Reklama

Geopolityka

Korea Północna: testy pocisków manewrujących

Zdjęcie podglądowe. Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0
Zdjęcie podglądowe. Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0

Korea Północna przeprowadziła w weekend udane testy pocisków manewrujących dalekiego zasięgu - poinformowała w poniedziałek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Podczas testów, przeprowadzonych w sobotę i niedzielę po dwóch latach prac badawczych, pociski przeleciały 1500 kilometrów, zanim uderzyły w swoje cele - podała KCNA.

Agencja podkreśla, że ostatnich latach Korea Północna dokonała szybkiego postępu w pracach nad pociskami samosterującymi dalekiego zasięgu, "broni o wielkim strategicznym znaczeniu" i dużym potencjale odstraszania.

Rozwój pocisków rakietowych zapewnia "posiadanie kolejnych skutecznych środków odstraszania dla bardziej niezawodnego gwarantowania bezpieczeństwa naszego państwa i silnego ograniczenia manewrów wojskowych wrogich sił" - napisała KCNA.

Jak zauważa francuska agencja AFP, mimo wielu międzynarodowych sankcji, Korea Północna pod przywództwem Kim Dzong Una znacznie zwiększyła swoje zdolności wojskowe. Pjongjang przeprowadził m.in. kilka prób jądrowych i pomyślnie przetestował rakiety balistyczne zdolne do dotarcia do Stanów Zjednoczonych.

Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej". Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Płn. znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna.

Korea Północna potępiła w sobotę prowadzoną przez USA wojnę w Afganistanie jako "zbrodnię przeciwko prawom człowieka"  i oskarżyła Waszyngton o popełnienie "okrucieństw masowego rażenia" wobec niewinnych ludzi w tym kraju.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu na swej stronie internetowej zatytułowanym "USA będą postawione za wszelką cenę przed wymiarem sprawiedliwości za swe zbrodnie przeciwko prawom człowieka" Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej napisało, że "pośpieszna ucieczka amerykańskich wojsk położyła gwałtowny kres trwającej dwie dekady "zabawie (Waszyngtonu) w antyterroryzm" w Afganistanie.

Północnokoreańskie MSZ cytuje doniesienia przedstawicieli rządów Iranu i Chin oraz informacje japońskich mediów jakoby amerykańskie operacje wojskowe w Afganistanie kosztowały wiele ofiar cywilnych w targanym wojną kraju.

"Powyższe fakty potwierdzają, że wszystkie miejsca deptane przez wojska amerykańskie zostały zredukowane do jałowej ziemi praw człowieka" - napisano. Dodano, że USA popełniły takie zbrodnie w różnych częściach świata za zasłoną "sędziego praw człowieka".

W ubiegłym tygodniu MSZ Korei Północnej skrytykowało wojnę amerykańską w Afganistanie i dyskryminację rasową, nazywając amerykański naród niszczycielem praw człowieka i demokracji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Xzibit

  Korea Północna i pociski manewrujące o zasięgu 1,500 km a Republika Bananowa Polski..... :)

  1. bender

   Masz dziwne priorytety. W Polsce nie masz klęski głodu i jesteś wolny do tego stopnia, że możesz krytykować władze a nawet wyjechać z kraju. W KRLD masz głód, kompletne zniewolenie i pod żadnym pozorem nie możesz nigdzie wyjechać, ale za to możesz odczuwać dumę, że rząd wydaje kasę na broń o imponującym zasięgu, nieznanej celności i bardzo wątpliwym zastosowaniu bojowym.

  2. tarantula

   Tylko że można opracowywać takie technologie i mieć dobry poziom życia czego jest przykładem druga z Korei. My sobie wszystko odpuściliśmy i wystarcza nam zbijanie palet. Dlatego przegramy.

  3. harriman

   Jasne, ale ostatnim razem jak sprawdzałem to znajdujemy się na forum portalu o tematyce militarnej, nie ekonomicznej czy światopoglądowej.

 2. Fanklub Daviena i GB

  Brawo Koreańczycy! To zniechęca USA do wywołania wojny! Jak powiedział wysoki urzędnik Departamentu Stanu "USA musi co 10 lat wybrać i napaść na jakiegoś sk...na i wybić z niego g... by przypominać światu jacy jesteśmy wielcy i że mówimy serio!"... :D

  1. AB

   Ale to Kim Dzong Um dzwoni... .

 3. Pulsar

  Najzabawniejsze że oni to robią za ułamek kwoty jaką my wydajemy na watykańskie gusła. Dzięki temu stali się faktycznie nietykalni i mogą być zacofani w wielu wojskowych technologiach konwencjonalnych. Nie ma już głupiego co by pomyślał żeby ich tknąć. Faktycznie stali się niezależni militarnie nawet od Chin. Zastosowali perfekcyjnie strategie jeża. A w PRLu bis strach że jakiś Zapad na Białorusi. Król jest nagi, wszyscy to widzą ale chwalą jego wspaniałe szaty.

  1. BadaczNetu

   Jeśli marzysz za tym dobrobytem który pozwala na Korei na budowę rakiet, to możesz się tam przeprowadzić. Oni bardzo cenią sobie takich pasjonatów - jest szansa nawet na mieszkanie z wyżywieniem na koszt Kim-a. Tylko z wyjazdem może być problem...

  2. Fanklub Daviena i GB

   Na amerykańskie gusła... Na amerykański szmelc i amerykańskie wojny kolonialne pewnie wydaliśmy więcej niż cały budżet Korei Północnej... :D

  3. Davien

   Te jak ty to nazywasz "watykańskie gusła" sprawiły, że największy Polak w historii został Papieżem (Ojcem Świętym) i obalił komunizm. Gdyby nie Jan Paweł II to byś nie wiedział połowy rzeczy i żył na poziomie Albanii, Ukrainy albo Kongo a zakup hulajnogi albo iPhone to byłby wydatek że musiałbyś się zakredytować na kilka lat. Papieżowi bezwzględnie należy się szacunek bo był wielkim Polakiem.

Reklama