Reklama
  • Wiadomości

Kownacki: Gepard zastąpi czołgi rodziny T-72. "Modernizacja nie jest planowana"

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację, że modernizacja czołgów T-72M1 i PT-91 Twardy nie jest planowana. Nie planuje się też zakupu nowej amunicji przeciwpancernej dla tych pojazdów, gdyż zostały one uznane za nieperspektywiczne. Czołgi rodziny T-72 mają być zastąpione przez Wozy Wsparcia Bezpośredniego Gepard.

Fot. 21bsp.wp.mil.pl.
Fot. 21bsp.wp.mil.pl.

Odpowiadając na interpelację posłów Krzysztofa Łapińskiego i Łukasza Rzepeckiego minister Kownacki stwierdził, że nie jest planowana modernizacja czołgów PT-91 i T-72. Sekretarz stanu w MON zaznaczył, że od 2014 roku realizowana jest modyfikacja Twardych w ramach ich remontów, poprzez doposażenie ich w Zestawy Modyfikacyjne Kamer Termowizyjnych kamery termowizyjne KLW-1 Asteria, produkowane przez PCO S.A. Ma to związek z awaryjnością systemów kierowania ogniem Drawa-T oraz "brakiem części zamiennych na jego usprawnienie".

MON nie przewiduje też zakupu nowoczesnej amunicji przeciwpancernej do armat kalibru 125 mm, gdyż w ramach modernizacji armii zakłada się wymianę sprzętu opartego o konstrukcje sowieckie, tak aby był on kompatybilny z nowoczesną amunicją używaną w NATO. Nie planuje się też pozyskania nowych armat do czołgów PT-91.

W praktyce oznacza to, że wysiłek modernizacyjny w zakresie parku pancernego Wojska Polskiego w najbliższych latach (do wprowadzenia Geparda) będzie skupiony przede wszystkim na realizacji programu Leopard 2PL, czyli modernizacji czołgów Leopard 2A4. Stosowna umowa została podpisana pod koniec ubiegłego roku przez MON, PGZ i ZM Bumar-Łabędy. W pracach mają też brać udział inne spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" sp. z o.o. oraz Rosomak S.A., a partnerem zagranicznym jest Rheinmetall Defence. Zakłada się też pozyskanie nowej generacji amunicji do armat 120 mm, jakie są używane w Leopardach.

Czytaj więcej: „Skupimy się na korekcie istniejących programów modernizacyjnych”. Kownacki dla Defence24.pl o reformie zakupów dla Sił Zbrojnych

W lutym br. wiceminister Kownacki zaznaczył w odpowiedzi na jedną z interpelacji, że na razie nie przewiduje się modernizacji czołgów Leopard 2A5. „Odpowiadają one bowiem obecnym wymaganiom współczesnego pola walki, posiadają wystarczający potencjał do realizacji zadań wynikających ze zdefiniowanych zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP.”. W dalszej perspektywie planuje się jednak przeprowadzenie prac również na czołgach Leopard 2A5.

Według stanowiska przedstawionego przez ministra Kownackiego w odpowiedzi na interpelację dotyczącą czołgów PT-91 i T-72 czołgi „Twardy” zostały wdrożone do Sił Zbrojnych w latach 1994-2002 jako modernizacja T-72, a ich podatność modernizacyjna – jako pojazdów opartych na konstrukcji z lat 70. ubiegłego wieku jest „bardzo ograniczona”.

Czytaj więcej: Chaos wokół Geparda. Co dalej z polskim programem pancernym?

Według ministra Kownackiego czołgi rodziny T-72 mają być zastąpione Wozem Wsparcia Bezpośredniego na uniwersalnej platformie modułowej pod kryptonimem Gepard. Wiadomo jednak, że Sztab Generalny zdecydował o redefinicji programu Gepard. Pierwotnie zakładano, że będzie to pojazd o masie około 35 ton, uzbrojony w armatę 120 mm.

We wcześniejszej wypowiedzi dla Defence24.pl szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda potwierdził, że w programie Gepard wprowadzane są zmiany. „Wprowadzane są na pewno zmiany w Gepardzie. Nie jestem pewny, w jakim pójdą one kierunku, ale dotychczasowe analizy pokazują, że 35 ton z zapasem modernizacyjnym 2 ton dla wozu wsparcia bezpośredniego z określonym poziomem odporności i armatą, to nie jest rozwiązanie możliwe do realizacji.”

Czytaj więcej: Tarcza na rozdrożu? Gen. Duda dla Defence24.pl o negocjacjach ws. Wisły i programie modernizacji technicznej 

WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama