cały czas ma ona bardzo duże znaczenie, a my mamy jedynie skansen w postaci oryginalnych 40to letnich RPG-7 Tak, będziemy bardziej "gotowi" za może 5 lat.

  3. Valdore

   @wercik, ani Rak, ani Krab niemoga jeszcze zwalczać czołgów chyba ze trafią przypadkiem bo ciągle nei ma do nich amunicji kierowanej, HIMARS tak samo, nie ma nie dość zę jeszcze wyrzutni to pociski M-30/31 nei mają głowic kasetowych z podopciskami do zwalcania celó ruchomych.. F-16 maja co prawda pociski Maverick czy bomby SDB ale to juz byłaby desperacja. istotnei, nei masz pojęcia o temacie,a głos zabierasz.

 24. Ma_XX

  powinno się jednak rozwijać SPG-9 - pamiętam jak po wybuchu powstania Sadra w Iraku zaczęto ściągać te działa wraz z obsługami z Polski

 25. Żniwiarz

  Niech kupią coś łatwego w obsłudze i dużą ilość

Reklama