Siły zbrojne
Korea Płd. weźmie udział w misji morskiej w Cieśninie Ormuz
Korea Południowa planuje przyłączyć się do kierowanej przez USA koalicji na Bliskim Wschodzie i wysłać swoje siły morskie, w tym niszczyciel, żeby pomóc ochraniać tankowce pływające przez cieśninę Ormuz - informuje w poniedziałek południowokoreańska gazeta.
Według głównego dziennika gospodarczego "Maeil Business Newspaper", który powołuje się na anonimowego przedstawiciela rządu, Seul zdecydował się wysłać w rejon cieśniny Ormuz zespół sił morskich Cheonghae do walki z piractwem, operujący dotychczas u wybrzeży Somalii. Możliwe, że w skład tych sił będą wchodziły śmigłowce. Ministerstwo obrony Korei Płd. poinformowało, że rząd analizuje możliwości ochrony swoich statków na tym obszarze, ale na razie nie podjęto jeszcze żadnej decyzji.
To oczywiste, że musimy chronić nasze statki przepływające przez cieśninę Ormuz, prawda? Rozważamy więc różne możliwości
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przekazał w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie, że zwrócił się do władz Korei Południowej, Japonii, Francji, Niemiec, Australii i innych państw, aby wzięli udział w inicjatywie. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton odwiedził Seul w ubiegłym tygodniu i omówił tę kwestię z wyższymi urzędnikami, w tym ministrem obrony Dziongiem Kiongiem Du, ale - jak przekazał rzecznik resortu - podczas tego spotkania nie zwrócono się oficjalnie z żadną prośbą.
Zespół sił morskich Cheonghae stacjonuje w Zatoce Adeńskiej od 2009 roku. We współpracy z krajami afrykańskimi, a także z USA i UE, zwalcza piractwo na tym akwenie. Obecnie, okrętem wykonującym zadania w ramach tego zespołu jest ROKS Dae Jo-yeong (DDH-977). To niszczyciel klasy Chungmugong Yi Sun-sin, o wyporności 5520 ton, długości 150 metrów. Może osiągnąć prędkość do 29 węzłów. Uzbrojony jest w działko kal. 12,7 mm; wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych SSM-700K, oraz torped 324 mm. Za obronę przed nadlatującymi celami odpowiadają 32 wyrzutnie pionowe zdolne m.in. do wystrzeliwania pocisków SM-2 Block IIIA oraz systemy Goalkeeper i RIM-116. Obserwację pola walki zapewniają radary AN/SPS-49 i Thales MW08. Na pokładzie okrętu bazować mogą śmigłowce Super Lynx - są to podstawowe wiropłaty bazowania pokładowego Marynarki Wojennej Republiki Korei. W skład zespołu wchodzi jeden taki śmigłowiec oraz trzy szybkie łodzie patrolowe.
Ataki na tankowce w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu w ostatnich miesiącach przyczyniły się do pogłębienia napięcia w relacjach Waszyngton-Teheran, co skłoniło USA do wezwania sojuszników, aby przyłączyli się do planowanej misji zapewnienia bezpiecznego przepływu statkom handlowym.
Czytaj też: USA: Za atakami na tankowce stoi Iran
Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzrosły, gdy prezydent Donald Trump w maju ubiegłego roku wycofał USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i nałożył sankcje na Teheran.
NAVY
.... A my wyślemy super patrolowiec ORP Slazak vel Porażka
Andrettoni
Najpotężniejsze morskie mocarstwo świata zbiera flotę sojuszników do blokady kraju, który prawie nie ma floty? Może jednak trzeba budować więcej fregat?
Taki Jeden
Działko 12,7 mm to takie lekko śmieszne jest...
MP
127 mm powinno być
Trepusz
Chodzą słuchy że MW również weźmie udział. Pytanie tylko kto popłynie, Kościuszko czy Pułaski?
fumfel
dar pomorza popłynie
Czy dopłynie ?
comet
Ciekawe kiedy polskie okręty wyruszą do cieśniny Ormuz?
Kiks
Irańczycy będą sobie mogli motorówki wysyłać do woli i grozić przez megafon okrętom. To było żenujące.